Po co nam krem pod oczy?

Krem pod oczy ma swoich zwolenników i przeciwników: niektórzy sądzą, że specjalny kosmetyk przeznaczony do okolic pod oczami to zbędny wydatek i po prostu... chwyt marketingowy. Prawda jednak leży po środku - szczególne nawilżanie tego obszaru twarzy jest absolutnie kluczowe dla zachowania młodego i zdrowego wyglądu, z dwóch powodów. Po pierwsze, skóra pod oczami jest bardzo cienka i delikatna, a co za tym idzie skłonna do szybkiego tworzenia się na niej zmarszczek mimicznych i bruzd, które intensyfikowane są przez uśmiechanie się, mrużenie oczu, czy wiele innych "min", z których przecież nie zamierzamy rezygnować w imię "piękna". Po drugie, skóra pod oczami posiada aż 40 razy mniej gruczołów łojowych niż ta na innych obszarach twarzy co oznacza, że wysusza się o wiele szybciej - sebum produkowane przez nią to naturalny płaszcz, chroniący ją przed nadmierną utratą wody przez parowanie. Nawilżać więc trzeba, ale czy dedykowanym do tego kosmetykiem? To zależy od naszych indywidualnych potrzeb! Jeśli nie zależy nam na zniwelowaniu konkretnego problemu, a jedynie pielęgnacji "profilaktycznej", ulubiony krem do twarzy będzie zupełnie wystarczający - ale pod jednym warunkiem: musi mieć łagodny skład, tak aby nie podrażnił delikatnych okolic oczu. Raczej odradzamy specyfiki z dodatkiem kwasów, mocno barwione czy z zawartością aromatów (nawet tych naturalnych, niektóre potrafią uczulać). Na plus w składzie będą natomiast emolienty i humektanty, takie jak kwas hialuronowy, czy gliceryna. 

Krem na cienie pod oczami

Cienie pod oczami to "zmora" wielu kobiet. Niestety, często pozbycie się ich nie jest proste, lub jest wręcz niemożliwe bez interwencji lekarza medycyny estetycznej - to sytuacja, w której w okolicach oczu mamy bardzo cienką warstwę tkanki tłuszczowej i budowę oczodołu sprawiające, że pod oczami pojawia się cień. Inny przypadek to nieprzespana noc, kac, zmęczenie, stres - tu już możemy pomóc sobie kremem z witaminą C, która znana jest ze swoich rozjaśniających i rozświetlających właściwości, ponadto jest świetnym antyoksydantem:

Zobacz też: Jak zamaskować worki i cienie pod oczami? 8 hitowych korektorów pod oczy i rozświetlaczy pod oczy, które działają lepiej niż filtry na Instagramie!

Krem na opuchliznę pod oczami

Opuchlizna pod oczami może być efektem słabego krążenia w tym obszarze, a co za tym idzie zastojów limfy. W tym przypadku sprawdzą się masaże chłodnymi przedmiotami, jak na przykład kamiennym rollerem lub po prostu... schłodzonymi łyżkami do zupy. Zniwelować opuchliznę pomogą też kosmetyki z zawartością zielonej herbaty lub kofeiny:

Krem pod oczy na pierwsze oznaki starzenia

Zdarza się tak, że etap profilaktyki zostanie "przespany" i okolice oczu usiane są drobnymi zmarszczkami. Jeśli chcesz się ich pozbyć, postaw na produkty z zawartością retinolu - w tym przypadku oddzielny krem pod oczy będzie dobrym pomysłem, bo stężenie i forma składnika aktywnego będzie odpowiednio dopasowana do specyfiki skóry pod oczami. Retinol wspomaga regenerację komórek skóry, pobudza ją do produkcji kolagenu, ujędrnia i napina.