Papież Franciszek apeluje o #ludzkiebraterstwo

Pod wpisem papieża Franciszka umieszczonym 22 sierpnia na jego koncie na Twitterze, rozgorzała burzliwa dyskusja. Apel został opublikowany w wielu językach, ale zdaje się, że największą reakcję wywołał wpis opublikowany po polsku. Komentujący postanowili zająć się interpretacją papieskich słów oznaczonych hasztagiem #ludzkiebraterstwo.

Wielu z nich odebrało te słowa jako bezpośredni komentarz do sytuacji w polskim Kościele w kontekście sporu o LGBT, a w szczególności ostatnich wydarzeń związanych z zatrzymaniem aktywistki Margot po tym, jak umieściła tęczową flagę na pomniku Chrystusa Zbawiciela na Krakowskim Przedmieściu.

Papież Franciszek kontra Jan Paweł II? Polscy internauci toczą wojnę na słowa

Kontr odpowiedzią do słów obecnego papieża Franciszka był cytat z homilii Jana Pawła II wygłoszonej w 1997 roku w Zakopanem:

- Brońcie krzyża, nie pozwólcie, aby Imię Boże było obrażane w waszych sercach, w życiu społecznym czy rodzinnym – czytamy w jednym z komentarzy.

Wydaje się, że wpis Franciszka nie był w smak wielu polskim katolikom. Jednocześnie zwolennicy postawy obecnego papieża zaznaczają, że nawiązał on bezpośrednio do tego, co zawiera Sobór Watykański II, wskazujący na to, że godność ludzka jest niezbywalna, ponieważ została „stworzona na obraz Boży”. Według papieża Franciszka godność człowieka to fundament naszej cywilizacji i określać powinna wszystkie zasady działania społeczeństw, państw i religii.

Komentujący, którzy zgadzali się ze słowami papieża Franciszka, zaznaczali także, że to właśnie Jan Paweł II nazywał Deklarację Praw Człowieka „słupem milowym na wielkiej i trudnej drodze rodzaju ludzkiego”.

Zobacz też: #NIEKOCHAMINACZEJ: Pewnego dnia postanowił, że powie wszystkim, że jest gejem. Wysłał list do całej korporacji

Zobacz także:

Papież Franciszek apeluje, by nie używać Boga do ludzkich celów

Choć wypowiedź Franciszka wywołała spore zamieszanie w polskim internecie, była kierowana do wielu narodów. Jak podaje Krzysztof Ołdakowski SJ na portalu Vatican News, słowa Ojca Świętego nawiązują bezpośrednio do dokumentu o braterstwie ludzkim podpisanego w zeszłym roku w Abu Zabi.

- To braterstwo, jeśli jest autentycznie przeżywane, wyklucza przemoc, która przekształca uczucia religijne w narzędzia agresji. Obecnie w świecie jej ofiarą pada wśród chrześcijan 300 mln osób – pisze.

Tak oto słowa papieża Franciszka opublikowane z okazji Międzynarodowego Dnia Upamiętniającego Ofiary Aktów Przemocy obchodzonego z inicjatywy ONZ, zostały wciągnięte w wojnę polsko-polską. Wojnę, która zdaje się nie mieć końca…

Zobacz też:

Miliony złotych dla miast "wolnych od LGBT" - Ziobro walczy o fundusze

"Chcemy Polski wolnej od LGBT" - nowy projekt Godek trafił do Sejmu