Skandal w organizacji humanitarnej - o co chodzi?

Skandal wybuchł, kiedy kilka dni temu "The Times" ujawnił informacje, że wysoko postawieni przedstawiciele brytyjskiej organizacji Oxfam podczas akcji humanitarnej na Haiti po trzęsieniu ziemi w 2010 roku zatrudniali miejscowe kobiety jako prostytutki. Podobno obiecywali im pomoc za seks. Przedstawiciele organizacji podobno wynajęli willę na spotkania, a wśród ofiar były też nieletnie dziewczynki.

Po ujawnieniu tych szokujących informacji, aktorka Minnie Driver, która od 20. lat jest ambasadorką organizacji postanowiła zakończyć współpracę. Wyznała, że jest zdruzgotana tą informacją i nie może dalej kontynuować współpracy.

Jestem zdruzgotana. Zdruzgotana tym, że kobiety zostały wykorzystane przez mężczyzn, którzy mieli im pomóc. Tym, że wspierałam tę organizację, odkąd skończyłam dziewięć lat – oświadczyła Minnie Driver.

Minnie Driver dodała, że nadal będzie angażować się w międzynarodową pomoc humanitarną.

Oxfam przeprasza

Po ujawnieniu skandalu przez "The Times" już 1200 darczyńców Oxfamu wycofało swoje comiesięczne wpłaty. Międzynarodowa organizacja Humanitarna Oxfam przeprosiła rząd Wielkiej Brytanii, swoich darczyńców oraz mieszkańców Haiti. Zostało zwolnionych czterech członków zarządu. Biuro prasowe brytyjskiej premier Theresy May nazwało incydent "makabrycznym", a władze Wielkiej Brytanii rozważają żądanie zwrotu 32 mln funtów, jakie w ubiegłym roku przekazały Oxfamowi. Prezydent Haiti Jovenel Moise stwierdził, że doszło do "rażącego naruszeniu ludzkiej godności".

Oxfam to międzynarodowa organizacja humanitarna, która zajmuje się walką z głodem na świecie i pomocą w krajach rozwijających się. Została założona w 1942 roku w Wielkiej Brytanii jako Oxford Committee for Famine Relief. Organizacja prowadzi m.in. kampanię Make Trade Fair mającą na celu promowanie tzw.sprawiedliwego handlu.

Jak na razie aktorka Minnie Driver jest pierwszą gwiazdą, która zdecydowała się na taki krok, czy w ślad za nią pójdą kolejne?