Pearl Jam wsparł Strajk Kobiet na koncercie w Krakowie

Zespół Pearl Jam zagrał wczoraj koncert w Krakowie, w trakcie którego na ekranie pojawiło się logo Ogólnopolskiego Strajku Kobiet. Tym znaczącym gestem muzycy z zespołu Pearl Jam wsparli Strajki Kobiet, które na początku lipca odbywały się w Polsce. Kobiety wychodząc na ulice polskich miast walczyły przeciwko rządowym próbom zaostrzenia prawa aborcyjnego w Polsce.

Już 1 lipca podczas koncertu Pearl Jam w Pradze, wokalista zespołu Eddie Vedder pokazał ze sceny plakat zapraszający do udziału w proteście przeciw planom zaostrzenia prawa aborcyjnego w Polsce. O tym geście rozpisywały się światowe media, zwracając uwagę na sytuację w Polsce. Teraz podczas koncertu w Krakowie muzycy po raz kolejny udowodnili, że popierają protesty kobiet walczących o swoje prawa.

Zespół Pearl Jam znany jest z angażowania się w tematy polityczne i społeczne i kiedy tylko może popiera tego typu akcje i pokazuje, że wspiera inicjatywy, które potrzebują tego typu wsparcia. Wystarczy wspomnieć nagrany dla MTV koncert w 1992 roku z cyklu unplugged, podczas którego wokalista zespołu Eddie Vedder napisał na swoim ramieniu hasło “pro choice”.

Rząd chce zaostrzyć prawo aborcyjne w Polsce

Trwają rządowe prace nad zaostrzeniem prawa aborcyjnego w Polsce. Projekt Kai Godek zakłada zakazywanie kobietom przerywania ciąży ze względu na ciężkie i nieodwracalne wady płodu. Projekt został w marcu pozytywnie rozpatrzony przez sejmową komisję sprawiedliwości, a w poniedziałek 2 lipca miała nim się zająć komisja polityki społecznej i rodziny. Finalnie komisja zdecydowała powołanie podkomisji, która ma dokładnie przeanalizować proponowane zmiany. Teraz czekamy na kolejne decyzje i ustalenia komisji.

Nic dziwnego, że rządowy projekt zaostrzenia prawa aborcyjnego budzi tyle kontrowersji. To niezwykle ważny temat, który powinien być dokładnie przeanalizowany przez fachowców i rozpatrywany pod wieloma aspektami. Nie można do tak istotnego problemu podejść powierzchownie, bo jest tak wiele czynników i sytuacji życiowych kobiet, które zmuszone są niekiedy do podjęcia życiowej decyzji. Dajmy kobietom prawo mądrego decydowania i godne warunki do opieki medycznej w trudnych sytuacjach.