Oscary 2019: lista filmów nieanglojęzycznych

44 kraje zgłosiły swoje filmy do walki o Oscara 2019. Ostatnio poznaliśmy siedmiu kolejnych kandydatów, Nie są to filmy hollywoodzkie, ale za to zdecydowanie interesujące pod wzlędem socjologicznym. Wiele z filmów nieanglojęzycznych, w tym produkcja z Iraku "Al Rahal" o misji samobójczej w imię Allaha czy kino drogi w stylu Kerouca, czyli "Kawki na drodze" z Czech (koprodukcja Polska) poruszają niesłychanie ważne wątki kondycji współczesnego społeczeństwa.

W wyścigu o Oscara 2019 wezmą udział też bardzo egzotyczne kraje jak Panama, Chile i Dominikana. Panama startuje z produkcją dokumentalną "Yo no me llamo Rubén Blades", Chile pokaże dramat "Y de pronto el amanecer", który pozwoli być może zdobyć drugiego Oscara z rzędu. Portugalia z kolei, która nie miała do tej pory szczęścia w oscarowej bitwie, pokaże kostiumową opowieść o podróżach Portugalczyka Fernão Mendes Pinto w "Peregrinação".

"Kawki na drodze" polska koprodukcja z szansą na Oscara

Kino drogi, bitnicy jak u Kerouaca, próba odnalezienia nowego domu i nowych perspektyw. Dzieciaki kradną auto i wyruszają w podróż do dziadka. To film o młodości, wybrykach na pograniczu dzieciństwa i dorosłości. W produkcję czeskiego "Kawki na drodze" są zaangażowani Polacy: producentką filmu jest Natalia Grzegorzek z Koskino, muzykę skomponował Paweł Szamburski, a polskim koproducentem filmu jest DI Factory. Jak prezentuje się fabuła?

Zima z pewnością nie sprzyja ucieczkom z domu. Kiedy jednak nie ma nic do roboty, każda przygoda jest lepsza niż bezczynność. Mára  i Heduš wsiadają w skradziony samochód, by odwiedzić dziadka jednego z chłopców. Jadąc w starym audi najpierw popisują się sami przed sobą, a potem chcą zaimponować dziewczynie, którą spotkali przy szosie. Te młodzieńcze wybryki mają miejsce na tle krajobrazów skąpanych we mgle - na łonie natury, którą reżyser Olmo Omerzu wybrał jako świadka chłopięcych przeżyć. "Kawki na drodze" to łotrzykowska opowieść w duchu coming of age, której towarzyszy gatunkowy sztafaż kina drogi. Gdy Márę złapie policja, przypomną o sobie stare prawdy: dorosłym nie należy ufać, a na kumplach zawsze można polegać.

Kiedy jest gala Oscary 2019?

Oficjalna gala Oscary 2019 będzie miała miejsce tuż po rozpoczęciu roku 24.lutego 2019. Nową kategorią oscarową będzie Najlepszy Film Popularny 2019.

Wszystkie filmy nieanglojęzyczne Oscary 2019

Austria: "Walc Waldheima"
Belgia: "Dziewczyna"
Białoruś: "Chrustal"
Brazylia: "Wielki Mistyczny Cyrk"
Chile: "Y de pronto el amanecer"
Chorwacja: "Osmi povjerenik"
Czechy: "Kawki na drodze"
Dominikana: "Cocote"
Egipt: "Yomeddine"
Ekwador: "Un hijo de hombre"
Estonia: "Võta või jäta"
Finlandia: "Eutanazjer"
Grecja: "Polyxeni"
Gruzja: "Namme"
Hiszpania: "Campeones"
Holandia: "Bankier oporu"
Irak: "Al rahal"
Izrael: "Cukiernik"
Japonia: "Manbiki kazoku"
Kambodża: "Les tombeaux sans noms"
Kolumbia: "Sny wędrownych ptaków"
Korea Południowa: "Płomienie"
Kosowo: "Małżeństwo"
Litwa: "Piękni przegrani: inny świat"
Luksemburg: "Dobry kraj"
Łotwa: "Turpinājums"
Niemcy: "Werk ohne Autor"
Norwegia: "Co ludzie powiedzą"
Palestyna: "Wspominając demony"
Panama: "Yo no me llamo Rubén Blades"
Paragwaj: "Dziedziczki"
Portugalia: "Peregrinação"
Rosja: "Sobibór"
Rumunia: "Îmi este indiferent daca în istorie vom intra ca barbari"
Serbia: "Izgrednici"
Singapur: "Buffalo Boys"
Słowacja: "Tłumacz"
Szwajcaria: "Eldorado"
Szwecja: "Granica"
Turcja: "Dzika grusza"
Ukraina: "Donbas"
Wenezuela: "Rodzina"
Węgry: "Schyłek dnia"
Wielka Brytania: "Nie jestem czarownicą"