Perseidy 2018 kiedy najlepiej je obserwować?

Perseidy 2018 już dziś w nocy z 12. na 13 sierpnia! Już w ten weekend czeka nas noc spadających gwiazd, którą co roku podziwiają miliony ludzi na całym świecie. Jak je oglądać? Gdzie najlepiej wypatrywać deszczu gwiazd?

Perseidy to w rzeczywistości rój meteorów, charakteryzujący się dużą regularnością. Można je oglądać już od lipca, ale szczyt ich aktywności przypada z reguły na drugi tydzień sierpnia. To właśnie wtedy orbita Ziemi przecina radiant Perseidów, zapewniając nam niesamowicie efektowne widowisko. Kiedy najlepiej obserwować Perseidy 2018? W tym roku „deszcz spadających gwiazd” będziemy mogli oglądać przez dwie noce: z 11 na 12 sierpnia i z 12 na 13 sierpnia. Przy dobrej widoczności w ciągu godziny będzie można zobaczyć nawet około 100 Perseidów. Najwięcej meteorów zwykle obserwuje się w drugiej połowie nocy albo nad ranem, bo wtedy ich radiant znajduje się wystarczająco wysoko nad horyzontem. Zdaniem ekspertów w tym roku warunki do oglądania Perseidów będą idealne, bo nów księżyca wypada 11 sierpnia. Oznacza to, że nie będzie on zakłócał widoczności przelatujących meteorów. 

Perseidy 2018: czym są Perseidy?

Perseidy są jednym z najbardziej regularnych rojów meteorów, który jest pozostałością po komecie Swift-Tuttle’a. Jej jądro stopiło się, gdy kometa zbliżyła się do słońca, pozostawiając po sobie drobne okruchy skalne. Ich nazwa pochodzi od gwiazdozbioru Perseusza, w którym znajduje się radiant tego roju (czyli punkt, z którego wypadają meteory). W czasie aktywności meteorów, radiant przemieszcza się przez gwiazdozbiory Kasjopei, Perseusza i Żyrafy. Na przełomie lipca i sierpnia przecina zaś orbitę Ziemską. Perseidy są obserwowane od około 2000 lat, a najwcześniejsze informacje na ich temat pochodzą z Dalekiego Wschodu. Często meteoryty są nazywane "łzami świętego Wawrzyńca", bo ich maksymalna aktywność przypada na 10 sierpnia, który jest dniem jego męczeńskiej śmierci. Ze względu na parametry komety Swifta-Tuttle’a Perseidy 2018 będą najlepiej widoczne na półkuli północnej.

Perseidy 2018: skąd się biorą?

Perseidy nie pojawiają się na niebie przypadkowo. Jak czytamy na Facebooku Centrum Astronomicznego im. M. Kopernika PAN, powstają one wtedy, gdy w ziemską atmosferę z prędkością kilkudziesięciu kilometrów na sekundę wpadnie drobina kosmicznego pyłu. Jej energia kinetyczna jest tak duża, że jest w stanie zjonizować szeroką na kilkadziesiąt metrów i długą na kilkadziesiąt kilometrów kolumnę gazu. Zjonizowany gaz z czasem rekombinuje, a przez to wysyła fotony - czyli mówiąc prościej - świeci. Taka świecąca kolumna gazu wygląda jak "spadająca gwiazda". Najwięcej meteorów widać wtedy, gdy Ziemia zderzy się ze smugą gazu i pyłu pozostawionego przez dawną kometę. Tak właśnie dzieje się na przełomie lipca i sierpnia, gdy nasza planeta spotyka się z pozostałościami po komecie 109P/Swift-Tuttle.

Perseidy 2018 kiedy i gdzie oglądać?

Perseidy 2018 są najbardziej widoczne w ciemnych miejscach, oddalonych od świateł miejskich. Aby zapewnić sobie optymalną widoczność, najlepiej wybrać się więc poza miasto, gdzie znajdziemy czyste, pełne gwiazd niebo. Do obserwacji nie potrzeba żadnego sprzętu - teleskopy i lornetki ograniczają pole widzenia, więc najlepiej oglądać perseidy bez dodatkowych pomocy. Przydadzą się za to takie narzędzia jak mapa nieba, czy popularne aplikacje mobilne, dzięki którym przy użyciu żyroskopu można odnaleźć gwiazdozbiór Perseusza. Do obserwacji warto się przygotować i najpierw zaadoptować wzrok do ciemności. Gdy nasze oczy odpoczną od światła przez około 10-15 minut, łatwiej będzie nam zauważyć słabsze meteory. Potem wystarczy tylko spokojnie wodzić wzrokiem na niebie i wypatrywać meteorów. W drugiej połowie nocy z 12 na 13 sierpnia nie będziemy długo na nie czekać, bo, w dobrych warunkach, aktywność na poziomie kilkudziesięciu meteorów na godzinę (a więc około jednego zjawiska 1 na minutę obserwacji) jest w zasadzie gwarantowana. Dobrym pomysłem jest zabranie ze sobą leżaków albo karimaty - dzięki temu będzie nam wygodniej. Będziecie oglądać Perseidy 2018?