Piasek pustyni – charakterystyka

Piasek pustyni, nazywany kamieniem tysiąca słońc czy też kamieniem szczęścia, jest minerałem sztucznym, czyli wytworzonym nie przez naturę, a przez człowieka. Niekiedy kwalifikuje się go jako kamień syntetyczny – nie jest to prawdą, gdyż tego typu minerały swoim składem chemicznym, przypominają kamienie występujące w naturze. Z kolei kamienie sztuczne nie odwzorowują (pod względem składu) kamieni naturalnych, jednak często przypominają je wyglądem. Chociaż brzmi to nieco skomplikowanie to tak naprawdę jest bardzo proste. Piasek pustyni swoim wyglądem przypomina bursztyny, jednak jeśli przyjrzymy się jego składowi chemicznemu, to jest on zupełnie inny. Dobrym przykładem jest również cyrkonia, która ma imitować diamenty. Celem tego typu działań jest stworzenie wyrobów jubilerskich, które będą tańsze, a przez to powszechniej dostępne.

Zdaniem osób specjalizujących się w jubilerstwie piasek pustyni nie należy nazywać kamieniem, a raczej szkłem, ponieważ to właśnie z niego jest on wytwarzany. Mowa tu o szkle aweturynowym. Produkuje się z niego nie tylko piasek pustyni, ale również inne kamienie sztuczne, w tym m.in. noc Kairu.

Jak powstaje piasek pustyni?

Piasek pustyni wytwarzany jest z brązowo-czerwonego szkła awentyrunowego. Charakteryzuje się on mieniącymi się drobinkami, dzięki którym jest on właśnie tak niezwykły. Efekt ten wzmacniany jest przy procesie produkcji poprzez tzw. awenturyzację. Samo szkło awenturynowe ma niezwykle ciekawą historię, która sięga XVIII w. Prawdopodobnie jego powstanie było przypadkowe – w pewnej hucie szkła weneckiego we Włoszech do masy dostały się drobinki miedzi, a wyrób okazał się na tyle atrakcyjny, że rodzina, będąca właścicielem fabryki postanowiła produkować go na większą skalę. Co ciekawe, w XIX w. ważnym ośrodkiem produkcji szkła awentyrunowego był… Śląsk, jednak obecnie prym wiodą Chiny, które wytwarzają wyroby z niego wręcz na masową skalę. Warto jednak napomknąć, że istnieją dowody (np. w postaci perskiego amuletu z XII), że piasek pustyni powstał znacznie wcześniej w innych rejonach świata.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:

Piasek pustyni – właściwości

Pomimo że piasek pustyni jest kamieniem sztucznym, to ezoterycy przypisują mu różnorakie właściwości magiczne, które mają nam pomagać w codziennym życiu i w walce z przeciwnościami losu. Co ważne, nie patronuje on żadnemu znakowi zodiaku, jednak warto nosić go przy sobie w formie talizmanu szczęścia.

Kamień tysiąca słońc jest minerałem mającym łagodzić napięcie emocjonalne, w tym różnorakie stany wzburzenia i zdenerwowania. Dlatego też jego noszenie zaleca się cholerykom i innym osobom, mającym problem z panowaniem nad swoimi emocjami. Przynosi on ukojenie i skłania do refleksji nad swoim postępowaniem.

Wedle osób zajmujących się ezoteryką piasek pustyni pomaga również łagodzić lęk np. przed lotem samolotem czy jazdą samochodem. Warto jednak przyjrzeć się swojemu lękowi, ponieważ, może on świadczyć o występowaniu zaburzeń lękowych. W takiej sytuacji należy udać się do psychoterapeuty bądź psychiatry – kamień może dodać pewności siebie (raczej na zasadzie efektu placebo), jednak nie zastąpi wizyty u lekarza i nie rozwiąże naszych problemów zdrowotnych.

Zobacz także:

Piasek pustyni wykazuje właściwości pozwalające na pokonanie nieśmiałości i zyskanie pewności siebie. Może być on przydatny w załatwianiu spraw urzędowych, podczas rozmowy kwalifikacyjnej bądź innej, trudnej – biznesowej bądź prywatnej sytuacji, w której musimy zaprezentować się od jak najlepszej strony.

Kamień tysiąca słońc może być pomocny również w przezwyciężaniu trudnych chwil – stanu smutku, zrezygnowania i zwątpienia. Posiada on w sobie moc podnoszenia na duchu i daje wiarę w lepsze jutro.

