Skóra noworodka jest bardzo delikatna, podobnie jak jego układ odpornościowy, dlatego ważne jest, aby o nią odpowiednio zadbać. Niektóre dzieci mają bardziej wrażliwą skórę niż inne, co może powodować ból, swędzenie lub stan zapalny skóry. Jednak możesz wiele zrobić, aby chronić swoje dziecko przed problemami skórnymi.

Pielęgnacja skóry noworodka

Miękka i delikatna skóra dziecka wymaga szczególnej pielęgnacji. W przypadku pielęgnacji skóry noworodka warto stosować się według zasady „mniej znaczy więcej”.

Ogólnie rzecz biorąc, najlepiej jest używać produktów stworzonych specjalnie dla niemowląt. Produkty dla dorosłych mogą być zbyt ostre dla noworodka i często zawierają substancje drażniące lub alergeny. Wielu rodziców lubi używać balsamów. Ale o ile skóra dziecka nie jest sucha, balsamy naprawdę nie są potrzebne.

Należy unikać proszków, chyba że są one zalecane przez lekarza dziecka. Używając dowolnego pudru, umieść go w dłoni, a następnie nanieś na skórę dziecka. Wytrząsanie proszku w powietrze uwalnia kurz i talk, które mogą szkodzić płucom dziecka.

Wiele noworodków w pierwszych miesiącach życia łatwo dostaje wysypek, co jest dość naturalne i nie powinno stanowić powodu do niepokoju. Najczęściej wysypka pieluszkowa jest spowodowana wilgocią zabrudzonej pieluchy. Czasami przyczyną mogą być infekcje drożdżakowe, bakteryjne, a nawet uczulenie na materiał pieluszkowy. Zasadniczo większości odparzeń pieluszkowych można zapobiec poprzez zmianę pieluch, gdy są mokre lub zabrudzone i pozwalając na wyschnięcie obszaru pieluszkowego między zmianami. Pomocne jest również stosowanie miejscowo kremu ochronnego lub maści do tego przeznaczonej. Niektóre wysypki mogą być jednak oznaką problemu lub infekcji, dlatego jeśli masz obawy związane z wysypką lub Twoje dziecko czuje się niekomfortowo lub ma gorączkę, zadzwoń do lekarza dziecka.

Właściwa kąpiel noworodka

Wbrew powszechnej opinii większość dzieci nie potrzebuje kąpieli każdego dnia. Oprzyj się pokusie zbyt częstego kąpania swojego noworodka. Zbyt częste kąpiele – więcej niż trzy razy w tygodniu w pierwszym roku życia – usuwają naturalne olejki, które chronią skórę dziecka.

To może powodować, że skóra dziecka stanie się bardziej wrażliwa i sucha, a dodatkowo może nasilać egzemę. Przez pierwszy miesiąc kąpiel z gąbką dwa lub trzy razy w tygodniu zapewni dziecku właściwą czystość i bezpieczeństwo. Aby zapobiec infekcji, nie należy kąpać się w wannie z wodą, dopóki nie odpadnie pępowina dziecka.

Zobacz także:

Dopiero po odpadnięciu pępowiny możesz kąpać dziecko w wannie. Może to być przyjemne doświadczenie dla Ciebie i Twojego dziecka. Jednak niektóre dzieci mogą nie lubić kąpieli, zwłaszcza kilka pierwszych razy. Wielu rodziców woli kąpać dziecko wieczorem w ramach rytuału przed snem. Działa to dobrze, zwłaszcza jeśli kąpiel jest relaksująca i kojąca dla dziecka.

W Ekodrogerii znajdziesz wiele produktów do pielęgnacji skóry noworodka – sprawdź i wybierz to, czego potrzebuje akurat Twój maluch.