Peeling chemiczny – jak działa?

Peeling chemiczny (znany też jako peeling enzymatyczny) to jeden z najpopularniejszych zabiegów medycyny estetycznej. I nic dziwnego – jest mało inwazyjny, stosunkowo niedrogi i daje szybkie oraz widoczne efekty: pozostawia skórę wyraźnie wygładzoną, poprawia jej napięcie i koloryt, a do tego potrafi też skutecznie rozprawić się z przebarwieniami, trądzikiem i zmarszczkami. Na czym to polega? Dzięki wysokiemu stężeniu kwasów i innych składników złuszczających, peeling chemiczny rozpuszcza zrogowaciałą warstwę naskórka i zgromadzone na powierzchni skóry zanieczyszczenia. Ale sprzątanie to tylko część jego pracy. Poprzez kontrolowane uszkodzenie skóry, peeling chemiczny zmusza ją także do wzmożonej pracy i szybszej autoregeneracji. Mikrouszkodzenia aktywują procesy naprawcze, dzięki którym organizm zwiększa produkcję kolagenu i elastyny. To dlatego po eksfoliacji skóra jest nie tylko oczyszczona, ale także wyraźnie gładsza i bardziej jędrna, a zmarszczki ulegają spłyceniu. Oprócz tego, substancje aktywne w peelingach chemicznych mają z reguły więcej dobroczynnych właściwości. Niektóre działają przeciwzapalnie, inne pomagają uporać się z trądzikiem lub przebarwieniami, a nawet wzmacniają ochronę przed słońcem. Wszystko zależy od tego, jaki efekt chcesz osiągnąć – i czego najbardziej potrzebuje twoja skóra. Jak wybrać idealny dla siebie peeling chemiczny?

Peelingi chemiczne rodzaje

Zanim przejdziemy do omówienia konkretnych kwasów, warto wiedzieć, że peeling chemiczny może być mniej lub bardziej intensywny – i to zdecydowanie pierwsza rzecz, jaką powinno się wziąć pod uwagę przy doborze preparatu złuszczającego. Choć sam zabieg jest stosunkowo bezpieczny, a wiele kwasów nie powoduje nawet wyraźnego łuszczania, posiadaczki wrażliwych skór powinny zachować pewną ostrożność. Wyróżniamy trzy podstawowe grupy peelingów chemicznych:

  • Peeling powierzchniowy – działa tylko na zewnętrzną warstwę skóry, usuwając zrogowaciały naskórek i zanieczyszczenia, a także likwidując niewielkie zmarszczki, przebarwienia i niedoskonałości. To, że ma płytkie działanie nie oznacza, że nie zauważysz efektów – wręcz przeciwnie. To świetne rozwiązanie dla bardziej wrażliwych skór.
  • Peeling głęboki – oprócz powierzchniowego złuszczania, działa też na głębsze warstwy skóry. W przypadku tego peelingu chemicznego używa się wysoko stężonych substancji chemicznych, musi być więc przeprowadzony pod ścisłą kontrolą lekarza. Głębokie złuszczanie stosuje się w przypadku trudnych do wyleczenia problemów, np. blizn po trądziku.
  • Peeling średnio głęboki – ma silniejsze działanie niż peeling powierzchniowy, ale zdecydowanie mniej intensywne niż preparaty głęboko złuszczające.

Oprócz tego, peelingi chemiczne mogą mieć w składzie substancje złuszczające o różnej sile działania i w różnych stężeniach. To nie tylko kwasy, ale również inne składniki przyspieszające odnowę komórkową (np. retinoidy), a także antyoksydanty czy humektanty (substancje nawilżające). W kwestii wyboru najlepiej zdać się na specjalistę. To lekarz powinien zdecydować o tym, jaki peeling chemiczny będzie najlepszy - i przede wszystkim bezpieczny - dla twojej skóry.

Peeling chemiczny – najpopularniejsze kwasy i preparaty

Zacznijmy od tego, że większość dostępnych w gabinetach peelingów chemicznych łączy działanie przynajmniej kilku różnych substancji aktywnych. Warto jednak wiedzieć, jakie właściwości mają najpopularniejsze kwasy i jakie substancje będą najlepszym rozwiązaniem na twoje problemy. Kwasy dzielą się na trzy najważniejsze grupy: kwasy AHA (alfa-hydroksykwasy), BHA (beta-hydroksykwasy) i kwasy PHA (poli-hydroksykwasy). Te pierwsze mają najsilniejsze działanie, ale stosowane w mniejszych stężeniach należą do najbardziej uniwersalnych substancji złuszczających. Spośród kwasów BHA w kosmetyce wykorzystywany jest tylko kwas salicylowy, który ma działanie antybakteryjne i przeciwzapalne, przez co często stosuje się go w przypadku cer trądzikowych. Ostatnia grupa to substancje o delikatnym działaniu, idealne dla wrażliwej skóry. Czym różnią się od siebie najpopularniejsze kwasy?

Kwas glikolowy

W zależności od stężenia może być peelingiem głębokim lub średnio głębokim. Kwas glikolowy należy do alfa-hydroksykwasów, jest więc dość silnie złuszczającym preparatem. Jednocześnie jest bardzo uniwersalny. Najczęściej stosuje się go w celu rozjaśnienia przebarwień oraz redukcji zmarszczek i blizn. Kwas glikolowy wygładza, rozświetla i napina skórę, zapobiega też powstawaniu nowych zmarszczek. W niższych stężeniach ma właściwości nawilżające, zaś wysoko stężone preparaty to skuteczny sposób na regenerację głębokich warstw naskórka.

