Pełnia księżyca listopad: kiedy wypada w 2022 roku?

Pełnia księżyca w listopadzie zbliża się wielkimi krokami. Listopadowa pełnia jest jedną z najpiękniejszych pełni w ciągu roku. Będzie to wyjątkowa pełnia, ponieważ w tym samym dniu będziemy mogli obserwować na niebie również całkowite zaćmienie księżyca. Kiedy dokładnie możemy oglądać pełnię i zaćmienie księżyca?

8 listopada 2022 to wyjątkowa data dla miłośników astronomii. O ile pełnia księżyca występuje standardowo raz na miesiąc, to zaćmienie księżyca około trzy razy do roku. Ostatnie miało miejsce w maju.

Kolejna taka sytuacja powtórzy się za trzy lata w 2025 roku.

Listopadowa pełnia księżyca będzie miała swoją kulminację 8 listopada o godzinie 12:02.

Pełnia księżyca w listopadzie: jak się nazywa?

Pełnia księżyca w listopadzie zyskała wiele nazw, które nie wzięły się z przypadku. Jedną z nich jest "Pełnia Księżyca Bobrów". Skąd taka nazwa? Otóż listopad był dla mieszkańców Ameryki Północnej najlepszą porą polowań na bobry. Zanim lód skuł rzeki i jeziora lud zastawiał pułapki na zwierzynę. Bobry zdążyły już zgromadzić zapasy tłuszczu przed zimą, a i ich futra były puszyste i grube.

Listopadowa pełnia księżyca znana jest również przez wielu mieszkańców świata jako:

  • "Pełnia Szronowa"
  • "Mroźny Księżyc"
  • "Ciemny Księżyc"

Nazwy, którymi określano pełnię w listopadzie związane były z przymrozkami, które od czasu do czasu pojawiały się w tym miesiącu oraz z faktem, że dni były coraz krótsze i było więcej mroku niż światła. 

Zobacz także:

Która z powyższych nazw podoba Wam się najbardziej? 

TO CIĘ MOŻE ZAINTERESOWAĆ:

Pełnia księżyca listopad 2022: jak na nas wpłynie?

Od wieków wiadomo, że pełnia księżyca ma ogromny wpływ na człowieka i przyrodę. Kalendarz księżycowy pokazujący fazy księżyca pomaga rolnikom w sadzeniu upraw i zbieraniu plonów. Już nasze babki zawsze powtarzały, że farbowanie włosów należy zawsze robić podczas pełni księżyca. Wówczas wszystko się udaje i kolor utrzymuje się dłużej. Jak wpływa na nas pełnia księżyca?

  • Podczas pełni księżyca wielu z nas skarży się na problemy z zasypianiem, nerwowość, co w dalszej konsekwencji wpływa na nasze otoczenie.
  • Bywamy pobudzeni, poirytowani, a nawet agresywni.
  • Targają nami silne emocje. To przekłada się na nasze relacje w związku i w rodzinie. Jeśli jesteś podatna na pełnię księżyca i wiesz, że wpływa ona na ciebie w większym lub mniejszym stopniu, lepiej nie wdawaj się w dyskusje, unikaj konfliktów i kłótni. Przeczekaj ten czas. Zazwyczaj jest mowa o dniu przed i dniu po pełni księżyca.
  • Stan naszej psychiki często idzie w parze z funkcjonowaniem całego naszego organizmu. W tym czasie jest on bardziej narażony na kontuzje, stłuczenia, a rany bardziej krwawią. Jeśli to możliwe nie planuj na ten czas zabiegów, wizyt u dentysty, operacji. Lepiej umówić się na inny czas.
  • Podczas pełni księżyca zakochani przeżywają wtedy najbardziej zmysłowe noce.

NIE PRZEGAP:

Pełnia księżyca: co to oznacza?

Pełnia księżyca jest to faza księżyca, w której widoczna jest jego cała tarcza, która jest oświetlona przez Słońce. Pełnia jest dokładnie piątą fazą księżyca.

Jak podaje serwis fazyksiezyca24.pl: "Księżyc odbył już połowę swej drogi wokół Ziemi i teraz jest widoczna cała jego tarcza. Jest to czas, kiedy wszystko na Ziemi żyje pełnią sił. Rośliny lecznicze zebrane w noc pełni, posiadają szczególną moc. Organizm człowieka może różnie reagować na światło Księżyca. Może pojawić się bezsenność, podwyższona drażliwość i emocjonalność."

Pełnia księżyca: ile trwa?

Wiele z nas zastanawia się, ile trwa pełnia księżyca. Wbrew pozorom wcale nie jeden dzień. Pełnia podobnie jak nów obejmuje czas na dzień przed i dzień po dacie pełni.

ZOBACZ TAKŻE: