Dove jest dobrze znane nie tylko na rynku polskim. Prowadzi liczne kampanie edukacyjne i uświadamiające, czym jest prawdziwe piękno i pielęgnacja, walczy również ze stereotypizacją kobiet, stawiając na ich prawdziwy wizerunek. Marka poszła dalej i podjęła ważny krok w promowaniu pozytywnego macierzyństwa, bez udawania i idealizowania. Baby Dove oferuje kosmetyki, które mają za zadanie pielęgnować i chronić delikatną skórę i włoski dziecka oraz ma za zadanie walczyć z wizerunkiem idealnej mamy. Bo idealnych mam nie ma, są tylko te prawdziwe. Linia jest obecna w Stanach Zjednoczonych, krajach Ameryki Łacińskiej oraz w Europie: w Portugalii, Wielkiej Brytanii, Francji, na Węgrzech, Rumunii, Bułgarii, Serbii, aż w końcu i w Polsce.

Nie ma idealnych mam, są tylko te prawdziwe!

Dove nie raz już nam udowodniło, że stawia na naturalność i prawdę. Jej kampanie promujące piękne kobiety w takim wydaniu, jakim są naprawdę – bez fotoszopa, mocnego makijażu i bez wymuszonego uśmiechu sukcesu na twarzy – odbiły się szerokim echem nie tylko w mediach. Wiele kobiet o Dove wyraża się wyłącznie pozytywnie, bo po prostu utożsamia się z bohaterkami kampanii i wizerunkiem przedstawianych kobiet. Nie inaczej jest z macierzyństwem.

Na zlecenie Baby Dove zostały zebrane dane, które zostały przedstawione na konferencji inaugurującej premierę marki na polskim rynku w marcu 2017 roku. Z rozmów przeprowadzonych z mamami z różnych zakątków świata wynika, że aż 85% kobiet uważa macierzyństwo za najszczęśliwszy czas w swoim życiu – i jest to bardzo pozytywne! Jednak 89% czuje przymus bycia mamą idealną, a 53% czuje, że czasem nie daje rady, 64% zastanawia się, czy podjęła dobre decyzje dotyczące wychowania małych ludzi, 64% ma poczucie winy, gdy wychodzi do pracy, 70% zaś zastanawia się, czy jest wystarczająco dobrą mamą... Niepokojąca jest również wpływ otoczenia, ponieważ 50% kobiet czuło presję, by odzyskać swoją sylwetkę zaraz po urodzeniu dziecka, na dodatek 71% mam czuje, że wygląd dzieci jest ich odbiciem, zarówno jako matek i kobiet. Jak widać, w parze ze szczęściem rodzicielskim idą również obawy, czy kobieta jest dobrą matką i czy spełnia się w nowej roli.

Baby Dove chce wspierać kobiety w nowej i czasem przytłaczającej dla nich roli. Macierzyństwo to czas niesamowitej radości i budowania więzi, to nie ulega wątpliwości, ale ma też drugą stronę, która nie zawsze jest tak kolorowa, jak to przedstawiają w reklamach, czyli sielankowa i puchata niczym wata cukrowa. Dlatego marka stawia na prawdziwe macierzyństwo, z wszystkimi jego dobrymi i złymi stronami, okazując w ten sposób wsparcie dla kobiet, którym wpaja się, że nie muszą być idealnymi matkami, zadbanymi i poświęcającymi się bez reszty dla rodziny. Bycie matką to nie sielanka – to często walka o sen, posłuch i chwilę relaksu, jest tu więc jak najbardziej miejsce na emocje i frustracje. Kobiety więc potrzebują wsparcia nie tylko ze stron partnerów i rodziny, ale potrzebują być zrozumiane – to stara się czynić marka, ruszając z linią Baby Dove, która ma odzwierciedlać zrozumienie dla potrzeb dziecka, a przede wszystkim ułatwiać macierzyństwo.