Wiara w moc kamieni szlachetnych, syntetycznych i sztucznych jest stricte związana z ezoteryką, czyli innym sposobem postrzegania rzeczywistości. Niekiedy nazywana jest ona parapsychologą. Jednakże warto pamiętać, że wierzenia np. w magiczne właściwości kamieni, nie mają nic wspólnego z nauką. Wszelakie dowody na ich działanie związane są z efektem placebo, który wynika z pozytywnego nastawienia psychicznego.

Jakie zastosowanie ma piasek pustyni?

Piasek pustyni cieszy się obecnie sporą popularnością. Wytwarza się z niego różnorakie wyroby biżuteryjne, które są stosunkowo tanie (zwłaszcza jeśli porównamy je z ceną biżuterii z naturalnych kamieni szlachetnych). Kamień tysiąca słońc dostępny jest w różnorakich kształtach i rozmiarach (łezkach, owalach, kwadratach, prostokątach, wałkach, monetach i wielu innych). Wytarza się z niego kolczyki, naszyjniki i bransoletki, które wpisują się w obecne trendy biżuteryjne.

TO CIĘ MOŻE ZAINTERESOWAĆ:

Jak przywrócić blask piaskowi pustyni?

Piasek pustyni, podobnie jak wszystkie inne wyroby jubilerskie, wraz z wiekiem może stracić swój blask, który jednak można stosunkowo łatwo przywrócić. Na początku możemy spróbować domowych sposobów – warto jednak pamiętać o jednej zasadzie: do czyszczenia i polerowania biżuterii należy używać wyłącznie łagodnych środków. W przeciwnym razie możemy ją uszkodzić. Dlatego też wykorzystywanie w tym celu pasty do zębów, płynu do mycia naczyń czy proszku do prania, jest przeciwwskazane. Skuteczna może być za to soda oczyszczona, którą należy zmieszać z wodą w proporcji 1:1. Najlepiej jednak użyć profesjonalnego płynu do czyszczenia biżuterii, a potem przetrzeć ją specjalną ściereczką. Wyrobów jubilerskich z piasku pustyni nie zaleca się moczyć w wodzie, gdyż wiąże się to z ryzykiem rozpuszczenia kleju. Istotne jest również to, by do ich czyszczenia wykorzystywać wyłącznie szczoteczki z miękkiego włosia – twarde może uszkodzić naszą biżuterię.

Jak dbać o biżuterię z piasku pustyni?

Jeśli chcemy cieszyć się swoją biżuterią przez jak najdłuższy czas, to musimy odpowiednio o nią dbać na co dzień. Mowa tu nie tylko o okresowym czyszczeniu i polerowaniu swoich pierścionków, bransoletek czy naszyjników, ale również o przestrzeganiu kilku podstawowych zasad, mianowicie:

  1. Biżuteria z kamieni szlachetnych, syntetycznych i sztucznych jest szczególnie wrażliwa na kontakt ze środkami chemicznymi, w tym m.in. chemią gospodarczą. Dlatego też najlepiej, tuż po przyjściu do domu, zdjąć całą biżuterię.
  2. Oprócz chemii gospodarczej najwięksi wrogowie biżuterii to: kosmetyki oraz słona i chlorowana woda. Dlatego też zdejmujmy biżuterię przed kąpielą w basenie czy w morzu.
  3. Niezbyt dobrym pomysłem jest spanie w biżuterii – w ten sposób możemy ją bardzo łatwo uszkodzić bądź nawet zerwać. Nie wspominając już o tym, że wedle ezoteryków noc jest czasem, w którym kamienie powinny odpoczywać od naszej energii.

Fot. Instagram/glitterbomb96

Energetyzowanie piasku pustyni – na czym polega?

Wiara w moc kamieni opiera się na przekonaniu, że są one przekaźnikami swojej magicznej mocy. Jeśli stworzymy połączenie pomiędzy energią kamienia a naszą energią, to możemy liczyć na to, że będzie on nam sprzyjał i pomagał na co dzień. Jednak warto pamiętać, że kamienie absorbują nie tylko naszą energię negatywną i zamieniają ją w tę pozytywną, ale również energię z otoczenia. Dlatego też jeśli chcemy, by kamień nam sprzyjał – musimy go od czasu do czasu oczyszczać, najlepiej za pomocą słonej wody.

Znana jest również metoda energetyzowania wody pitnej za pomocą piasku pustyni. Rytuał ten nazywa się litoterapią. Wierzy się, że taka woda ma moce uzdrawiające. Jednak jest to dość kontrowersyjna teoria, która nie znajduje potwierdzenia w rzetelnych opracowaniach naukowych – należy zatem podchodzić do niej na zasadzie ciekawostki, aniżeli faktu naukowego. W razie wystąpienia jakichkolwiek problemów zdrowotnych należy udać się do lekarza.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: