Wyrocznia I-ching: czym jest i jak działa?

Symbolika wyroczni I-ching, nazywana też często księgą przemian, opiera się na wyobrażeniach ośmiu stanów natury. Są to: niebo, ziemia, woda, piorun, góra, wiatr, jezioro i ogień. W wyroczni każdy z nich jest przedstawiony za pomocą trzech linii, które tworzą tzw. trygramy. Linia może być ciągła (twarda) albo po środku przerwana (miękka). Dwa trygramy uzupełniają się lub przeciwstawiają sobie, a razem składają się na orzeczenie wyroczni zwane heksagramem. Np. góra przeciwstawia się wodzie, a niebo ziemi. Nazwy poszczególnych heksagramów przedstawiają sytuacje symboliczne, jakie spotykają nas w życiu.

Na wyrocznię I-ching składają się 64 heksagramy, które dzięki głębokiemu wglądowi pozwalają ogarnąć bieżącą sytuację i przewidzieć wydarzenia, jakie nastąpią w przyszłości.Według starożytnych chińskich mędrców świat składa się z dwóch podstawowych sił – jin i jang. Jin symbolizuje energię żeńską, bierność, wilgoć, ciemność. Jang symbolizuje energię męską, aktywność, suchość, jasność. Nie ma jin bez jang, te dwie energie uzupełniają się i nie mogą bez siebie istnieć, a każda sytuacja może się zmienić w swoje przeciwieństwo. To, co obecnie wydaje się nam fatalną klęską, za chwilę może się okazać naszym zwycięstwem, i odwrotnie. Dlatego I-ching jest jedyną i unikalną wyrocznią, w której linie czasami zmieniają się w inne i pokazują, jak zmieni się sytuacja, o którą pytamy.

Wyrocznia I-ching: jak skorzystać?

● Przygotuj 3 monety – nieważne jakie. Dobrze, żebyś długo (tydzień, dwa) nosiła je przy sobie w portfelu. Mogą to być także pamiątkowe pieniążki, np. z wakacyjnych podróży.
● Zadaj sobie w myślach pytanie. Weź monety do obu dłoni i jednym ruchem rzuć na stół z małej odległości.
● Oblicz wynik według schematu: orzeł = 3, reszka = 2.
● Otrzymasz liczbę parzystą – 6, 8 lub nieparzystą – 7, 9. Parzystą narysuj na kartce jako linię ciągłą, natomiast nieparzystą – jako przerywaną.
● Czynność powtórz jeszcze pięć razy. Uzyskane wyniki notuj w słupku, zaczynając od dołu. 
● Otrzymany słupek, złożony z sześciu linii, to heksagram.
● Podziel go na dwa trygramy: dolny (3 linie od dołu) i górny.
● Teraz odszukaj w tabelce narysowany przez ciebie trygram dolny w pionowym rzędzie, a w poziomym – górny. Sprawdź, na którym polu się krzyżują i jaka jest na nim liczba.
● Następnie na stronie obok znajdź liczbę z tabeli i odczytaj odpowiedź wyroczni I-cing na twoje pytanie.

Zobacz też: Klucz do sypialni - horoskop chiński

Wyrocznia I-Ching - zadaj pytanie i poznaj odpowiedź - 64 heksagramy i ich znaczenia

1.
DZIAŁANIE  (Trygramy: Niebo – na górze i Niebo – na dole)
Sprzyja ci szczęście, twoje plany dadzą się urzeczywistnić. Odpowiedź na twoje pytanie jest twierdząca. Przejmij inicjatywę, wykonaj pierwszy krok. Masz wystarczająco dużo energii, aby zwyciężyć przeciwności. Nie odkładaj niczego na później.

Zobacz także:

2.
BRANIE (Trygramy: Ziemia – na górze i Ziemia – na dole)
Zaczekaj z ważnymi decyzjami. Nie wychodź przed szereg i zachowaj cierpliwość. Większe korzyści przyniesie ci obserwowanie niż działanie w pośpiechu. Nie buntuj się i dostosuj do sytuacji. Wkrótce dowiesz się więcej o całej sprawie.

