Płynność seksualna - co to za orientacja?

Jeśli ktoś wchodzi w intymne związki zarówno z kobietami, jak i z mężczyznami, odruchowo powiemy, że jest biseksualny. Ale co, jeśli ta osoba nie czuje się w pełni ani homoseksualistą, ani biseksualistą? Tu z pomocą przychodzą seksuolodzy, którzy stworzyli nowe pojęcie - płynność seksualna. Ta dziwna z pozoru nazwa określa orientację seksualną, która jest... zmienna.

Pojęcie płynności seksualnej nie neguje istnienia orientacji seksualnej (heteroseksualnej, homoseksualnej, biseksualnej). Rena McDaniel, seksuolog kliniczny i terapeuta, sugeruje, by pomyśleć o orientacji seksualnej jako o osi, na której przeciwnych krańcach są kobieta i mężczyzna. Nasze zainteresowania są gdzieś pośrodku tej osi i mogą się przesuwać - raz w jedną, raz w drugą stronę. Na przykład w wieku 22 lat jesteś bliżej lewej strony, ale koło 30-tki może się okazać, że przesuniesz się w prawo.

Określam płynność seksualną jako zdolność do zmiany przedmiotu pożądania seksualnego - w zależności od sytuacji lub środowiska

- powiedziała Lisa Diamond, profesor psychologii i gender studies na Uniwersytecie w Utah serwisowi womenshealthmag.com. 

Nie oznacza to jednak, że dana osoba wybiera swoją orientację seksualną, a raczej, że stopień, w jakim przyciągają ją mężczyźni lub kobiety, może się różnić i zmieniać w czasie. I to wielokrotnie w ciągu całego życia. Płynność seksualna uzależniona jest zwykle od osobistych doświadczeń i relacji w związkach.

Płynność seksualna - czym się różni od biseksualizmu?

Tak naprawdę te dwie orientacje seksualne mają ze sobą wiele wspólnego. Jasnym definicjom nie sprzyjają jednak spory nawet wśród samych biseksualistów, którzy różnie określają swoją orientację: dla niektórych biseksualizm polega na zainteresowaniu oboma płciami, dla innych płeć nie ma znaczenia, liczy się różnie pojmowana atrakcyjność.

Płynność seksualna oznacza zmiany w czasie:

Ktoś, kto jest płynny seksualnie, niekoniecznie będzie konsekwentnie interesował się zarówno kobietami, jak i mężczyznami. Mogą zdarzyć się momenty w jego życiu, w których będzie bardziej świadomy zainteresowania jedną płcią, i momenty, w których będzie go przyciągać inna płeć

- wyjaśnia Lisa Diamond.

Co więcej, nie każdy wykazuje ten sam stopień płynności seksualnej. Badania Diamond wskazywały, że kobiety są bardziej płynne seksualnie niż mężczyźni.