Kwas salicylowy

Oprócz złuszczania naskórka, ma właściwości antybakteryjne i przeciwzapalne, często więc poleca się go osobom z cerą trądzikową. Kwas salicylowy rozpuszcza się w tłuszczach, co powoduje, że z łatwością wnika w warstwę łojową skóry i tym samym odblokowuje pory, zmniejsza widoczność zaskórników i normalizuje pracę gruczołów łojowych. Dzięki temu, ten peeling chemiczny dobrze sprawdza się również przy tłustej cerze. Oprócz tego, ma właściwości regenerujące i keratoplastyczne: przyspiesza odnowę komórkową naskórka i zmniejsza widoczność blizn oraz rozszerzonych porów.

Kwas migdałowy

Ma działanie powierzchniowe i nie powoduje widocznego łuszczenia się, ani nie podrażnia skóry. Delikatnie odświeża i wygładza cerę, a ze względu na swoje delikatne działanie może być traktowany niemal jak zabieg bankietowy (zanim zdecydujesz się na niego tuż przed imprezą, radzimy jednak sprawdzić wcześniej jego działanie). 

Kwas laktobionowy

Peeling chemiczny idealny dla cer wrażliwych. Należy do grupy polihydroksykwasów (PHA) i jest jednym z najdelikatniejszych preparatów złuszczających. Działa podobnie do kwasów AHA i BHA: pomaga pozbyć się zrogowaciałej warstwy naskórka i zanieczyszczeń oraz pobudza komórki do produkcji kolagenu i elastyny. W przeciwieństwie do silniejszych substancji, nie powoduje jednak żadnych efektów ubocznych, takich jak podrażnienie, czy intensywne łuszczenie. Dodatkowo, kwas laktobionowy ma właściwości regenerujące i łagodzące, wzmacnia też naturalną barierę ochronną skóry. Dzięki temu jest odpowiedni dla cer wrażliwych lub ze stanami zapalnymi (np. trądzikiem łojotokowym, czy nawet AZS).

Cosmelan

To najskuteczniejszy peeling chemiczny na przebarwienia słoneczne oraz te powstałe pod wpływem zmian hormonalnych. Dzięki niemu intensywność zabarwienia plam pigmentacyjnych może się zmniejszyć nawet o 95%. Cosmelan zmniejsza też wydzielanie melaniny, dzięki czemu w miejscu dawnych przebarwień nie powstają nowe. W podstawowym składzie tego peelingu znajdziemy m.in. kwasy kojowy, askorbinowy i fitowy, arbutnę i retinol. Występuje też w wariancie z kwasem salicylowym (Dermamelan), przeznaczonym do skór łojotokowych i z trądzikiem.

Kwas ferulowy

To wyjątkowy peeling chemiczny, którego głównym zadaniem jest zapobieganie fotostarzeniu. Kwas ferulowy działa jak naturalny filtr przeciwsłoneczny i wzmacnia ochronę skóry przed promieniowaniem UV, które niszczy włókna kolagenowe. Do tego ma działanie fotonaprawcze: nie tylko blokuje szkodliwe działanie słońce, ale również naprawia szkody, jakie wyrządziło do tej pory. Kwas ferulowy nie powoduje silnego złuszczania i działa powierzchniowo, można go więc wykonywać o każdej porze roku. Ze względu na swoje właściwości jest polecany latem i wiosną. Skorzystają z niego posiadaczki cery dojrzałej – ale nie tylko.

Yellow peel

To jeden z najpopularniejszych peelingów chemicznych. Zawiera wysokie stężenie retinolu i witaminy C, a swoją nazwę zawdzięcza charakterystycznej żółtej barwie. Yellow peel działa depigmentująco, odświeżająco i złuszczająco. Pobudza regenerację skóry i spłyca zmarszczki, nie powodując podrażnienia ani silnego łuszczenia. Choć jest to uzależnione od ilości nałożonych warstw. W najdelikatniejszym wariancie nakłada się 3-4 warstwy, jeśli chcemy zadziałać mocniej – od 4 do 6. Zabieg jest dedykowany skórom dojrzałym lub z przedwczesnymi objawami starzenia – ale nie tylko.

Kwas pirogronowy

Ma właściwości dermoplastyczne, jest więc szczególnie polecany osobom z głębokimi zmarszczkami, rozszerzonymi porami, bliznami po trądziku czy wiotką skórą. W zależności od stężenia możemy uzyskać peeling średnio głęboki lub o działaniu powierzchniowym, najczęściej jednak preparaty z kwasem pirogronowym wykazują głębsze działanie, sięgające warstwy brodawkowatej skóry właściwej. Po zabiegu może wystąpić podrażnienie i rumień. Dlatego nie jest on rekomendowany osobom z wrażliwą cerą.

Kwas azelainowy

To jeden z najłagodniejszych kwasów, który jednocześnie nie należy do żadnej z głównych grup. Podobnie jak kwas salicylowy, ma działanie antybakteryjne i przeciwzapalne, jest więc dobrym sposobem na trądzik i zaskórniki. Oprócz tego, kwas azelainowy to także skuteczna metoda na przebarwienia.