3.
TRUDNY POCZĄTEK  (Trygramy: Woda – na górze i Piorun – na dole)
Zatrzymaj się i pomyśl, czy sytuacja w jakiej się znajdujesz, nie jest dla ciebie groźna. Lepiej zasięgnąć porady, niż działać pochopnie i narażać się na straty. Uporządkuj swoje sprawy i myśli, zmień strategię działania, a los zacznie ci sprzyjać.

4.
GŁUPOTA (Trygramy: Góra – na górze i Woda – na dole)
Pytanie, które zadałaś, jest naiwne lub przedwczesne, albo sama nie wiesz dobrze, czego chcesz. Wyrocznia radzi ci zastanowić się nad kierunkiem, w jakim zmierza twoje życie, i sugeruje, abyś rozwijała się i przebywała w lepszym towarzystwie.

5.
OCZEKIWANIE  (Trygramy: Woda – na górze i Niebo – na dole)
Na spełnienie swoich marzeń będziesz musiała poczekać, ale nie znaczy to, że masz leniuchować. Pracuj nad swoimi planami, bądź cierpliwa i pełna nadziei. Przeczekaj chwilowe trudności, a wszystko ułoży się zgodnie z twoimi oczekiwaniami.

6.
SPÓR (Trygramy: Niebo – na górze i Woda – na dole)
Zatrzymaj się na jakiś czas i nie rób niczego na siłę. Sytuacja doprowadzi cię do konfliktu, otwartego sporu z kimś ważnym. Bądź bardzo ostrożna,i przygotuj się na atak nieprzyjaciół. Słuchaj uważnie innych, rozważ ich argumenty, zbieraj informacje i nie podejmuj działania.

7.
WOJSKO  (Trygramy: Ziemia – na górze i Woda – na dole)
Czekają cię liczne spory i niekończące się dyskusje. Chcesz narzucić innym swoją wolę, ale nie będzie to łatwe, jeśli sama postępujesz niewłaściwie. Obmyśl taką strategię działania, która zmieni twoich wrogów w oddanych ci przyjaciół.

8.
BYCIE RAZEM  (Trygramy: Woda – na górze i Ziemia – na dole)
Odpowiedź wyroczni jest pozytywna. Wartościowa znajomość, która będzie umiejętnie pielęgnowana i rozwijana, może przerodzić się w coś trwałego i wyjątkowego. Nie zmarnuj danej przez los szansy, nie odkładaj niczego na później.

9.
MAŁA KORZYŚĆ (Trygramy: Wiatr – na górze i Niebo – na dole)
Lepszy wróbel w garści niż kanarek na dachu – przypomina wyrocznia. Ciesz się tym, co masz, i nie porywaj się na coś, czego nie jesteś w stanie zrealizować. Nie wyolbrzymiaj swoich problemów, korzystaj z życia. Takie podejście da ci radość.

10.
DOBRE WYCHOWANIE  (Trygramy: Niebo – na górze i Jezioro – na dole)
Nie ryzykuj: działaj bardzo ostrożnie i dostosuj się do okoliczności. Grzecznością, uprzejmością załatwisz znacznie więcej niż krzykiem i awanturowaniem się. Nie drażnij silniejszych czy sprytniejszych od siebie. Przeczekaj niebezpieczeństwo, bądź dyplomatą. Wtedy czeka cię sukces.

11.
SPOKÓJ (Trygramy: Ziemia – na górze i Niebo – na dole)
Sprzyja ci szczęście, a twoje marzenia się spełnią. Nadchodzą dla ciebie dobre dni. To właściwy czas na rozpoczynanie działania, zawieranie związków i cieszenie się każdym dniem. Masz szanse osiągnąć sukces we wszystkich dziedzinach życia.

12.
ZASTÓJ (Trygramy: Niebo – na górze i Ziemia – na dole)
Zmierzasz w złym kierunku i wyrocznia radzi ci zastanowić się nad poważnymi zmianami. Obecna sytuacja nie jest dla ciebie korzystna. Oszczędzaj siły, a przede wszystkim unikaj pochopnych decyzji i postaraj się zmienić otoczenie.

13.
UDANE ZWIĄZKI  (Trygramy: Niebo – na górze i Ogień – na dole)
Sprzyja ci powodzenie w miłości, przyjaźni. Masz teraz szansę na zawarcie ważnych znajomości. Nie zmarnuj jej. Możesz wiele osiągnąć, także dzięki szczerości, otwartości i pomocy innych ludzi.

