W poniedziałek odbyła się 24. ceremonia wręczenia Orłów, najbardziej prestiżowych nagród filmowych. Nie na darmo nazywa się je „polskimi Oscarami”. To nagrody przyznawane przez środowisko filmowe. W tym roku imprezie towarzyszyły wyjątkowe emocje. Tuż za polską granicą toczy się wojna, prawie każdy z laureatów odnosił się jakoś ze sceny do otaczającej nas rzeczywistości. Nie zabrakło wzruszeń i pożegnań. Zgodnie z tradycją na początku gromkimi brawami goście pożegnani filmowców, którzy odeszli w minionym roku, a jak pamiętamy nie ma już z nami między innymi Barbary Kraftówny, Jerzego Treli czy Wiesława Gołasa.

Imprezę poprowadził nieoceniony Maciej Stuhr, ale wspomagali go inni znani aktorzy. Nagrody wręczała między innymi Ewa Wiśniewska, Andrzej Chyra, czy piękna Magdalena Koleśnik, której suknia, przygotowana przez Gosię Baczyńską, przykuwała uwagę dosłownie wszystkich gości.

Podczas imprezy wręczono specjalną Nagrodę Publiczności. Zwycięzcę wyłonili użytkownicy WP i serwisu WP Film a otrzymał ją Wojciech Smarzowski za film „Wesele 2” będący koprodukcją CANAL+ Polska. Ze sceny podziękował głosującym mówiąc, że przecież filmy robi się właśnie dla publiczności.

Wręczono też statuetkę specjalną za Osiągnięcia Życia. Małgorzata Szumowska wręczyła ją Jerzemu Skolimowskiemu, nie szczędząc mu komplementów, nazywając swoim największym mistrzem oraz „bardzo przystojnym mężczyzną”.

Nagrodzono też Najlepszy Filmowy Serial Fabularny. Statuetka trafiła do Jana Holoubka za serial "Rojst '97". Reżyser, odbierając trofeum, wniósł apel o stworzenie festiwalu, który nagradzałby twórców seriali.

W tym roku ciężko było przyznać nagrody aktorskie, ponieważ mieliśmy wiele wybitnych kreacji. Ostatecznie nagrodę za drugoplanową rolę męską otrzymał Jacek Braciak (za „Żeby nie było śladów” również koprodukcję CANAL+ Polska) i za kobiecą drugoplanową rolę Ewa Wiśniewska za film „Zupa nic” Kingi Dębskiej.

Zobacz także:

Z kolei najlepszą główną rolą męską okazała się kreacja Macieja Stuhra w filmie „Powrót do tamtych dni”, gdzie zagrał ojca alkoholika. Ze sceny aktor podziękował reżyserowi Konradowi Aksinowiczowi oraz żonie, i dodał, ze bardzo życzyłby wszystkim dzieciom, by nie musiały przeżywać tego, co pokazał ten film. Najlepszą rolą kobiecą okazała się kreacja Agaty Buzek w filmie "Moje wspaniałe życie" Łukasza Grzegorzka.

Nagrodę za najlepszy scenariusz, reżyserię i za najlepszy film trafiły do twórców „Aidy” (reż. Jasmila Žbanić), dramatycznej opowieści o wojnie w byłej Jugosławii. Okazało się, że to niestety aktualna opowieść.  Już 26.06 tryumfator ORŁÓW wyemitowany zostanie na antenie CANAL+ PREMIUM oraz będzie dostępny  w serwisie CANAL+ online.

W trakcie wieczoru, wszyscy zgromadzeni w teatrze podnieśli kartki z napisem "Stop Russian War" i flagą Ukrainy. Usłyszeliśmy piosenkę "Czerwona kalina". Nie byliśmy w tym sami. Wyemitowano też filmy, na których Meryl Streep, Sting i inne gwiazdy trzymały plansze z antywojennymi napisami. Rozdanie Orłów było niezapomniane. Także dlatego, że całe środowisko filmowe pokazało jedność i wsparcie dla sąsiadów. Pokazało też, że mimo pandemii, powstało mnóstwo fantastycznych filmów.

Całość Gali była transmitowana przez CANAL+ PREMIUM dostępny także w ramach serwisu CANAL+ online. Wszyscy, którzy nie zdążyli obejrzeć wydarzenia na żywo lub pragną jeszcze raz poczuć niesamowity klimat tego wieczoru – znajdą galę dostępną na życzenie w serwisie CANAL+ online.

W ofercie serwisu CANAL+ online już można oglądać tegorocznych nominowanych i triumfatorów ORŁÓW 2022. Miłośnicy najlepszego kina znajdą w serwisie między innymi:

KLANGOR. Serial produkcji oryginalnej CANAL+ Polska. Nominacja w kategorii NAJLEPSZY FILMOWY SERIAL FABULARNY. Serial już dostępny w serwisie CANAL+ online.