Jak chce to uczynić? Uświadamiającymi kampaniami edukacyjnymi, zwłaszcza że badanie wykazało, że 58% mam jest przytłoczonych nadmiarem informacji i porad wychowawczych. Baby Dove chce to zmienić i stawia na jasne komunikaty i tylko praktyczne porady, w trosce nie tylko o zdrowie psychiczne młodych mam, ale przede wszystkim ich samopoczucie i poczucie wartości. Na swojej stronie internetowej oprócz opisów produktów zamieszcza rozbudowane informacje o tym, jak zbudowana jest skóra dziecka, co pozwoli zrozumieć, jakie ma specyficzne potrzeby i jakie kosmetyki będą dla niej najlepsze.

Co takiego w sobie ma Baby Dove?

Zacznijmy od początku: skóra dziecka jest inna niż dorosłego i eksperci Baby Dove są tego całkowicie świadomi. Już od pierwszego dnia życia dziecka należy odpowiednio zadbać o pielęgnację nie tylko wrażliwej skóry na pupie narażonej na odparzenia, ale także delikatnych włosków.

Skóra dziecka jest cieńsza i ma cienką barierę ochronną, przez co różne substancje zawarte w kosmetykach oraz drobnoustroje mogą powodować podrażnienia i stany zapalne.. Bariera skóry znajduje się w warstwie rogowej (to ta najbardziej zewnętrzna warstwa skóry) i powinna być nietknięta i szczelna, ponieważ bierze udział w regulacji temperatury i tworzy naturalną zaporę, reguluje gospodarkę wodno-elektrolitową, magazynuje tłuszcze i izoluje od zimna. Nie wspominając, że skóra jest ogromną dotykową powierzchnią, przeznaczoną do przetwarzania i interpretacji bodźców. Jeśli bariera zostanie zniszczona, może to doprowadzić do różnorakich objawów zapalnych. Dwoma głównymi przyczynami takich objawów są: destrukcja bariery skórnej (delipidyzacja) w obrębie warstwy rogowej przez nadużycie produktów na bazie detergentów (siarczanów), a także pobudzenie zapalnej reakcji immunologicznej (więcej poczytasz w poradniku Pielęgnacja skóry noworodka autorstwa Sharon Trotter).

Cieńsza niż u dorosłego bariera ochronna ma również inne minusy – szybciej traci nawilżenie, szczególnie w pierwszych dniach życia, i ma bardzo kwaśne pH. „Skóra niemowlaka może wymagać większej pielęgnacji niż skóra starszego dziecka czy osoby dorosłej” – podkreśla dermatolog dziecięcy i mama dwójki dzieci dr Zilda w artykule „6 cech skóry dziecka, które odróżniają ją od skóry osoby dorosłej”.

Dove nie raz udowodniło, że wie, jak zadbać o odpowiednią pielęgnację. Co chwilę udoskonala swoje produkty i wprowadza linie, stawiając przede wszystkim na łagodne i nieobciążające skórę formuły. Nie inaczej jest z delikatną skórą noworodka. Ponad 60-letnie badania nad skórą pozwoliły marce stworzyć tak delikatne produkty, które nie naruszają bariery ochronnej i pomagają zachować odpowiedni poziom nawilżenia wrażliwej skóry.

Zanim kosmetyki trafiły na rynek, zostały gruntownie przetestowane. Testowali je lekarze dermatolodzy, okuliści i pediatrzy, aby mieć pewność, że kosmetyki są bezpieczne. Finalna receptura musiała uzyskać pozytywną ocenę i tak też się stało. Kosmetyki Baby Dove są hipoalergiczne, nie szczypią w oczy, mają naturalne pH, nie zawierają mydła i SLS i są odpowiednie do stosowania już od pierwszych dni życia dziecka.

Dwie linie Baby Dove: Rich Moisture i Sensitive Moisture

W przypadku niemowlęcej skóry bardzo ważne jest dbanie o jej prawidłowe nawilżanie. Lekarz dermatolog dr Ewa Saniewska, współpracująca z Baby Dove, zwraca uwagę, że skóra dziecka jest uboższa w naturalny składnik nawilżający NMF, zawiera też mniej ochronnych lipidów i melaniny niż skóra osoby dorosłej. Niedobór tych składników powoduje szybszą utratę wilgoci i sprzyja wysuszeniu i podrażnieniom. Dlatego tak bardzo ważny jest dobór odpowiednio delikatnych, a zarazem skutecznych kosmetyków, które na dodatek nie będą narażać skóry na problemy (tak się dzieje w większości przypadków stosowania kosmetyków ze sztucznymi dodatkami).

