Kazmierz Bem to doktor prawa, absolwent Yale, pastor kalwiński, aktualnie pracuje w First Church in Marlborough UCC w stanie Massachusetts. Pastor był gościem Cezarego Łasiczka we wtorkowy poranek. Mężczyźni rozmawiali na temat sytuacji chrześcijaństwa w Polsce. Mężczyzna wielokrotnie wyrażał swoje zdanie na temat instytucji Kościoła w Polsce m.in na łamach gazety Wyborczej czy Oko.press. Stawał po stronie społeczności LGBT czy kobiet w październiku 2020, po ogłoszeniu przyjęcia ustawy antyaborcyjnej.

"Katecheza w Polsce poniosła absolutną klęskę"

W rozmowie pastor poruszył temat obowiązkowych lekcji religii w szkołach w Polsce. "Katecheza, którą wprowadzono w Polsce na początku lat 90. poniosła absolutną klęskę, jeśli miała kształtować postawę chrześcijańską. Ludzie nie wiedzą czym jest chrześcijaństwo i czym się objawia. Jedyne, co jej się udało przekazać to tę obsesję kościoła z połowy XX wieku na temat aborcji i na temat zygoty, o których Biblia w ogóle się nie wypowiada. Nie istnieje pojęcie życia poczętego, cywilizacji śmierci, to są wymysły Jana Pawła II. Chrześcijaństwo nie sprowadza się do zaglądania ludziom do łóżka, a szczególnie w pewne miejsce miedzy nogami. Chrześcijaństwo sprowadza się do życia w sposób godny, czyli w dostrzeganiu w obcym bliźniego".

Gdyby sytuację z historii o miłosiernym samarytaninie sprowadzić do Polski, to nie tylko, że nie pomógłby obcemu i nie dał mu wody, ale jeszcze otoczył drutem kolczastym. Dobrze, że ten człowiek z Biblii spotkał miłosiernego samarytanina, a nie Polaka - mówi w rozmowie Kazimierz Bem

"Wymachują fotografią z księdzem"

"Przez ostatnie sześć lat mamy taki przykład z góry, że im bardziej się modlimy, tym możemy większe świństwa popełniać. Ale w liście do Galatów mamy powiedziane Pan Bóg nie da z siebie kpić! Nie każdy kto woła "Panie, Panie!" wejdzie do Królestwa Niebieskiego. To, że wymachują różańcem i fotografują się z księdzem, który tak naprawdę jest przebranym biznesmenem wcale nie oznacza, że to jest chrześcijaństwo. To jest pogaństwo przebrane w gusła!" - dodał Kazimierz Bem w Tok FM.

Na rozmowę pastora zareagowało wiele gwiazd, m.in. Mariusz Szczygieł, który opublikował na Instagramie post, w którym popiera słowa Kazimierza Bema. "Nie mogę przejść obok jego wypowiedzi obojętnie" - napisał na swoim profilu dziennikarz.