Opłata za pobyt rodzica z dzieckiem w szpitalu zakazana

Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy wprowadzający zakaz pobierania opłat od rodziców lub opiekunów przebywających z dzieckiem w szpitalu lub innym zakładzie leczniczym udzielającym stacjonarnych i całodobowych świadczeń zdrowotnych.

Jak podkreśla Ministerstwo Zdrowia "Regulacja ta wychodzi naprzeciw oczekiwaniom rodziców, którzy z powodu opieki nad hospitalizowanym dzieckiem często ponosili dodatkowe koszty związane z pobytem w placówce medycznej. Obecnie opłaty pobierane przez szpitale są bardzo zróżnicowane, i choć na ogół nie są one wysokie, to przy dłuższym pobycie mogły stać się poważnym obciążeniem rodzinnego budżetu."

Rodzice, czy opiekunowie przebywające z dzieckiem w szpitalu od tej pory nie będą ponosić żadnych opłat oprócz "kosztów bezpośrednich", czyli chodzi o: posiłki wydawane rodzicom, użytkowanie pościeli oraz korzystanie z dodatkowego łóżka udostępnionego przez szpital lub inny zakład leczniczy.

Znowelizowane przepisy mają obowiązywać po 14 dniach od daty ich ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

Obecność rodzica przy chorym dziecku jest niezbędna

Żaden rodzic mający chore dziecko w szpitalu nie wyobraża sobie, że mogłoby go tam nie być. Jednak to do tej pory wiązało się z dodatkowymi opłatami. Nowe przepisy zwalniają rodziców z kosztów, które tak naprawdę powinny być brane pod uwagę przez szpital w hospitalizacji dzieci.

Jak czytamy na stronie ministerstwa: "Nowa regulacja ma ułatwić możliwie najczęstsze i nieograniczone kontakty hospitalizowanych dzieci z osobami bliskimi, bo ich obecność jest korzystna dla dziecka – łagodzi stres, wzmacnia poczucie bezpieczeństwa, pozytywnie wpływa na proces leczenia."

Analogiczne regulacje proponuje się dla pacjentów posiadających orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności, gdyż często wymagają oni takiej opieki.

Zobacz także:

Do tej pory rodzice, którzy czuwali przy chorym dziecku musieli ponosić koszty takiego pobytu w szpitalu mniej więcej w wysokości 13-30 złotych na dobę.

Wojciech Gumułka, rzecznik prasowy Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach dla portalu prawo.pl powiedział, że szpital pobierał opłaty za pobyt rodziców. "Rodzice i opiekunowie, przebywający wraz z hospitalizowanymi pacjentami w oddziałach szpitalnych, niekorzystający z łóżka, nie ponoszą kosztów pobytu. Rodzice i opiekunowie, którym szpital zapewnia łóżko, są obciążani opłatą za zwrot kosztów pobytu, która wynosi od 13 do 30 złotych za dobę, w zależności od wielkości i standardu pokoju, z którego korzystają."

Również Izabela Marcewicz-Jendrysik, dyrektor Warszawskiego Szpitala dla Dzieci poinformowała, że szpital pobierał od rodziców 15 zł za dobę, ale od grudnia 2018 r. zrezygnował z opłat. "Szpital daje pościel dla rodziców i ponosi także wydatki związane z tym, że rodzice korzystają z mediów, ale w związku z projektowanymi zmianami doszliśmy do wniosku, że lepiej zrezygnować z opłat".

Przypomnijmy, że wiele szpitali zostało wyposażonych w rozkładane łóżka dla rodziców, którzy czuwają przy chorym dziecku w szpitalu, które zafundowało WOŚP. Łącznie takich łóżek do szpitali w całej Polsce zostało zakupionych 4 tys. Za te łóżka szpitale nie mają prawa pobierać opłaty, tylko udostępniać je za darmo.