Linia Baby Dove Rich Moisture ma delikatny zapach, przyrównywany do lekko pudrowego, dziecięcego, w którym przebija świeży i łagodny zapach owocowych nut. Ale co ważne kompozycja zapachowa jest pozbawiona 26 najbardziej uczulających alergenów. Produkty zostały wzbogacone o 1/4 kremu nawilżającego, co zapewnia skórze dziecka nawodnienie przez cały dzień, pozostawiają ją miękką i delikatnie pachnącą. Linia Baby DoveSensitive Moisture dla skóry wrażliwej jest bezzapachowa, co w jej przypadku oznacza brak jakiegokolwiek zapachu. Każdy produkt z tej linii jest wyjątkowo łagodny i całkowicie eliminuje ryzyko alergii skóry.

Co możemy znaleźć w ofercie produktowej? Wszystko to, co potrzebuje młoda mama, aby zadbać o oczyszczanie, nawilżanie i odżywianie, czyli emulsje do mycia, chusteczki pielęgnacyjne, szamponi syndet, balsamy i krem. Wyróżniają się poręcznymi opakowaniami, które ułatwiają aplikację jedną ręką (a każda mama wie, że jak jedna wolna ręka jest cenna!). Są dostępne w drogeriach Rossmann.

Poznaj szampon Baby Dove

Codzienna pielęgnacja jest stałym punktem opieki nad dzieckiem i wymaga tego zarówno zdrowa skóra, jak i ta z problemami. Kąpiel dziecka staje się nieodzownym elementem dnia, a musi być podstawą w okresie letnim. Wszystko przez to, że maluszek nie ma rozwiniętych gruczołów potowych, zatem mokry pot oblepia skórę i wtedy zwiększona jest szansa na odparzenia, otarcia i podrażnienia. Warto również obalić w tym miejscu pewien mit, jakoby dziecko musiało być kąpane codziennie. Jak możemy przeczytać w poradniku na start macierzyństwa Już jestem, dziecko można kąpać co 2-3 dni, zwłaszcza w okresie zimowym i kiedy maluszek nie przepada za kąpielą. „Jeśli dziecko cierpi na atopowe zapalenie skóry, nie zaleca się zbyt częstej kąpieli – raz na tydzień lub nawet rzadziej (żeby nie naruszać płaszcza lipidowego skóry). Codziennej pielęgnacji wymaga za to skóra krocza, pupy, rąk, buzi i szyi”.

W przypadku szamponów dla dzieci niezwykle ważne jest, aby nie szczypały w oczy i były testowane dermatologiczne. Taki właśnie jest Baby Dove szampon, który dodatkowo nie powoduje łzawienia, dzięki czemu sama czynność jest dla maluszka przyjemna i nie kojarzy się negatywnie, co sprzyja dbaniu o higienę.

I tutaj ponownie – skóra głowy dziecka jest inna niż dorosłego. Wykazuje mniejszą zdolność do zatrzymywania wody w skórze ( TEWL, czyli transepidermalna utrata wody w skórze)Zjawisko to jest normalne i wiąże się z przepływem wody ze skóry właściwej do warstwy rogowej naskórka, jak wszystko przebiega normalnie, to skóra zachowuje odpowiedni poziom nawilżenia. Dlatego warto wybierać szampony dla dzieci i emulsje do mycia ciała i włosów Baby Dove, które zabezpieczają przed utratą wilgoci, a jednocześnie pielęgnują skórę i delikatne włoski maluszka. Co istotne, są hipoalergiczne i łagodnie oczyszczają, pozostawiając włosy czyste i miękkie.

A może krem Baby Dove?

