Kim jest Paulina Ołowska?

„The New York Times” opublikował listę najbardziej wpływowych osób kultury za rok 2016. Na liście 28. geniuszy kreatywności obok takich nazwisk jak Michelle Obama, Lady Gaga i Donatella Versace znalazła się polska artystka Paulina Ołowska.

Paulina Ołowska to polska malarka, fotografka, autorka kolaży, rysunków, wideo. Sztuki piękne studiowała m.in. w Chicago i na Wydziale Malarstwa gdańskiej ASP. Była stypendystką Królewskiej Akademii Sztuk Pięknych w Hadze, Centro de Art Communication Visual (Arco) w Lizbonie, Center of Contemporary Art w Kitakyushu i Rijksakademie van Beeldende Kunsten w Amsterdamie. 

Twórczość Ołowskiej jest powszechnie znana i ceniona w świecie. Artystka miała indywidualne wystawy w londyńskim Tate Modern, CCA Wattis Institute for Contemporary Arts w San Francisco, nowojorskiej galerii Metro Pictures, Centrum Pompidou w Paryżu, Museum of Modern and Contemporary Art w Bolzano. Jej prace pokazywane są w najważniejszych polskich instytucjach wystawienniczych.

Tak „New York Times” napisał o twórczości Pauliny Ołowskiej”:

To najbardziej optymistyczna, a zarazem sentymentalna polska artystka, która maluje zapomnianą przeszłość, wierzy w nią i nią żyje.

Gdzie można zobaczyć prace Pauliny Ołowskiej?

Pracę artystki „Design for a Dress No. 1” można zobaczyć na wystawie przedaukcyjnej w DESA Unicum (największy polski dom aukcyjny). Cena wywoławcza to 6.5 tysięcy złotych. „Design for a Dress No. 1” to projekt sukienki w geometryczne wzory nawiązujące do mody lat 70. XX wieku. Ołowska, wzorując się na pracach zawodowych projektantów, ukazała zarówno przód, jak i tył ubrania oraz dała wskazówki co do barw materiałów. potrzebnych do jej uszycia.

23 listopada pod młotek na aukcji Sztuka Współczesna: Nowe pokolenie po 1989 roku pójdą także dzieła Rafała Bujnowskiego, Radka Szlagi, Marcina Maciejowskiego i Normana Leto.

Zobacz także:

Wystawy prac można zobaczyć w następujących terminach:

15-17 listopada 2017, godz. 11-19 (poniedziałek-piątek) i godz. 11-16 (sobota), Dom Aukcyjny DESA Unicum, ul. Marszałkowska 34/50, Warszawa, wstęp wolny

20-23 listopada 2017, godz. 11-19 (poniedziałek-piątek) i godz. 11:16 (sobota), Dom aukcyjny DESA Unicum, ul. Piękna 1A