Każdy człowiek potrzebuje miłości. Chcemy czuć się kochani, ale również móc okazywać uczucia bliskim nam osobom. W relacjach z innymi dążymy do szczerości, serdecznego przywiązania i zbudowania silnej więzi, jednak często wiąże się to z licznymi trudnościami. Przykładem tego, jak ciężko czasem trzeba pracować nad związkiem jest małżeństwo. O tej szczególnej relacji najlepiej opowiedzą piękne i mądre cytaty o małżeństwie.

Piękne cytaty o małżeństwie

Aforyzmy o miłości, zwłaszcza tej szczęśliwej, niemal zawsze wprawiają w dobry nastrój. Tym, którzy doświadczyli zakochania się przypominają dobre chwile, a cierpiących z powodu złamanego serca pocieszają i dodają wiary w lepszą przyszłość i odnalezienie bratniej duszy. Cytaty o miłości małżeńskiej bywają słodko-gorzkie i wzruszające - bo takie właśnie jest życie i to jest w nim piękne. To piękno szczególne w trudnych chwilach czasami ciężko dostrzec, dlatego najlepiej szukać go w słowach najzdolniejszych twórców. 

„Małżeństwo to rozmowa, która powinna trwać całe życie” (Bridget Asher, Pożyczona miłość)

„Chodziliśmy nie szukając się, ale wiedząc, że chodzimy po to, żeby się znaleźć” (Julio Cortázar, Gra w klasy)

„Kiedy już zdecydujesz się spędzić z kimś resztę swojego życia, chcesz, żeby ta reszta życia zaczęła się jak najszybciej” (Kiedy Harry poznał Sally, reż. Rob Reiner)

„Bez ciebie dzisiejsze wzruszenia byłyby tylko martwym naskórkiem dawnych uniesień” (Amelia, reż. Jean-Pierre Jeunet)

„Ciągłe starania to tak naprawdę tajemnica udanych małżeństw” (Krystyna Mirek, Podarunek)

Zobacz także:

Śmieszne cytaty o małżeństwie 

Życie u boku drugiej osoby często wiąże się z zabawnymi sytuacjami. Każda sprzeczka, drobna kłótnia, czy nieporozumienie, choć początkowo złoszczą i martwią, z czasem zamieniają się w anegdotę wspominaną z uśmiechem. Cytaty o związku zawierają w sobie wiele humorystycznych aspektów relacji i podkreślają, jak ważne jest pozytywne nastawienie do drugiej osoby i do wspólnych spraw. Czytając je, można mieć wrażenie, że lekturą jest doskonała komedia, a to jedynie scenariusze, jakie pisze życie.

„Raz wyszłaś za mąż na złość, a raz dla pieniędzy. Czy myślałaś kiedyś o wyjściu za mąż dla przyjemności?” (Margaret Mitchell, Przeminęło z wiatrem)

„Małżeństwo składa się z takich drobiazgów, jak przypalone obiady i kąpiele w basenie o północy. To właśnie one łączą dwoje ludzi” (Tess Gerritsen, Chirurg)

„Małżeństwo to jak wyprawa do restauracji ze znajomymi. Zamawiasz to, co chcesz, ale gdy patrzysz na talerze pozostałych, żałujesz, że nie podjęłaś innej decyzji” (Emily Giffin, Siedem lat później)

„Małżeństwo jest zawsze związkiem dwojga ludzi, gotowych przysiąc, że tylko to drugie chrapie” (Terry Pratchett, Piąty elefant)

„Pobieramy się z rozsądku, a kochamy dla przyjemności” (Margaret Mitchell, Przeminęło z wiatrem)

ZOBACZ TAKŻE:

Szczęśliwe małżeństwo – cytaty 

O związkach powstały całe strony aforyzmów, jednak zdecydowana większość z nich dotyczy par po ślubie. Mawia się, że małżeństwo jest jak wino, a więc im starsze, tym lepsze. Choć można z humorem odnosić tę myśl do wieku małżonków, to warto też spojrzeć na inne aspekty dojrzałości. Szczęśliwa miłość wymaga wyrozumiałości, oddania i zaufania, nad którym pracuje się latami. Złote myśli o małżeństwie to bardzo często cytaty o cierpliwości, która jest niezbędna to zbudowania trwałej i silnej relacji między dwojgiem ludzi. 

