Pielęgnacja skóry – skandynawski minimalizm 

Skandynawia kojarzy się nam że pięknym w swej prostocie minimalizmem. Wzorowane na tym stylu wnętrza są jasne, przestronne i wygodne. Rządzi w nich ponadczasowy umiar, więc łatwo je skomponować i posprzątać. Podobne cechy charakteryzują skandynawską pielęgnację skóry. Jej sednem także jest umiar, który w czasach mody na pielęgnację koreańską, stał się obiektem tęsknot wielu z nas.

Skandynawskie modelki, takie jak szwedzka piękność – Elsa Hosk, udowadniają, że proste metody dbania o skórę również przynoszą spektakularne efekty. Nienaganna, pełna blasku cera i miękkie włosy o naturalnej barwie – to znaki rozpoznawcze słynących ze swej urody mieszkanek Szwecji. Jak osiągają takie efekty? 

Pielęgnacja skóry według Szwedek

Skandynawska pielęgnacja skóry nazywa się lagom, co po szwedzku oznacza "umiar". Jej sednem jest zapewnienie skórze czasu na odpoczynek i regenerację oraz nieobciążanie jej wieloma warstwami kosmetyków. To czego potrzebuje nasza cera to przede wszystkim delikatne oczyszczanie, dogłębne nawilżanie oraz skuteczna ochrona przed promieniowaniem UV. Produkty tworzone duchu lagom mają jak najprostsze i najbardziej naturalne składy. 

Minimalistyczna filozofia pielęgnacji skóry wyraża chęć powrotu do korzeni, a tym samym ograniczenia nakładanych na skórę sztucznych substancji. Bazą kosmetyków powinny być rośliny naturalnie występujące w krajach skandynawskich. Dlaczego? Niezwykle mała ilość światła słonecznego sprawia, że wszystkie rosnące tam zioła, kwiaty czy trawy potrafią bardzo intensywnie gromadzić w swoich komórkach składniki odżywcze, które są niezwykle cenne dla naszej skóry. W szczególności są to witaminy A i E, kwasy tłuszczowe oraz antyoksydanty. Wszystkie te substancje opóźniają procesy starzenia się skóry oraz chronią ją przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, takimi jak zimno czy wiatr. 

Medycyna estetyczna – nowy trend to umiar

Skandynawskie podejście do dbania o skórę ma swoje przełożenie także na świat medycyny estetycznej. W tym wypadku celem wszystkich zabiegów jest wydobycie i zachowanie naturalnego piękna, a nie drastyczna zmiana wyglądu. Zamiast poddawać się bolesnym metodom usuwania zmarszczek – staramy się im zapobiegać przez regularne pobudzanie krążenia oraz produkcji kolagenu i elastyny. Stawiamy więc na regularne oczyszczanie i regenerację, co zapewnią peelingi, masaże czy mikrodermabrazja.