Zagadka zniknięcia nastoletniej dziewczyny, prywatne śledztwo zdesperowanego ojca i obraz rodziny w kryzysowej sytuacji – oto składniki nowego serialu, który przypadnie do gustu fanom kryminałów, jak i dramatów obyczajowych. Reżyserem „Klangoru” jest Łukasz Kośmicki, twórca „Ukrytej gry”, zaś występują w nim Arkadiusz Jakubik, Maja Ostaszewska, Wojciech Mecwaldowski i Aleksandra Popławska.

 

KRUK. CZORNY WORON NIE ŚPI. Serial produkcji oryginalnej CANAL+ Polska. Nominacja w kategorii NAJLEPSZY FILMOWY SERIAL FABULARNY. Serial już dostępny w serwisie CANAL+ online.

Podlasie – kraina ciemnych interesów i ludowych obrzędów. Michał Żurawski powraca w drugim sezonie głośnego serialu kryminalnego.

Na Podlasiu trwa wojna mafii o kontrolę nad biznesem tytoniowym. Policja organizuje nalot na dziuplę gangu. W czasie akcji Adam Kruk ratuje życie nowej policyjnej partnerce Justynie. Ich więź zacieśnia się, gdy Kruk pomaga koleżance w trudnej sprawie zabójstw rudowłosych kobiet. W roli głównej ponownie zobaczymy Michała Żurawskiego.

ŻEBY NIE BYŁO ŚLADÓW, ORZEŁ 2022 dla Jacka Braciaka w kategorii NAJLEPSZA DRUGOPKANOWA ROLA MĘSKA. Film już dostępny w serwisie CANAL+ online.

Komunistyczny reżim kontra prawda. Uhonorowana na festiwalu w Gdyni fabuła powracająca do sprawy zabójstwa Grzegorza Przemyka.

Warszawa, maj 1983 roku. Maturzysta Grzegorz Przemyk umiera skatowany przez milicjantów. Świadkiem tragicznych wydarzeń jest jego kolega, Jurek Popiel. Chłopak domaga się sprawiedliwości. Komunistyczne władze chcą go uciszyć. Nagrodzony na festiwalu w Gdyni film na podstawie reporterskiej książki Cezarego Łazarewicza i w reżyserii Jana P. Matuszyńskiego, twórcy „Ostatniej rodziny”.

WSZYSTKIE NASZE STARCHY. Koprodukcja CANAL+ Polska. ORZEŁ 2022 dla reżysera Łukasz Gutta w kategorii Odkrycie Roku. Premiera filmu na CANAL+ PREMIUM 25.06 oraz następnego dnia w serwisie CANAL+ online.

Sensacja festiwalu w Gdyni – na wskroś współczesny film o homofobii, religii i Polsce.

Daniel – gej, artysta, katolik – mieszka na wsi, gdzie mimo swojej odmienności cieszy się szacunkiem miejscowych ludzi Kiedy jednak szykanowana lesbijka popełnia samobójstwo, a on próbuje zorganizować drogę krzyżową w jej intencji, z kolorowego ptaka zmienia się w czarną owcę. Nagrodzony Złotymi Lwami film inspirowany postacią Daniela Rycharskiego, z Dawidem Ogrodnikiem w roli głównej.

WESEלE. Koprodukcja CANAL+ Polska. ORZEŁ Publiczności 2022. Film już dostępny w serwisie CANAL+ online.

Smarzowski ponownie zaprasza do chocholego tańca – oto kolejny film naczelnego obrazoburcy polskiego kina.

Biznesmen Rysiek jest zabieganym człowiekiem – w dzień ślubu córki musi nie tylko pilnować przebiegu imprezy, ale i nieustannie doglądać interesu. Coraz bardziej chaotycznemu weselu przygląda się nestor rodu, do którego wracają tragiczne wydarzenia sprzed lat. Ale czy przeszłość tak naprawdę jest przeszłością? Wojciech Smarzowski znowu poddaje bezlitosnej diagnozie polskie społeczeństwo.

***

CANAL+ online to serwis streamingowy oferujący tysiące seriali i filmów na życzenie oraz informacje i sport na żywo. Za dostęp do oferty serwisu można płacić wygodnie w miesięcznym modelu subskrypcyjnym i bez długoterminowej umowy, korzystać na wielu urządzeniach i odtwarzać treści w trzech streamach jednocześnie. Z CANAL+ online można obecnie korzystać przez przeglądarkę internetową, aplikację mobilną na iOS i Android, dekoder CANAL+ BOX 4K, aplikację w telewizorze z systemem Android TV i Samsung Smart TV oraz przystawki Android TV i Apple TV.