14.
WIELKIE BOGACTWO  (Trygramy: Ogień – na górze i Niebo – na dole)
Czeka cię poprawa sytuacji materialnej, zysk, bogactwo. Nie siedź z założonymi rękami, tylko pracuj, działaj i bądź bardzo aktywna. Przed tobą wielkie możliwości. Wykorzystaj swoje umiejętności, a twoje pomysły zostaną docenione.

15.
SKROMNOŚĆ (Trygramy: Ziemia – na górze i Góra – na dole)
Musisz znaleźć równowagę we wszystkim, co robisz. Nie porzucaj rozpoczętych spraw, uporządkuj swoje życie, przestań narzekać i wymagać zbyt wiele od innych. Zadbaj o swoje ciało, duszę i rozum.

16.
ENTUZJAZM (Trygramy: Piorun – na górze i Ziemia – na dole)
Odpowiedź wyroczni jest pozytywna. Nie zwlekaj z podjęciem ważnych decyzji, bo sprzyja ci powodzenie. W żadnym wypadku nie zatrzymuj się. Idź do przodu. Każde działanie przyniesie pomyślny skutek.

17.
KONTYNUACJA (Trygramy: Jezioro – na górze i Piorun – na dole)
Bądź dobrej myśli, bo sprawy powoli będą się rozwijać w pożądanym kierunku. Poddaj się zdarzeniom i wysłuchaj rad ludzi, którzy chcą ci pomóc. Zaufaj życiu, wszystko przyjdzie we właściwym czasie.

18.
POPRAWA  (Trygramy: Góra – na górze i Wiatr – na dole)
Trzeba szybko coś zmienić na lepsze, bo sytuacja zaczyna się komplikować. Podejmij działanie. Odważnie staw czoło swoim słabościom i porażkom. Nadszedł czas naprawy i uzdrowienia. Działaj szybko, teraz jest ku temu właściwa pora. Możesz zmienić naprawdę wiele.

19.
PRZYCIĄGANIE (Trygramy: Ziemia – na górze i Jezioro – na dole)
Otwierają się przed tobą nowe możliwości. Rozważ je i nie ustawaj w swoich działaniach. Sytuacja z każdym dniem zmienia się na lepsze. To dobry czas na rozpoczęcie nowego etapu w życiu i na budowanie trwałych podstaw lepszej przyszłości.

20.
KONTEMPLACJA  (Trygramy: Wiatr – na górze i Ziemia – na dole)
Nie możesz teraz zrobić już niczego więcej. Zatrzymaj się i zaczekaj, aż zostaniesz doceniona i wysłuchana. To nie potrwa zbyt długo. Naucz się czerpać korzyści z tego, co już wcześniej zrobiłaś, wkrótce otrzymasz dobre wiadomości.

21.
OCENIANIE  (Trygramy: Ogień – na górze i Piorun – na dole)
Coś ci bardzo przeszkadza i nie możesz tego dłużej ukrywać przed sobą i innymi. Bądź sprawiedliwa, przeciwstaw się kłamstwom i intrygom. Jeśli wykażesz się wytrwałością, pokonasz przeciwności losu. Wówczas inni pójdą twoim śladem.

22.
WDZIĘK (Trygramy: Góra – na górze i Ogień – na dole)
Sytuacja jest dla ciebie korzystna, nie masz powodów do zamartwiania się o przyszłość. Choć nie wszystko od ciebie zależy, różne ważne osoby będą ci przychylne. Możesz coś wygrać lub otrzymać w prezencie. Czeka cię dobra zabawa.

23.
ROZPAD (Trygramy: Góra – na górze i Ziemia – na dole)
Niestety, nie zapanujesz nad sytuacją i będziesz musiała zrezygnować z niektórych swoich zamiarów. Nie ratuj na siłę tego, co już dawno się skończyło. Sama musisz zdecydować, w którą pójść stronę. Nadchodzi czas zmian i samodzielności.