„Z właściwą osobą każda chwila jest magiczna” (Król Lew, reż. Rob Minkoff, Roger Allers)

„Miłość nie polega na tym, aby wzajemnie sobie się przyglądać, lecz aby patrzeć razem w tym samym kierunku” (Antoine de Saint-Exupéry, Mały Książę)

„Aby miłość trwała przez całe życie, trzeba ją pielęgnować starannie jak ogród” (Benjamin Franklin)

„Człowiek powinien móc się żenić z mężczyznami albo z kobietami, albo - słuchaj, gdybyś przyszedł do mnie i powiedział, że miałbyś ochotę pobrać się z koniem wyścigowym, to też bym uszanowała twoje uczucia. Nie; mówię serio. Wszelka miłość powinna być dozwolona” (Truman Capote, Śniadanie u Tiffany'ego)

Cytaty o ślubie 

Dzień ślubu i wesela dla wielu par jest najważniejszym w całym ich życiu. Wiąże się z nim wiele stresu, ale też przepiękne emocje, które rekompensują nerwy i obawy. Młoda para staje przed perspektywą wspólnie spędzonego życia, co może napawać optymizmem, ale i strachem. Czego życzyć młodym na nowej drodze? Fantastyczne życzenia stanowią cytaty na ślub, które mówią o małżeństwie widzianym przez różowe okulary. Piękne rozumienie miłości ułatwia wyrażanie jej i otwiera oczy na uczucia i potrzeby ukochanej osoby. 

„W ślubie chodzi o uczucie pomiędzy dwojgiem ludzi, a nie o przedstawienie dla mas” (Emily Giffin, Siedem lat później)

„Wierz mi – są dusze dla siebie stworzone Niech je w przeciwną los potrąci stronę, One wbrew losom, w tym lub w tamtym świecie, Znajdą, przyciągną i złączą się przecie” (Aleksander Fredro, Śluby panieńskie)

„Przyrzekli sobie cierpliwość w chwilach, gdy łatwo o utratę cierpliwości, szczerość, gdy łatwo o kłamstwo, i wyrazili świadomość faktu, że tylko upływ czasu może dowieść prawdziwego oddania” (Nicholas Sparks, Ostatnia piosenka)

„Oto jest miłość: dwoje ludzi spotyka się przypadkiem, a okazuje się, że czekali na siebie całe życie” (Victor de Lima Baretto)

Cytaty o mężu 

Od mężczyzny oczekuje się, że będzie oparciem w trudnej sytuacji, zawsze okaże zrozumienie, a jednocześnie dokona w domu drobnych napraw. Te stawiane przez kulturę wymagania nie tylko bywają trudne do spełnienia, ale też sprawiają, że gubimy istotę tego, co naprawdę ważne w relacji. Aforyzmy o małżeństwie przypominają, że to nie sprawność fizyczna, spryt, czy zapał do majsterkowania charakteryzują dobrego męża, ale przede wszystkim miłość i szacunek do swojej wybranki. 

„Kiedy mężczyzna otwiera drzwi samochodu dla swojej żony, to albo nowy samochód, albo nowa żona” (Emily Giffin, Siedem lat później)

„Archeolog to najlepszy mąż, jakiego może mieć kobieta. Im jest starsza, tym bardziej on się nią interesuje” (Agatha Christie)

„Phoebus de Châteaupers również skończył tragicznie - ożenił się” (Victor Hugo, Katedra Marii Panny w Paryżu)

„Są mężczyźni, którzy żenią się jedynie dlatego, że się boją sami spać” (Joachim Glensk)

„Miejsce kobiety jest w kuchni... gdzie ma siedzieć sobie wygodnie, z nogami w górze, popijać wino i przyglądać się, jak jej mąż gotuje obiad” (Elizabeth Gilbert, I że cię nie opuszczę... czyli love story)

Cytaty o żonie 

Czy można wybrać cechy, które wyróżniają dobrą żonę? Stereotypy mówią o tym, że powinna spędzać wolny czas przygotowując przysmaki dla rodziny, łagodnie reagować w każdej sytuacji i być wyrozumiałą bez względu na okoliczności. Nowoczesne sentencje o małżeństwie nie powielają tego rodzaju twierdzeń, ale zwracają uwagę na to, by w związku traktować się wzajemnie jak partnerów. Obok miłości, to właśnie szacunek jest kluczem do szczęśliwej relacji. 

„Nasza kultura przywiązuje zbyt dużą wagę do wyglądu, wieku i pozycji społecznej, kiedy najważniejsza jest miłość” (Dziennik Bridget Jones, reż. Sharon Maguire)

„Ja tam jestem za równouprawnieniem, ale kobieta ma słuchać męża!” (Kogel-mogel, Kordian Piwowarski, Roman Załuski)

„Kobiety wychodzą często za mąż lub giną w inny sposób” (Elfriede Jelinek, Amatorki)

„Lepiej być szczęśliwą starą panną niż nieszczęśliwą żoną czy nieskromną dziewczyną” (Małe kobietki, reż. Greta Gerwig)

„A kiedy będziesz moją żoną, umiłowaną, poślubioną, wówczas się ogród nam otworzy, ogród świetlisty, pełen zorzy. Rozwonią nam się kwietne sady, pachnąć nam będą winogrady i róże śliczne, i powoje całować będą włosy twoje” (Kazimierz Przerwa-Tetmajer)

POZNAJ RÓWNIEŻ: