To prawdziwe święto kobiet! Najważniejsze kulturalne nagrody w Polsce właśnie zostały przyznane i trzeba przyznać, że w kategoriach takich jak literatura, film czy sztuki wizualne płeć piękna została doceniona tak licznie, jak chyba nigdy wcześniej.

Paszporty Polityki 2019 kto dostał

26. gala wręczenia Paszportów Polityki odbyła się Teatrze Polskim w Warszawie. W myśl pomysłodawców tej nagrody nominowano młodych twórców, których aktywność na wspomnianych polach zasługuje na szersze uznanie i wsparcie. Spośród nominowanych jury w składzie stworzonym z zespołu tygodnika wyłoniło zwycięzców. Prowadzącymi tradycyjnie byli Grażyna Torbicka i Jerzy Baczyński, a za oprawą muzyczną zdarzenia tym razem stanęła grupy Masecki Trio, z gościnnym udziałem Agaty Kuleszy.  

Po raz pierwszy w historii wśród nominowanych dominują kobiety. Nie ma w tym żadnej intrygi, to im się po prostu należało – skomentował niecodzienny werdykt prowadzący.  

Paszporty Polityki 2019 – Joanna Kulig nagrodzona w kategorii film

To nie pierwszy triumf Joanny Kulig w ostatnim czasie. Nie tak dawno aktorka, która jest w tej chwili w zaawansowanej ciąży, odebrała statuetkę dla najlepszej aktorki Starego Kontynentu na Gali Europejskich Nagród Filmowych. „Zimna wojna”, w której zagrała pamiętną rolę nie doczekała się za to Złotego Globa – jako najlepszy nieanglojęzyczny film wyróżnienie otrzymała świetna „Roma”. Za to Paszport Polityki powędrował w jej ręce jako wyróżnienie „za zawsze skupiającą na sobie uwagę rolę w najlepszym polskim filmie 2018 roku – „Zimna Wojna” Pawła Pawlikowskiego.” Obok Kulig o nagrodę walczyły także Agnieszka Smoczyńska za film „Fuga” i Olga Chajdas jako reżyserka obrazu „Nina”.  

Nasza dziewczynko z Muszynki, jesteśmy z Ciebie dumni – skomentowała Agata Kulesza, która w imieniu aktorki odebrała nagrodę.

Rola Zuli w filmie „Zimna Wojna” Pawlikowskiego pozwoliła połączyć Joannie Kulig dwie pasje i dwa ogromne talenty – muzyczny i aktorski. Pierwszy z nich ujawnił się bardzo szybko – aktorka pochodzi z bardzo muzykalnej rodziny, a w sieci wciąż krąży nagranie z telewizyjnej „Szansy na sukces”, w której jako 16- latka zaliczyła pamiętny występ, już wtedy rozkochując w sobie widzów. Karierę jednak związała przede wszystkim z drugim, kończąc krakowską PWST i podejmując się ról w takich produkcjach jak „Sponsoring” Szumowskiej, „Disco Polo” Bochniaka czy „Idzie” Pawlikowskiego.

Paszporty Polityki 2019 –Małgorzata Rejmer zwyciężczynią w kategorii literatura

Joanna Kulig to tylko jedna z kilku nagrodzonych tego wieczora. Triumfowały także inne twórczynie:  w kategorii literatura zwyciężyła Małgorzata Rejmer za książkę „Błoto słodsze niż miód. Głosy komunistycznej Albanii”, której napisanie zajęło jej kilka lat i wiązało się z wyprowadzką do opisywanego kraju.  Za twórczość literacką obok Rejmer nominowane do Paszportów Polityki 2019 były także Olga Drenda za „Wyroby. Pomysłowość wokół nas” i Łukasz Zawada za „Fragmenty dziennika SI”.

Paszporty Polityki 2019 – Marta Górnicka z nagrodą w kategorii teatr

„Za współczesną koncepcję chóru antycznego” Paszport Polityki w kategorii teatr powędrował w ręce Marty Górnickiej. Dyrygentkę i twórczynię doceniono także za podejmowanie aktualnych politycznych kwestii w pomysłowej formie wykorzystującej techniki wokalne. O nagrodę obok Górnickiej ubiegały się Anna Karasińska i Weronika Szczawińska.

Paszporty Polityki 2019 – Diana Lelonek nagrodzona w kategorii sztuki wizualne

Laureatką Paszportu w kategorii sztuk wizualnych została Diana Lelonek,  młoda twórczyni, która za medium obrała fotografię. Tę w połączeniu z nowymi mediami wykorzystuje do tworzenia instalacji. Tematy, które podejmuje w swojej twórczości dotyczą głównie aktualnych zmian, w tym. m.in. kwestii pro środowiskowcyh, czy rodzimej polityki. Po nagrodę sięgnęła wraz z szalenie utalentowanym Rafałem Milachem i malarką Martyną Czech.

Paszporty Polityki 2019 – nagroda dla Aleksandra Nowaka w kategorii muzyka poważna

Aleksander Nowak dosłał nagrodę za świetną adaptację operową tekstu Olgi Tokarczuk. Został wyróżniony za wszechstronność i niezwykłe zaangażowanie w pracę – tylko ostatniej jesieni zaliczy trzy premiery i prawykonanie opery do libretta pisarki.

Paszporty Polityki 2019 –Dawid Podsiadło laureatem nagrody w kategorii muzyka popularna

Autora „Małomiasteczkowego” i popularnego „Początku” z Kortezem i Zalewskim wyróżniono za „pokazanie, że sukces można osiągnąć bez porzucenia indywidualności”. To nie pierwszy jego Paszport – Dawid Podsiadło jako 20-latek otrzymał pierwszą nominację, a nagrodę zgarnął pięć lat później. Jak skromnie i żartobliwie przyznał, nie spodziewał się nagrody, ale przygotował się na taką ewentualność i „wyrównał wąsa przed wyjściem z domu na wypadek, gdyby musiał wyjść na scenę odebrać wyróżnienie”. O nagrodę w tej kategorii ubiegali się także Krzysztof Zalewski i Emil Młynarski.

Paszporty Polityki 2019 – panGenerator zwycięzcą

O Paszport w tej najmłodszej kategorii ubiegali się panGenerator, JugglerGames i 11 but studios. Ten pierwszy, czyli PanGenerator został zwycięzcą jako ten, który z sukcesem łączy świat cyfrowy ze światem sztuki współczesnej i którego prace są szeroko dostępne zarówno w muzeach, jak też na festiwalach muzycznych.

Paszporty Polityki 2019 – Krystyna Janda jako Kreator Kultury

Krystyna Janda została wyróżniona jako Kreator Kultury dołączając tym samym do zacnego grona wcześniejszych laureatów, wśród których są m.in. takie nazwiska jak Maria Janion, Agnieszka Holland czy Tadeusz Różewicz. Aktorkę doceniono za poczucie humoru, dystans i odwagę w mówieniu głośno o trudnych prawdach, zarówno na scenie, jak i prywatnie.  Odbierając nagrodę aktorka wyznała:

To wielki honor dla mnie. Dostaję te nagrodę w momencie, kiedy krajobraz w naszym kraju jest bardzo smutny, ale mam nadzieje, że wypięknieje w niedzielę, kiedy zagra Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy.

Wszystkim zdobywcom Paszportów Polityki 2019 gratulujemy!