Pieczenie chleba w domu staje się coraz bardziej popularne. Dzięki temu zyskujemy zdrowe pieczywo, którego skład doskonale znamy. Chleb z popularnych piekarni często urozmaicany jest dodatkami, których wolelibyśmy w nim nie znaleźć. Jest to na przykład karmel mający na celu nadanie pieczywu ciemny kolor sugerujący, że jest to pieczywo razowe, ale także konserwanty kwas cytrynowy (syntetyczny zakwas) czy  środku zapobiegające rozwojowi pleśni.
Chleb domowy pieczony na zakwasie co prawda nie jest tak miękki i nie utrzymuje tak długo świeżości jak kupny, ale jest przepyszny i bardzo zdrowy!

W czym piec chleb?

Najlepsze są oczywiście staropolskie piece do pieczenia chleba. Mało kto ma możliwość wybudowania sobie takiego pieca w domu, a tym bardziej mieszkaniu. Są jednak alternatywy.
Nasze domowe piekarniki zwykle mają zbyt niską temperaturę do pieczenia chleba. Rozwiązaniem jest dokupienie do nich kamieni do pieczenia pizzy. Kamień taki należy nagrzać przynajmniej pół godziny wcześniej. Inną metodą jest pieczenie chleba w glinianym garnku tzw. rzymskim.
Coraz bardziej popularne są też automaty do pieczenia chleba. Umożliwiają one nie tylko pieczenie, ale także posiadają mieszadła wyrabiające chleb.

Najzdrowszy chleb to ten robiony na zakwasie. Zastępuje on drożdże i powoduje, że chleb wyrasta, szczególnie polecany jest do chlebów żytnich, które na samych drożdżach nie wyrastają tak dobrze. Chleb pieczony na zakwasie jest zdrowszy, smaczniejszy i dłużej zachowuje świeżość.  Zakwas hoduje się z mąki żytniej lub pszennej i wody. Przepisów jest tak wiele jak domowych piekarzy.

Sam chleb można piec z przeróżnych rodzajów mąki. Również wybór dodatków może być ogromny. Możemy urozmaicać swoje chleby ziarnami, orzechami, suszonymi owocami, miodem. W domu możemy też piec pieczywo bezglutenowe. Chleb może powstać też z kaszy, mąki kukurydzianej, ryżowej, a nawet na zakwasie jabłkowym! Jeśli zaczniesz piec własne bochenki przekonasz się, że to bardzo wciąga, a lista kombinacji jest nieskończona!

Przepisy na domowy chleb