Pajączki i przebarwienia – skąd się bierze ten problem?

Większość z nas nawet nie wie o ich istnieniu – dopóki nie zaczną się ujawniać. Zmiany naczyniowe i pigmentacyjne to problem, z którym najczęściej zgłaszają się pacjenci gabinetów medycyny estetycznej. Teleangiektazje (czyli popularne pajączki) zazwyczaj dają o sobie znać się w okolicach trzydziestki, kiedy skóra przestaje sobie radzić ze szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Wpływ na ich powstawania mają również hormony, infekcje, alergie i uwarunkowania genetyczne. Często towarzyszy im skłonność do rumienia, czyli niekontrolowanego czerwienienia się pod wpływem stresu, zmian temperatury czy wysiłku. Zmiany te (zwłaszcza nieleczone) mogą prowadzić do poważniejszych problemów skórnych – np. trądziku różowatego. Podobnie jest z przebarwieniami, które powstają głównie pod wpływem promieniowania UV i zaburzeń hormonalnych. Obydwa problemy, choć mają inne podłoże, często zaczynają się w stosunkowo młodym wieku i niestety przedwcześnie dodają skórze lat.

Dlaczego tak trudno się ich pozbyć?

To pytanie zadaje sobie każdy, kto zmaga się ze zmianami pigmentacyjnymi i naczyniowymi. Bo choć wkładamy mnóstwo pracy we właściwą pielęgnację, efekty naszych działań zazwyczaj są mizerne. Jednym z podstawowych problemów jest brak odpowiedniej pielęgnacji i ochrony przed szkodliwym działaniem wolnych rodników i promieniowania UV. Często brakuje też synchronizacji pomiędzy profesjonalnymi zabiegami i tym, w jaki sposób dbamy o skórę na co dzień – albo holistycznego planu naprawczego. Ale brak poprawy może też wynikać z niewłaściwie dobranej technologii. Część z nas jest przywiązana do konkretnej kliniki lub lekarza i nie zwraca uwagi na to, jakim sprzętem dysponuje gabinet. Tymczasem w przypadku głębokich zmian naczyniowych lub pigmentacyjnych, może być to kluczową kwestią.

Jak skutecznie zredukować przebarwienia i pajączki?

Excel V+ to technologia, która łączy działanie dwóch precyzyjnych laserów, usuwając czerwone, brązowe, niebieskie i fioletowe przebarwienia na twarzy i ciele. Dzięki podwójnej długości fali (532 nm i 1064 nm) pozwala na terapię znacznie większej ilości problemów skórnych niż zapewniały to dotychczasowe, wiodące lasery naczyniowe. Excel V+ radzi sobie zarówno z powierzchniowymi, jak i głębokimi zmianami naczyniowymi i pigmentacyjnymi. Skutecznie redukuje teleangiektazje (czyli popularne pajączki), rumień i rozproszone zaczerwienienie, trądzik różowaty, przebarwienia i zmiany barwnikowe skóry, brodawki wirusowe, blizny potrądzikowe, a także naczyniaki i żylaki.

- Wiązka laserowa o wysokiej mocy jest absorbowana przez naczynia krwionośne, zamyka je i przywraca naturalny odcień skórze. W zabiegach naczyniowych światło laserowe absorbuje hemoglobina zawarta w naczyniach krwionośnych, a ciepło powoduje fotokoagulację oraz niszczy ściany naczyń krwionośnych i tym samym zapobiega ich rekanalizacji. Natomiast podczas leczenia zmian pigmentacyjnych światło lasera wchłania melanina znajdująca się na powierzchni zmiany. Leczone komórki stają się ciemniejsze a następnie złuszczają się – mówi dr n.med. Ewa Kaniowska, specjalista dermatolog w Kaniowscy Clinic.

Jak działa laser Excel V+?

Laser Excel V+ jest wyposażony w dwie głowice. Pierwsza skutecznie usuwa pajączki i żyły siatkowate, trądzik różowaty i plamy starcze, a także blizny potrądzikowe, drobne bruzdy i zmarszczki. Najpierw lekarz określa parametry zabiegowe odpowiednie dla koloru oraz głębokości zmiany skórnej, a następnie przesuwa głowicę po skórze. W przypadku większości problemów skórnych, wymagany jest jeden lub dwa zabiegi, ale wszystko zależy od konkretnego przypadku.

