Dlaczego kobiety nie mają orgazmu?

Jak pokazują badania tylko 57 procent kobiet przeżywa orgazm gdy uprawia seks z partnerem. A co z pozostałymi kobietami? Według seksuologa Iana Kernera brak orgazmu jest spowodowany przez wiele czynników: fizycznych, psychicznych a także emocjonalnych.

Może to być brak gry wstępnej, skupienie na stosunku bez wymaganego poziomu stymulacji łechtaczki, brak pobudzenia psychogennego lub fizjologicznego lub kwestia relacji, takich jak brak atrakcyjności, słaba komunikacja lub gniew. - podpowiada seksuolog

Istotna przyczyną braku orgazmu u kobiet może być depresja, lęk lub problem z akceptacją swojego ciała.

Co robić, żeby osiągnąć orgazm?

Zdaniem seksuologów kluczem do osiągnięcia orgazmu jest stymulacja łechtaczki. Aby to osiągnąć, można podczas gry wstępnej wykorzystać wibrator albo po prostu partner może nam zapewnić taką stymulację.

Jeśli chodzi o kobiecy orgazm, zarówno mężczyźni, jak i kobiety muszą zrozumieć, że łechtaczka jest siłą napędową kobiecego orgazmu i że większość pozycji seksualnych nie zapewnia trwałej, konsekwentnej stymulacji łechtaczki niezbędnej do wytworzenia orgazmu" - wyjaśnia Kerner. 

Seksuolog zwraca też uwagę, aby pobudzanie łechtaczki odbywało się we właściwy sposób. Zbyt szybkie pobudzanie może obniżyć pobudzenie kobiety i utrudniać orgazm. Właściwe drażnienie i budowanie napięcia seksualnego sprawi, że orgazm kobiety będzie intensywniejszy.

Orgazmu można się nauczyć?

Jeśli kobieta nie ma orgazmu, to nie powinna za bardzo się tym przejmować, ponieważ to może ją dodatkowo blokować. Nie każdy orgazm musi wyglądać jak z filmów erotycznych, że kobieta krzyczy, sapie i wygina się jak tygrys. Zdaniem seksuologów orgazmu można się nauczyć:

Uczenie się orgazmu jest jak uczenie się gry na instrumencie, czy choreografii do tańca. To wymaga cierpliwości, praktyki, skupienia powolnego oddychania i odłożenia na bok wszelkich perfekcjonistycznych myśli. - dodaje seksuolog

Pamiętajcie, że orgazm jest dla kobiety, a nie partnera, dlatego kobiety nie powinny ulegać presji swoich partnerów i udawać orgazmów, a niestety często się tak dzieje.