24.
POWRÓT  (Trygramy: Ziemia – na górze i Piorun – na dole)
Bądź dobrej myśli, bo wkrótce nadejdą dla ciebie słoneczne dni. Problemy miną i znów będzie tak, jak dawniej. Twoje nadzieje i marzenia się spełnią, jeśli będziesz cierpliwa i nie zaczniesz zmuszać innych do tego, czego nie chcą robić.

25.
SZCZEROŚĆ  (Trygramy: Niebo – na górze i Grzmot – na dole)
Przestań udawać kogoś, kim nie jesteś, lub tolerować to, co ci się nie podoba. Udawanie do niczego dobrego cię nie doprowadzi. Kłamstwa zaszkodzą wszystkim bardziej, niż się spodziewasz. Jeśli chcesz odnieść sukces, po prostu bądź sobą.

26.
ROZSĄDNE DZIAŁANIE  (Trygramy: Góra – na górze i Niebo – na dole)
Wyznacz sobie ambitne cele i zmierzaj do nich ze spokojem. Sytuacja przyniesie ci korzyść i uznanie. Wyjdź do ludzi, obracaj się w towarzystwie. Niedługo spotkasz bratnią duszę lub kogoś, kto mądrze ci doradzi i we wszystkim pomoże. Nie bój się, że go nie rozpoznasz – dostaniesz znak.

27.
JEDZENIE (Trygramy: Góra – na górze i Piorun – na dole)
Pora, abyś pomyślała o sobie i swoich potrzebach. Zadbaj o siebie i nie poświęcaj się dla innych. Jeśli przebywasz wśród ludzi mądrych, będziesz miała szczęście i uda ci się zrealizować swoje marzenia. Natomiast złe towarzystwo może sprawić, że zmarnujesz swoją szansę.
 
28.
WIELKIE SZCZĘŚCIE (Trygramy: Jezioro – na górze i Wiatr – na dole)
Nadchodzi bardzo korzystny przełom w twojej sytuacji, odpowiedź wyroczni jest jednoznacznie pozytywna. Działaj i bądź odważna. Spotka cię coś niezwykłego, co zmieni zupełnie twoje podejście do świata i ludzi, którzy cię otaczają.

29.
OTCHŁAŃ  (Trygramy: Woda – na górze i Woda – na dole)
Zmierzasz w złym kierunku, ale jeszcze możesz się uratować. Unikaj plotek i intryg, bo spotka cię niebezpieczeństwo. Osoba, z którą się zadajesz, może kłamać lub mieć nieczyste intencje. Uważaj tak w miłości, jak i w interesach.

30.
OGIEŃ (Trygramy: Ogień – na górze i Ogień – na dole)
Odkryjesz tajemnicę, poznasz prawdę. Sytuacja obróci się na twoją korzyść, dlatego bądź cierpliwa i wytrwała. Jesteś na dobrej drodze. W miłości czeka cię szczęście. Będziesz wiedziała, co robić, bez względu na to, w jakiej sytuacji się znajdujesz.
 
31.
FLIRT  (Trygramy: Jezioro – na górze i Góra – na dole)
Rozejrzyj się wokół siebie, bo w twoim życiu zaczyna się coś innego. Oczyść umysł ze zbędnych lęków i niepewności, odważnie wkrocz w nowe sytuacje. To, co trudne, zmieni się na lepsze, dlatego bądź dobrej myśli i zapomnij o kompleksach.

32.
WYTRWAŁOŚĆ (Trygramy: Piorun – na górze i Wiatr– na dole)
Wyznacz sobie cele, bo uda ci się je osiągnąć. Odpowiedź wyroczni jest pozytywna, sprzyja ci szczęście, ale musisz wiedzieć, czego chcesz. Podążaj konsekwentnie własną drogą i nie zbaczaj z niej bez względu na to, co robią czy mówią inni.

33.
WYCOFANIE SIĘ (Trygramy: Niebo – na górze i Góra – na dole)
Jesteś w trudnej sytuacji. Przegrałaś bitwę, ale wciąż możesz wygrać wojnę. Nie doprowadzaj teraz do konfrontacji z wrogami, nie wszczynaj kłótni. Zastanów się, jakie masz ukryte atuty, kto może ci pomóc i jak mogłabyś wybrnąć z  trudnej sytuacji.