Czy to boli?

Odczucie leczenia laserem excel V+ przez każdego odczuwane jest inaczej. Wszystko zależy od indywidualnego progu bólu, pacjentom często przypomina ono uderzenie naciągniętej gumki recepturki. W zależności od rodzaju zabiegu, skóra może być dodatkowo chłodzona za pomocą końcówki rączki zabiegowej w celu zwiększenia komfortu. Podczas zabiegu możliwe jest także stosowanie znieczulenia powierzchniowego. W większości przypadków leczenie trwa zaledwie kilka minut, a rezultaty obserwuje się po serii 1-3 zabiegów.

Czy potrzebna jest rekonwalescencja?

Bezpośrednio po zabiegu można spodziewać się zaczerwienienia i/lub opuchlizny na leczonym obszarze. W przypadku zabiegów na całym obszarze twarzy, obrzęk rozwija się do 24-48 godzin po zabiegu, po czym ustępuje w ciągu kliku dni. Lekarz przeprowadzający zabieg może zalecić zastosowanie powierzchniowo środka steroidowego redukującego obrzęk. Leczone brązowe plamy ciemnieją po zabiegu i złuszczają się po około 3 - 5 dniach. Zazwyczaj bezpośrednio po zabiegu można stosować makijaż i powrócić do codziennej aktywności.

Zabieg Genesis – sposób na zmarszczki

Druga głowica, Genesis, stymuluje skórę poprzez delikatne podgrzanie, dzięki czemu możliwe jest usunięcie rozproszonego zaczerwienienia, blizn, niedoskonałości i drobnych zmarszczek. Ten zabieg minimalizuje objawy starzenia się skóry i fotouszkodzenia, przywracając skórze zdrowy, młodzieńczy wygląd, bez okresu rekonwalescencji. Laser Genesis dostarcza do skóry energię pod postacią mikroimpulsów, które stymulują naturalne procesy przemodelowania kolagenu, skutecznie wygładzając zmarszczki i redukując przebarwienia. Ta głowica wpływa też mikronaczynia skóry, zmniejszając zaczerwienienie twarzy. Już po pierwszym zabiegu efekty są zauważalne, ale przeprowadzenie serii zabiegów przynosi spektakularne rezultaty.

- Nowy laser Genesis V to przełom w zabiegach nieablacyjnych! Dzięki dwóm długościom fal, powoduje przemodelowanie kolagenu w skórze prowadzące do wygładzenia zmarszczek, zmniejszenia zaczerwienienia oraz redukcji przebarwień. Skuteczność lasera Genesis wynika z zastosowania wysokiej mocy, częstotliwości i mikrosekundowych impulsów. Termiczna relaksacja skóry daje świetne efekty i pozwala pozbyć się niedoskonałości szybko i bezpiecznie – mówi lek. med. Monika Kostuś-Chasles, lekarz medycyny estetycznej w Centrum Medycznym dr Kubik.

Czy zabieg jest odczuwalny?

Zabieg laserem Genesis jest nieinwazyjny. Bezpośrednio po zabiegu na skórze może pojawić się delikatne zaczerwienienie, które ustępuje w ciągu kilku godzin. Brak okresu rekonwalescencji oznacza, że po zabiegu można stosować kremy z filtrem przeciwsłonecznym oraz makijaż i od razu powrócić do codziennych czynności. W trakcie zabiegu pacjenci odczuwają delikatne rozgrzewanie skóry i często opisują to doświadczenie jako odprężające.

Ile zabiegów trzeba wykonać?

Dla osiągnięcia optymalnych rezultatów zaleca się przeprowadzenie od 4 do 6 zabiegów laserem Genesis. Efekty leczenia narastają stopniowo i obserwowane są po przeprowadzeniu serii kilku zabiegów. Uzyskany efekt będzie utrzymywał się przez kilka miesięcy od ostatniego zabiegu, po czym zaleca się przeprowadzanie zabiegów podtrzymujących efekt.