Zabiegi pielęgnacyjne w przypadku maluszków są niezwykle ważne. Oprócz takich czynności jak kąpiele czy czesanie włosków miękką szczoteczką należy skórę dziecka posmarować balsamem, a na pupę zastosować krem na odparzenia. Tutaj nie ma miejsca na przypadkowe kosmetyki! Bardzo ważne jest, aby preparaty pielęgnacyjne były przystosowane do wrażliwej skóry noworodka i niemowlaka, która do 3. roku życia ciągle się rozwija i jest nawet do 30% cieńsza niż skóra osoby dorosłej.

Krem Baby Dove przeznaczony jest do pielęgnacji skóry już od pierwszych dni dziecka. Jest testowany dermatologiczne, a jego bazę stanowi selektywnie dobrana kombinacja składników aktywnych zapewniająca optymalne nawilżenie i miękkość. Dzięki temu skóra zachowuje swoją naturalną równowagę, jest przy tym chroniona przed negatywnym wpływem czynników zewnętrznych.

Przeciwodparzeniowy krem Baby Dove otacza skórę ochronną warstwą i zmniejsza zaczerwienienia. Zawiera takie składniki ochronne jak tlenek cynku, dimethicone oraz wosk pszczeli, które w wyjątkowy sposób pomagają chronić skórę przed dalszymi podrażnieniami. Przetestowany dermatologicznie, zatwierdzony przez pediatrów.

Bez względu na to, czy wybierzemy balsam, krem czy inny produkt z linii Baby Dove, możemy liczyć na wygodne w użyciu opakowanie oraz lekką konsystencję, która zapewnia łatwą aplikację i doskonałą wchłanialność kosmetyku.

Chusteczki dla łagodnego oczyszczenia

Zabiegane mamy doskonale wiedzą, jak trudno czasem zadbać o czystość malucha. Dlatego warto mieć pod ręką chusteczki pielęgnacyjne, które nie tylko umożliwiają proste i szybkie utrzymanie higieny przez cały dzień, ale łagodzą również podrażnienia i pozostawiają skórę przyjemnie odświeżoną.

I dlatego Baby Dove to nie tylko kosmetyki myjące, ale również produkty pielęgnacyjne jak chusteczki. Do wyboru mamy dwa warianty: z delikatną kompozycją zapachową i bezzapachowe. Nie zawierają alkoholu, mydła, za to mnóstwo w nich składników nawilżających, a na skórę działają neutralnie niczym woda, nie wywołując podrażnień. Na ich plus przemawia fakt, że są przetestowane dermatologicznie, zaakceptowane przez pediatrów, są też odpowiednie dla dzieci od pierwszych dni życia. Nie zawierają alkoholu.

Pielęgnacyjne chusteczki Baby Dove doskonale oczyszczają i dbają o skórę dziecka, ponadto są bardzo praktyczne i znacząco przyspieszają zmianę pieluszki, bez narażania pociechy na zbędne stresy. Nadają się do pielęgnacji całego ciała, także z powodzeniem możemy ich używać do umycia umorusanej buzi czy rączek. Zaletą jest poręczne opakowanie, które ułatwia wydobycie pojedynczego listka, ponadto ma szczelne zamknięcie, dzięki czemu chusteczki dłużej zachowują świeżość i wilgotność. Pozostawiają skórę odświeżoną, miękką i nawilżoną.

Blogerki rekomendują. Dlaczego warto wybrać Baby Dove?

Marka organizowała konferencje na całym świecie, nie zabrakło takiej także w Polsce i w Stanach Zjednoczonych. Licznie i chętnie zaprasza na nie młode mamy, zarówno znane w świecie mody, kina, branży beauty, internetu, jak blogerki, oraz celebrytki czy po prostu zwyczajne kobiety, które znalazły się teraz w nowej roli.

Blogerka Alicja Kost z Mataja była obecna na zeszłorocznej konferencji i tak opisała swoje wnioski po niej: „Dzięki wsparciu Baby Dove będę wam mogła teraz jeszcze lepiej dodawać otuchy w macierzyństwie i to nie tylko danymi naukowymi, ale też prozą życia i obserwacjami zwyczajnych mam. (…) Bo zamiast dołować się porównywaniem i skupiać na tym, co nam nie wychodzi, lepiej skupić się na tym, w czym jesteśmy świetne”.

