Pełnia Wilczego Księżyca będzie pierwszą pełnią w 2022 roku. Na niebie będzie można dostrzec ją w drugiej połowie stycznia, a więc już za kilka dni. Jeżeli prognozy sprawdzą się i nie zasłonią jej chmury, czeka nas absolutnie spektakularne widowisko. Którego dnia należy go wypatrywać?

Pełnia Wilczego Księżyca w styczniu 2022. Skąd nazwa?

Pierwsza w roku styczniowa pełnia księżyca według tradycji ludowych nazywana jest Pełnią Wilczego Księżyca, Lodowym Księżycem lub Starym Księżycem. Najlepiej znanym określeniem jest to pierwsze, które wymyślili i stosowali nasi przodkowie, Słowianie. Jego geneza jest niezwykle ciekawa...

W styczniu rozpoczyna się sezon lęgowy wilków. Z tego powodu wyją, a dodatkowo są bardziej agresywne niż zazwyczaj. Ich zachowanie motywowane jest poszukiwaniem miejsca, w którym mogłyby się osiedlić. Dla Słowian był to czas szalenie trudny - pełen niepokoju i obaw o bezpieczeństwo osady. Podczas długich, mroźnych styczniowych nocy głodne wilki podchodziły blisko domostw, przeraźliwie przy tym wyjąc. Dla naszych przodków oznaczało to nieustanne pilnowanie ognia, dające poczucie, że agresywne wilki będą trzymały się od nich z daleka. 

Pełnia Wilczego Księżyca 2022. Kiedy jest pełnia w styczniu i gdzie ją oglądać?

Pełnia Wilczego Księżyca, czyli pierwsza pełnia w tym roku wypada we wtorek, 18 stycznia. Kulminacja widowiska będzie miała miejsce po północy, a dokładnie o godzinie 00:51.

Jeżeli tej nocy niebo będzie bezchmurne (a tak przewidują prognozy), do obserwacji zjawiska nie będzie nam potrzebny specjalistyczny sprzęt. Pełnię Wilczego Księżyca warto podziwiać z miejsca, gdzie jest naprawdę ciemno, a więc z dala od miejskich świateł. Jeśli macie taką możliwość, wyjeździcie za miasto lub po prostu na wieś. 

Pełnia Wilczego Księżyca 2022 - co przyniesie?

Pełnia Księżyca w znaku Raka skupi nasze myśli wokół rodziny i bliskich. Księżyc związany jest bowiem ściśle z domem, poczuciem bezpieczeństwa i relacjami. Sprzyja odnawianiu operacji z osobami, z którymi dawno nie mieliśmy kontaktu.