34.
WIELKA SIŁA (Trygramy: Piorun – na górze i Niebo – na dole)
Sprzyja ci szczęście i wreszcie postawisz na swoim. Zwyciężysz, a inni będą cię podziwiać. Znajdziesz w sobie wewnętrzną siłę. To odpowiedni czas, aby podjąć konieczne działania. Jeśli jednak masz złe intencje, nieuchronnie spotka cię kara.

35.
POSTĘP (Trygramy: Ogień – na górze i Ziemia – na dole)
Odpowiedź wyroczni jest pozytywna, a twoje marzenia się spełnią. Wszystko ułoży się po twojej myśli. Bądź wierna swoim marzeniom i planom. Otrzymasz nagrodę, awans lub podwyżkę, doceni cię bardzo ważna dla ciebie osoba.

36.
ZAĆMIENIE (Trygramy: Ziemia – na górze i Ogień – na dole)
Nadchodzi trudny czas, a ty nie znasz wszystkich ważnych informacji. Nie podejmuj ryzykownych decyzji. Postaraj się jak najszybciej odkryć prawdę. Obecny czas nie sprzyja wielkim wydatkom, inwestycjom, zaczynaniu nowych spraw.

37.
RODZINA  (Trygramy: Wiatr – na górze i Ogień – na dole)
Osiągniesz to, czego pragniesz, twoje marzenia o miłości i spokoju się spełnią. Masz teraz szczęście w relacjach z innymi ludźmi. Doceń partnerstwo i więzi przyjaźni oraz swoją rodzinę. Uważnie słuchaj kobiet, które ci mądrze doradzają.
 
38.
PRZECIWIEŃSTWA  (Trygramy: Ogień – na górze i Jezioro – na dole)
Nie bój się tego, co dziwne i inne. Odważ się zerwać z rutyną, zrób coś na przekór nudzie i stagnacji. Przez poznawanie przeciwieństw uczysz się czegoś nowego. Nie podążaj ślepo za innymi, ale szukaj własnego sposobu na życie.

39.
PRZESZKODA (Trygramy: Woda – na górze i Góra– na dole)
Sytuacja nie jest korzystna, a ty napotkałaś na poważną przeszkodę na swojej drodze. Zamiast narzekać, zacznij myśleć i układać nową strategię. Nie poddawaj się, a osiągniesz to, czego chcesz.

40.
UWOLNIENIE (Trygramy: Piorun – na górze i Woda – na dole)
Przebacz innym ludziom to, co ci zrobili, przestań żyć przeszłością. Tylko wtedy znikną wreszcie trudności, jakie napotkałaś. Gdy przestaniesz pielęgnować w sobie żal i kompleksy, uwolnisz mnóstwo pozytywnej energii. Poczujesz się lepiej.

41.
STRATA  (Trygramy: Góra – na górze i Jezioro– na dole)
Czasami trzeba coś oddać, aby w przyszłości zyskać o wiele więcej. Staraj się opanować swoje zachcianki i emocje, bo nic nie da gniew czy zaborcza miłość. Bądź rozsądna, a w przyszłości nadrobisz straty i los ci wszystko wynagrodzi.

42.
ZYSK (Trygramy: Wiatr – na górze i Piorun – na dole)
Przed tobą dobre dni, a wyrocznia zapowiada sukces i zwycięstwo. Masz wielką szansę na zrealizowanie swoich pragnień. To dobry czas na nową miłość, znalezienie pracy czy podjęcie ważnej decyzji.

43.
STANOWCZOŚĆ  (Trygramy: Jezioro – na górze i Niebo – na dole)
Jeśli wiesz, czego chcesz, to bądź wytrwała i nie poddawaj się przejściowym trudnościom, bo los ci sprzyja. Przeszkody i osoby, które cię  denerwują, już niedługo przestaną ci szkodzić. Broń się i bądź odważna, nie chowaj się za czyimiś plecami.

44.
POKUSA (Trygramy: Niebo – na górze i Wiatr – na dole)
Rozejrzyj się wokoło i zastanów, czy realizujesz swoje cele, czy ktoś prowokuje cię do działania lub wykorzystuje. Dostrzeżesz pułapki i niebezpieczeństwa, które na ciebie czyhają. Miej się na baczności, a unikniesz niebezpieczeństwa.

