Oscary 2021: jak wyglądała gala?

Oscary 2021 nie przyniosły niespodzianek, jeśli chodzi o przyznane statuetki, jednak sam wygląd gali odbywającej się w reżimie sanitarnym zaskoczył. 93. gala rozdania nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej odbyła się na Union Station - największym dworcu kolejowym Los Angeles i była wolna od przepychu. Zgodnie z zapowiedzią organizatorów, w tym roku skupiono się na pokazaniu Oscarów jako święta kina i ludzi związanych z filmem, nie zaś jako typowo telewizyjnego show. Swobodna atmosfera udzieliła się też artystom. W podziękowaniach dominowały osobiste historie, wesołe anegdoty i poruszające wyznania.

Oscary 2021: „Nomadland” największym zwycięzcą

Oscary 2021 podbił film „Nomadland”, który zdobył statuetkę w kategorii najlepszy film. To poruszająca opowieść o kobiecie imieniem Fern, która zdecydowała się na życie nomadki, wyłamując się tym samym z kapitalistycznej rzeczywistości. Reżyserka filmu, Chloe Zahao, otrzymała statuetkę za najlepszą reżyserię. Została tym samym drugą w historii kobietą i pierwszą Azjatką odznaczoną w tej kategorii.

Oscary 2021: najlepszy aktor, najlepsza aktorka

Frances McDormand wcielająca się w rolę głównej bohaterki w „Nomadland”, uhonorowana została nagrodą dla najlepszej aktorki. Tym samym dogoniła Meryl Streep, stając się drugą w historii kobietą z trzema Oscarami dla najlepszej aktorki. Co ważne, tego wieczoru otrzymała ona również statuetkę, jako współproducentka filmu, w którym wcieliła się w rolę Fern. Łącznie ma więc w swoim dorobku 4 nagrody.

Nagrodę dla najlepszego aktora otrzymał Anthony Hopkins za swoją rolę w filmie Floriana Zellera pod tytułem „Ojciec”. To jednak niejedyna statuetka, jaka powędrowała do tego filmu. Akademia przyznała wyróżnienie również Florianowi Zellerowi i Christopherowi Hamptonowi w kategorii najlepszy scenariusz adaptowany.

Nagroda dla najlepszej aktorki drugoplanowej powędrowała zaś do Youn Yuh-jung, która wcieliła się w babcię w filmie „Minari” Lee Isaaca Chunga. Najlepszym drugoplanowym aktorem został zaś Daniel Kaluuya za rolę w "Judas and the Black Messiah".

Kto jeszcze zdobył Oscara?

"Sound of Metal" w reżyserii Dariusa Mardera był jednym z najczęściej typowanych faworytów do Oscara obok „Nomadland” i „Minari”. Zdobył wyróżnienie za montaż i dźwięk, które odgrywają niezwykle istotną rolę w sposobie przekazania tej historii.

Innym faworytem, który otrzymał aż 10 nominacji, był "Mank" Davida Finchera, z których ostatecznie odebrał nagrodę za montaż i zdjęcia. Nagrodę za najlepszy oryginalny tekst scenariusza otrzymała Emerald Fennell, wyróżniona za "Obiecującą. Młodą. Kobietą".

Oscary 2021: „Nomadland” największym zwycięzcą1

Najlepszy film: "Nomadland" 

Najlepsza reżyseria: Chloe Zhao "Nomadland" 

Najlepsza aktorka: Frances McDormand "Nomadland" 

Najlepsza aktorka drugoplanowa: Youn Yuh-jung "Minari" 

Najlepszy aktor: Anthony Hopkins "Ojciec" 

Najlepszy aktor drugoplanowy: Daniel Kaluuya "Judas and the Black Messiah" 

Najlepszy scenariusz adaptowany: "Ojciec" 

Najlepszy scenariusz oryginalny: "Obiecująca. Młoda. Kobieta" 

Najlepsze zdjęcia: Erik Messerschmidt "Mank" 

Najlepsze kostiumy: "Ma Rainey: Matka bluesa" 

Najlepsza muzyka do filmu: "Co w duszy gra" 

Najlepsza piosenka do filmu: "Fight For You" - "Judas and the Black Messiah" 

Najlepszy film animowany: "Co w duszy gra" 

Najlepszy krótkometrażowy film animowany: "If Anything Happens I Love You" 

Najlepszy film krótkometrażowy: "Two Distant Strangers" 

Najlepszy pełnometrażowy film dokumentalny: "Czego nauczyła mnie ośmiornica" 

Najlepszy krótkometrażowy film dokumentalny: "Colette" 

Najlepszy film międzynarodowy: "Na rauszu" Thomas Vinterberg (Dania)

Najlepsze efekty specjalne: "Tenet" 

Najlepsza charakteryzacja i fryzury: "Ma Rainey: Matka bluesa" 

Najlepsza scenografia: "Mank" 

Najlepszy montaż: "Sound of Metal" 

Najlepszy dźwięk: "Sound of Metal"