Opryszczka czyli potocznie nazywane zimno to choroba zakaźna wywołana przez wirusy HSV1 i HSV2. Najczęściej pojawia się na ustach, jest bolesna i długo się goi. Opryszczką zarazić się można drogą kropelkową lub przez kontakt fizyczny z chorą osobą. Najczęściej dochodzi do tego kiedy całujemy osobę z opryszczką lub pijemy z tego samego kubka czy butelki co ona.
Wirusa opryszczki możemy nosić w sobie i nie daje on żadnych objawów. Dopiero gdy spada odporność naszego organizmu daje on o sobie znać. Najczęściej pojawia się w wyniku przeziębienia, kiedy zmarzniemy, mamy okres, jesteśmy zmęczeni czy zestresowani. Jeśli raz złapiemy wirusa opryszczki prawdopodobnie co jakiś czas będziemy borykać się z zimnem.

Przed opryszczką trudno się obronić, każdy z nas narażony jest na stres czy zmęczenie. Jedyne co możemy to zrobić wszystko, aby się jej jak najszybciej pozbyć.
Smaruj miejsce na ustach lekiem przeciwwirusowym zawierającym acyklowir. Bardzo dbaj o higienę i dokładnie myj ręce. Uważaj, aby nie przenieść opryszczki do oczu, bo może być to niebezpieczne! Staraj się też nie zarazić innych osób i ostrzegaj ich przed piciem z wspólnych naczyń czy całowaniem.