Całowanie dzieci – kiedy odpuścić?

Jest grupa chorób, zwłaszcza tych występujących okresowo, która zdecydowanie silniej objawia się u dzieci niż u dorosłych. Co więcej niektóre z nich w młodych organizmach mogą przybierać inną postać, niż w przypadku, gdy dopadają dorosłą osobę. Wniosek? Zdecydowanie w okresie, kiedy czujemy się nieco gorzej powinniśmy unikać tak bliskich kontaktów z potomstwem.

Całowanie dzieci – historia Elliasa powinna być przestrogą

Przed czym powinna przestrzec nas historia Elliasa, czyli dwulatka, który od urodzenia nie miał problemów ze zdrowiem? Małe dziecko trafiło do szpitala. Miało ponad 40 stopni gorączki, a rodzice nie mieli pojęcia przed zaobserwowaniem szybkiego wzrostu temperatury ciała u dziecka, że coś złego się z nim dzieje. Zdiagnozowano opryszczkę. O ile w przypadku dorosłych może ona dawać zupełnie inne objawy tak u małego dziecka choroba w początkowym stadium nie musi dawać żadnych objawów.

Opryszczka u dziecka – jak zapobiegać?

Niestety nie jesteśmy w stanie wyeliminować wszelkich niebezpieczeństw, zanieczyszczeń i chorób z życia dzieci. Możemy jednak pamiętać o tym, aby zachowywać pewne kroki ostrożności. Co to znaczy? Zawsze jeśli matka lub ktokolwiek inny z rodziny odczuwa pierwsze symptomy grypy lub przeziębienia – powinni oni maksymalnie ograniczyć czas przebywania przy dzieciach. Nie zawsze jednak jest to możliwe. W związku z tym warto zapamiętać, aby przynajmniej w takim okresie nigdy nie całować swoich pociech!

Opryszczka u noworodków? Temat zgłębia ginekolog, Prof. Tomasz Niemiec