Papież Franciszek o nadużyciach wobec zakonnic 

Wykorzystywanie zakonnic to poważny, ciężki problem. Jestem świadom, także tu w Rzymie, problemów, znam informacje, jakie napływają.To nie tylko wykorzystywanie seksualne zakonnicy, ale także nadużywanie władzy, sumienia. Musimy z tym walczyć., powiedział papież Franciszek prawie tysiącu zakonnic z osiemdziesięciu krajów w Auli Pawła VI w Watykanie. 

W zeszłym roku Agencja Associated Press, jedna z najbardziej szanowanych agencji prasowych na świecie, przygotowała obszerny reportaż na temat wykorzystywania seksualnego zakonnic w Kościele. Po latach milczenia włoska zakonnica z Bolonii jest jedną z niewielu na świecie, która zdecydowała się opowiedzieć swoją historię. Opowiedziała o wydarzeniach z 2000 roku, kiedy to podczas spowiedzi jeden z księży chciał ją wykorzystać. Wiele z kobiet zdecydowało się ją poprzeć, zachęcone globalną akcją #MeToo, która ma wspierać i chronić ofiary nadużyć. Akcja zwraca też uwagę na problem przemocy seksualnej w bardzo różnych środowiskach i wykorzystywaniu swojej pozycji w relacjach np. szef-pracownik. 

Papież Franciszek, zdając sobie sprawę z ogromnej skali problemu, podkreślił, że "trzeba działać krok po kroku, bo problemu nadużyć nie da się rozwiązać z dnia na dzień". Najwyższy hierarcha kościoła przyznał też, że niektóre światowe organizacje nie były zadowolone po szczycie na temat walki z pedofilią i ochroną nieletnich w lutym w Watykanie. 

Ja ich rozumiem, bo za tym kryje się cierpienie. Powiedziałem, że gdybyśmy powiesili stu księży - sprawców nadużyć na placu Świętego Piotra, wszyscy byliby zadowoleni, ale problem nie zostałby rozwiązany., dodał papież. 

Papież podkreślił, zwracając się do przełożonych zakonów żeńskich, aby służyły, ale nie były poddane. "Proszę: służba tak, poddaństwo nie." Franciszek wielokrotnie powtórzył też, iż kobiety nie zostają zakonnicami po to, by być służącymi duchownych.