Marta Lech-Maciejewska z bloga Superstyler.pl była pod zachwytem, jak bardzo kosmetyki Baby Dove są nawilżające! Została zaproszona przez markę Dove do Stanów Zjednoczonych, gdzie brała czynny udział w panelach dyskusyjnych i konferencjach. Tak opisuje swoje wrażenia po części poświęconej rodzicielstwu, do której zaproszono dwie młode mamy i potrójnego tatę geja, który opowiadał o swoich tacierzyńskich perypetiach: „Dopiero tam, na własnej skórze przekonałam się, że rodzicielstwo nie podlega żadnym różnicom: ani rasowym, ani światopoglądowym, ni wyznaniowym, ani też związanymi z orientacją seksualną. Rodzice na całym świecie czują się niewystarczająco dobrzy i dalecy od ideału. I właśnie do nich Baby Dove chce dotrzeć ze swoimi produktami”.

Na temat polskiej konferencji wypowiedziała się sama Anna Dydzik, mama trzech uroczych dziewczynek, prowadząca bloga NieperfekcyjnaMama.pl. Napisała na łamach swojego serwisu: „Od pierwszych wypowiedzianych słów wiadomo było, że marka nastawiona jest rzeczywiście na potrzeby rodziców. Z przeprowadzonych badań dowiedziałam się, że aż 70 procent mam zastanawia się, czy są wystarczająco dobrymi rodzicami. Do tych samych wniosków dochodzę, rozmawiając i pisząc z wami. Poczułam się trochę tak, jak na swoim blogu. Mówiono o złotych radach, o tym jak osoby trzecie wpływają na nasze wybory i przede wszystkim, jak wprowadzają zamęt i iskierkę niepewności, czy to, co robimy, dla dziecka jest wystarczające. To przekonało mnie, że Dove naprawdę rozumie mamy. Mnie rozumie. I was”.

Skoro marka Dove promuje odpowiedzialne macierzyństwo i podkreśla, że każda mama ma prawo być nieperfekcyjna, nie ma lepszej rekomendacji dla jej działania niż słowa uznania właśnie od Nieperfekcyjnej Mamy!

Źródła:
l dr Zilda, „6 cech skóry dziecka, które odróżniają ją od skóry osoby dorosłej”, źródło: https://orphica.pl/blog/tewl-czy-wiesz-co-oznacza.html (dostęp dn. 7.11.2018)
l Sharon Trotter, „Pielęgnacja skóry noworodka”, źródło: https://emp0pwn0cdn0blob0kipzwl0prod.static-osdw.pl/kipzwladdons/adab6ef1/fragmenty_tekstu_231020100.pdf (dostęp dn. 7.11.2018)
l „Już jestem – poradnik na start macierzyństwa, oprac. Mama Klub, konsultacja medyczna dr Marta Knapczyk z Centrum Małego Dziecka w Krakowie, źródło: http://www.present-service.pl/JuzJestem.pdf (dostęp dn. 7.11.2018)
l Alicja Kosto, „Nie ma mam idealnych, są tylko te prawdziwe”, źródło: https://mataja.pl/2017/03/bo-nie-ma-mam-idealnych-sa-tylko-prawdziwe/# (dostęp dn. 7.11.2018)
l Marta Lech-Maciejewska, „American Dream – czyli o tym, jak Dove spełniło moje wielkie marzenie”, źródło: https://www.superstyler.pl/styl-zycia/podroze/american-dream-czyli-o-tym-jak-dove-spelnilo-moje-marzenie/ (dostęp dn. 7.11.2018)
l Anna Dydzik, „Dla mamy nie ma rzeczy niemożliwych”, źródło: http://nieperfekcyjnamama.pl/2017/03/02/baby-dove-balsam-mydlo-chusteczki-opinie-testy-porady/ (dostęp dn. 7.11.2018)