1 Jakie są zewnętrzne przyczyny powstawania skóry wrażliwej?

Zanieczyszczenia i toksyny pochodzące z powietrza (tlenek i dwutlenek węgla, dym papierosowy), z pokarmu (konserwanty, pestycydy). Także klimatyzacja czy promieniowanie UVA.  

2 Jak odróżnić skórę wrażliwą od alergicznej?

Skóra wrażliwa to taka, która ze względu na nieprawidłowości w strukturze, przepuszcza do swojego wnętrza substancje z otoczenia, co powoduje stany zapalne. W przypadku skóry alergicznej reakcję zapalną wywołuje jeden konkretny alergen, nawet jeżeli podamy go w niewielkim stężeniu, np. w kosmetyku lub pożywieniu.  

3 Czy duża ilość składników w kremie może uwrażliwiać skórę?

Im więcej składników, tym większe prawdopodobieństwo podrażnienia skóry i reakcji krzyżowych między poszczególnymi składnikami. Dlatego przy skórze wrażliwej dobrze sięgać po kremy o małej ilości składników. Najlepiej jeśli są to: woda termalna (łagodzi rumień), kojąca podrażnienie neurosensyna, ramnoza, alantoina czy kwasy tłuszczowe.  

4 Jak zapobiec rumieniowi na twarzy?

Nie da się usunąć go całkowicie. Możemy go zminimalizować unikając w ramach rozsądku niektórych zachowań: dużego wysiłku fizycznego, nagłych zmian temperatur, alkoholu, ostrych potraw, gorących napojów, sauny i solarium. Bardzo ważna jest też ochrona skóry przed słońcem (filtry) i mrozem (tłuste kremy).  

5 Jak dobrać piling do cery wrażliwej?

To zależy od stanu skóry wrażliwej w konkretnym momencie. Na bardzo podrażnioną skórę nie stosujemy pilingów, raczej lasery. W łagodniejszych stanach – pilingi z kwasem azelainowym, glikolowym, migdałowym.  

6 Czy cera wrażliwa szybciej się starzeje?

Owszem, są badania które pokazują, że skóra wrażliwa niestety starzeje się o kilka lat szybciej. Poddawana cały czas działaniu czynników drażniących w pewnym momencie przestaje się przed nimi bronić. Nie jest w stanie stymulować odnowy komórkowej i zwalczać licznych mikrozapaleń. A to one przyczyniają się do przyspieszonego procesu starzenia się skóry.