Paweł Pawlikowski Cannes 2018

Paweł Pawlikowski za swoje nietypowe podejście do kinematografii i doskonałe umiejętności został okrzyknięty najlepszym reżyserem podczas 71. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes. Nagrodę odebrał z rąk przewodniczącej jury filmowego, amerykańskiej aktorki Cate Blanchett. W przemówieniu podczas uroczystości wręczania nagród, Pawlikowski przede wszystkim dziękował zmarłemu Januszowi Głowackiemu, współtwórcy "Zimnej wojny" za jego odwagę, otwartość, poczucie humoru, delikatność i otwartość na resztę świata. To Głowackiemu Pawlikowski zadedykował statuetkę dla najlepszego reżysera. O czym tak naprawdę jest "Zimna wojna" ? I dlaczego nie przyniosła twórcom Złotej Palmy w Cannes za najlepszy film? Tę nagrodę otrzymał japoński dramat "Manbiki kazoku" ("Złodziejaszki") w reżyserii Hirokazu Koreeda.

Zimna wojna fabuła

Film "Zimna wojna" powstał we współpracy Pawła Pawlikowskiego i nieżyjącego Janusza Głowackiego, a mówi o miłości w trudnych, brutalnych nawet czasach. Pawlikowski sportretował Polskę z przełomu lat 50. i 60. XX wieku, Polskę stalinowską, jej szarą, biedną rzeczywistość. W rolach głównych obsadził znakomitych polskich aktorów - dwie główne role przypadły Joannie Kulig (której występem zachwycają się Juliette Binoche i Julianne Moore) oraz Tomaszowi Kotowi (media w Cannes okrzyknęły Kota nowym Bondem). Pozostałe role przypadły m.in. Agacie Kuleszy, Borysowi Szycowi (który z "Zimnej wojnie" gra apartczyka), Adamowi Ferencemu i Adamowi Woronowiczowi. "Zimna wojna" to film o miłości dwojga ludzi, którzy nie potrafią być ze sobą i jednocześnie nie mogą bez siebie żyć. 

Podczas przesłuchania muzycznego, kompozytor Wiktor (Tomasz Kot) wyławia z tłumu dziewczynę Zulę (Joanna Kulig), która urzeka go stylem bycia i głosem. Zula podobno ma na koncie zabójstwo ojca i wyrok, jednak to nie przeszkadza jej realizować swoich ambicji. Między młodymi, pięknymi i utalentowanymi ludźmi rodzi się skomplikowana miłość, która tutaj jest w dwójnasób wojną. Nie tylko historyczne okoliczności "zimnej wojny" sprzyjają takiemu nazewnictwu. Podobnie intymną historię Paweł Pawlikowski osadził w kontekście historycznym w oscarowym filmie "Ida". 

Gdzie się toczy akcja "Zimnej wojny"? Widz zostaje przeniesiony w lata 50. powojennej, podnoszącej się na nowo Europy - od Berlina, po Paryż z motywami Jugosławii. Femmes fatale, zakochany muzyk, stracone marzenia i ogromne kulturalne pogorzelisko w stalinowskiej Polsce to miks, który Pawlikowskiemu przyniósł nagrodę za reżyserię. Jest to też jeden z najbardziej osobistych filmów tego wybitnego i poważanego za granicą reżysera. 

"Zimna wojna" do polskich kin trafi już 8.czerwca. Warto już teraz rezerwować sobie czas na sam na sam z tym wybitnym filmem.