Czy hybryda niszczy paznokcie? 

Paznokcie, podobnie jak włosy, są wytworami skóry, złożonymi z wielu warstw keratyny, która jest odporna na działanie szkodliwych czynników mechanicznych i chemicznych. Manicure hybrydowy, sam w sobie nie niszczy płytki paznokcia, może to się jednak zdarzyć w wyniku nieumiejętnego usuwania lakieru, lub nawet na etapie przygotowywania paznokcia do zabiegu. Najczęstszą przyczyną paznokci zniszczonych po hybrydzie jest usuwanie lakieru za pomocą pilnika i dłutek, co zrywa wierzchnie warstwy keratyny z płytki.

Zniszczone paznokcie - po pierwsze chroń płytkę

Jeśli chcesz zregenerować osłabione paznokcie, na pierwszym miejscu zadbaj o ich ochronę przed szkodliwymi czynnikami, z którymi stykają się na codzień. Unikaj częstego używania zmywacza do paznokci, szczególnie z acetonem, oraz produktów z formaldehydem, które chwilowo wzmacniają płytkę, ale na dłuższą metę mogą wywołać nawet poważne choroby - takie jak oddzielenie się płytki od macierzy paznokcia. Pamiętaj o ochronnych rękawiczkach podczas prac z użyciem silnych detergentów, a także, szczególnie zimą, nie zapominaj o częstej aplikacji kremu do rąk, który pielęgnuje i ochrania płytkę przed wysuszeniem.

Zniszczone paznokcie - nawilżaj i odżywiaj

Podstawą pielęgnacji paznokci jest ich nawilżanie i natłuszczanie, dzięki czemu są elastyczne i mniej podatne na uszkodzenia. Wybieraj odżywki do paznokci, które w składzie zawierają oleje roślinne (np. Jojoba, lniany), wzmacniający olej rycynowy, a także witaminy, głównie A i E. Nie zapominaj o nawilżaniu i odżywianiu skórek i obszarów wokół paznokcia - to one odpowiadają za jego przyrost. 

Dbaj o skórki

Regularnie je zmiękczaj i odżywiaj - najlepiej za pomocą specjalnych olejków i oliwek. Staraj się nie wycinać skórek, tylko delikatnie je odsuwać (dobrze sprawdzi się w tej roli drewniany patyczek z tępym zakończeniem).

Suplementy na paznokcie - pamiętaj o pielęgnacji od środka 

Na rynku jest dostępnych całe mnóstwo odżywek do paznokci, ale nie oczekuj cudów - paznokieć, to wytwór szczególnie odporny na czynniki zewnętzrzne, a więc większość odżywek ma szansę zadziałać tylko na jego powierzchni i tylko w miejscu aplikacji. Odżywka ma za zadanie wzmocnić wyrośniętą już płytkę, więc jeśli chcesz zadbać o zdrowy wzrost i kondycję paznokci, musisz do swojej diety wprowadzić produkty bogate w cynk, żelazo, wapń, oraz witaminy. Odpowiedni poziom NNKT (niezbędne, nienasycone kwasy tłuszczowe) w diecie, również ma istotny wpływ na stan płytki paznokcia. Pomocne będą również suplementy zawierające skrzyp i biotynę - dodatkowo wzmocnią włosy.

Jak bezpiecznie zdjąć hybrydę w domu?

Największym zagrożeniem dla płytki jest niewłaściwe zdejmowanie hybrydy. Spiłowywanie lub zdrapywanie lakieru hybrydowego za pomocą innych narzędzi to prosta droga do uszkodzenia paznokci. Bezpieczniejszym sposobem jest usunięcie hybrydy za pomocą acetonu. Jak to zrobić?

  1. Najpierw matowimy paznokcie blokiem polerskim.
  2. Nasączamy waciki acetonem i owijamy ciasno folią aluminiową - wacik powinien dokładnie przylegać do paznokcia.
  3. Po około 10 minutach ściągamy folię i usuwamy resztki lakieru hybrydowego przy pomocy metalowego kopytka.
  4. Wyrównujemy powierzchnię paznokcia bloczkiem polerskim. 

Zobacz też: Jak zdjąć hybrydę bez acetonu? 

Zabieg na zniszczone paznokcie - manicure japoński 

Jeśli potrzebujesz intensywnej kuracji regenerującej,zainwestuj w manicure japoński. To zabieg, który polega na intenswnym wcieraniu w płytkę paznokcia pasty ze składnikami aktywnymi, takimi jak witaminy A, E, B5, keratyna, krzemionka z Morza Japońskiego i pyłek pszczeli. Dzięki tej metodzie, lepiej ukrwione łożysko paznokcia efektywniej przyjmuje skłądniki odżywcze, a polerka dodatkowo wygładza jej powierznię. Przeczytaj więcej o manicure japońskim.