45.
WSPÓLNOTA  (Trygramy: Jezioro – na górze i Ziemia – na dole)
Masz teraz szczęście, zacznij więc działać i realizować swoje cele. Nadchodzi dobry czas dla ciebie, uważaj jednak, aby ktoś nie wykorzystał twojej energii dla swoich celów. Nie zapominaj o własnych potrzebach i marzeniach.

46.
WSPINACZKA (Trygramy: Ziemia – na górze i Wiatr – na dole)
Skoncentruj się na swoich celach i nie rozpraszaj na sprawy, które cię nie dotyczą. Możesz zrobić coś wielkiego i ważnego. Przeszkody, jakie napotkasz, są do pokonania. Nie poddawaj się więc i bądź bezkompromisowa.

47.
ZMĘCZENIE (Trygramy: Jezioro – na górze i Woda – na dole)
Czasami człowiek chce dobrze, ale okoliczności mu nie sprzyjają. Znalazłaś się w trudnej sytuacji i na razie nie możesz nic konkretnego zrobić. Możesz za to mieć poczucie bezsilności i osamotnienia. Odpocznij, lepiej poczekać na sprzyjający moment do działania.

48.
STUDNIA  (Trygramy: Woda – na górze i Wiatr – na dole)
Skoncentruj się na tym, co posiadasz i nie staraj się na siłę dopasowywać do innych ludzi. Zanim podejmiesz działanie, musisz odpowiedzieć sobie na wszystkie ważne pytania. Udawanie czegoś może skończyć się porażką.

49.
REWOLUCJA (Trygramy: Jezioro – na górze i Ogień – na dole)
Sytuacja, w jakiej się znajdujesz, szybko się zmieni i wyjaśni. Nie czekaj z tym, co ważne, i nie oglądaj się na innych. Przed tobą radykalna zmiana, która będzie mieć wpływ całe twoje życie. Zastanów się, czego pragniesz, i bądź bezkompromisowa.

50.
NACZYNIE OFIARNE (Trygramy: Ogień – na górze i Wiatr – na dole)
Odpowiedź wyroczni jest jednoznacznie pozytywna. Twoje prośby zostaną wysłuchane. Nadejdą dobre wiadomości. Nie zniechęcaj się przejściowymi trudnościami. Czerp swoją siłę z wnętrza i polegaj na przyjaciołach oraz rodzinie.

51.
SZOK  (Trygramy: Piorun – na górze i Piorun – na dole)
Bądź czujna i nie daj się zwieść pozorom. Niespodzianka wywróci twoje życie do góry nogami, prawda wyjdzie na jaw, miłość i dobro zwyciężą. Bądź przygotowana na wszystko i zaufaj losowi, który popchnie cię w dobrym kierunku.

52.
GÓRA (Trygramy: Góra – na górze i Góra – na dole)
Uspokój  emocje, bo tylko rozsądek doprowadzi cię do sukcesu. Nie chciej zbyt wiele, a dostaniesz to, czego potrzebujesz. Zajmij się sobą, zainwestuj w nowe umiejętności,  pozbądź się złych nawyków.

53.
ROZWÓJ (Trygramy: Wiatr – na górze i Góra – na dole)
Zaczyna się nowy, lepszy etap twojego życia. Odważ się na zmiany; wyjdą ci na dobre. Wszystko będzie ci się udawało. Nowy związek, nowa praca lub nowe środowisko sprawią, że poczujesz się szczęśliwa.

54.
TRUDNY ZWIĄZEK  (Trygramy: Piorun – na górze i Jezioro – na dole)
Wyrocznia radzi, abyś przygotowała się na trudności i unikała ryzykownych decyzji, bo nie wyjdą ci teraz na dobre. Bądź uczciwa wobec siebie i nie oszukuj innych. Lepiej przyznać się do błędu, niż żyć w zakłamaniu i udawać kogoś, kim się nie jest.

55.
OBFITOŚĆ  (Trygramy: Piorun – na górze i Ogień – na dole)
Teraz masz swoje pięć minut i postaraj się jak najlepiej je wykorzystać. Jeśli będziesz zwlekać, przegapisz swoją szansę. Ciesz się chwilą i nie wyolbrzymiaj trudności. Możesz wygrać, zostać docenioną, otrzymać awans lub nagrodę.

56.
WĘDROWIEC (Trygramy: Ogień – na górze i Góra – na dole)
Nadchodzą zmiany, ale w najbliższym czasie nie będziesz, niestety, miała wpływu na otaczającą cię sytuację. Lepiej więc przeczekać trudności i nie prowokować przeciwników. Nie przywiązuj się do miejsc, ludzi czy układów towarzyskich. Bądź sobą. To tylko wyjdzie ci na dobre.

57.
ŁAGODNY WIATR  (Trygramy: Wiatr – na górze i Wiatr – na dole)
Cele, jakie sobie wyznaczyłaś, są możliwe do osiągnięcia. Każda droga zaczyna się od pierwszego kroku. Zrób go teraz. Masz wielkie możliwości i warto je wykorzystać. Nie bój się prosić kogoś o pomoc i radę, szczęście ci sprzyja. Otrzymasz cenną wskazówkę, która wiele ci ułatwi.

58.
RADOŚĆ (Trygramy: Jezioro – na górze i Jezioro – na dole)
Ciesz się z pozytywnej odpowiedzi wyroczni, wyjdź ludziom naprzeciw. Nadchodzą dobre i słoneczne dni, a ty będziesz szczęśliwa, spełniona. Znajdź czas na miłość, zabawę, spotkania z przyjaciółmi. Twoje życie stanie się lepsze. Zapomnij o krzywdach doznanych od kogoś bliskiego.
59.
ROZPROSZENIE (Trygramy: Wiatr – na górze i Woda – na dole)
Złap wiatr w żagle i zmierzaj do celu, jaki sobie wyznaczyłaś. Jeśli się rozproszysz, powodzenie cię opuści. Będziesz miała teraz szczęście w podróży, a także dużo siły i energii. Uważaj na słowa, bo wszyscy szybko się dowiedzą, co mówisz i robisz.

60.
OGRANICZENIE (Trygramy: Woda – na górze i Jezioro – na dole)
Zrób rachunek sumienia i zastanów się, czy nie szkodzisz sobie brakiem wiary w siebie. Nie warto pielęgnować kompleksów czy ukrywać swoich pragnień. Twoje życie może się zmienić, a marzenia spełnić, ale musisz na to pozwolić. Otwórz się na optymizm i pozytywne myśli.

61.
WEWNĘTRZNA PRAWDA (Trygramy: Wiatr – na górze i Jezioro – na dole)
Jeśli dobrze się zastanowisz, unikniesz poważnego błędu. Szczęście ci sprzyja, ale muszą tobą kierować czyste motywy postępowania. Zamiast ulegać emocjom i podszeptom innych ludzi, słuchaj swojego serca, a wszyscy dobrze na tym wyjdą. Masz znakomitą intuicję, korzystaj z niej.

62.
SŁABY ZWYCIĘŻY  (Trygramy: Piorun – na górze i Góra – na dole)
Nie wygra ten, kto się chwali i wywyższa, ale ten, kto pracuje i jest wytrwały. Dlatego nie daj się wciągnąć w sprzeczki i kłótnie, spokojnie rób swoje. Wielkie cele osiągniesz małymi krokami, ale nie żądaj teraz zbyt wiele. Postaw na systematyczność, to twoja broń.

63.
STAŁO  SIĘ (Trygramy: Woda – na górze i Ogień – na dole)
Tego, co już się wydarzyło, nie da się zmienić. Najważniejsze słowa padły. Nie spodziewaj się pozytywnego rozwoju sytuacji. Zamknij ten rozdział swojego życia. Możliwy kolejny konfl ikt lub duże nieporozumienie. Nie daj się wykorzystywać!

64.
WSZYSTKO PRZED TOBĄ  (Trygramy: Ogień – na górze i Woda – na dole)
Bądź dobrej myśli. Sytuacja zaczyna zmieniać się na twoją korzyść. Nie ogłaszaj jeszcze zwycięstwa, bo twoi wrogowie nie śpią. Powoli zaczynaj działania, które doprowadzą do pomyślnego rozwiązania problemu. To może być wielki sukces.