Dlaczego warto olejować włosy?

Olejowanie włosów to zabieg pielęgnacyjny korzystnie wpływający na ich kondycję. Dzięki niemu pasma otrzymują porządną dawkę witamin, nienasyconych kwasów tłuszczowych (NNKT), minerałów oraz substancji aktywnych. Przez to stają się bardziej miękkie, gładsze, mocniejsze, lśniące. Łatwiej się rozczesują i mniej plączą. Olejowanie wpływa na lepszą elastyczność i odżywienie włosów. Zyskują one większą siłę i zmniejsza się ich podatność na łamanie się i kruszenie.

Jeśli będziesz regularnie olejować włosy, zachowasz ich optymalny poziom nawilżenia. Nanoszony na ich powierzchnię olej lub olejek okrywa je warstwą okluzyjną chroniącą przed uciekaniem wilgoci ze struktur włosa. Właściwe nawodnienie wnętrza pasm uelastycznia je i sprawia, że stają się bardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne.

Jakie jeszcze zalety ma olejowanie włosów? To zabieg, który dodatkowo:
•    utrwala kolor farbowanych pasm – większość olejów naturalnych chroni kosmyki przed szybkim wypłukiwaniem się pigmentu;
•    zabezpiecza włosy i skórę głowy przed promieniami UV – niektóre oleje mają naturalny filtr przeciwsłoneczny, np. olej z pestek malin (ochrona w okolicach SPF 8);
•    podczas stosowania na skórę głowy reguluje pracę gruczołów łojowych i ogranicza przetłuszczanie się pasm. Część olejów stosowanych podczas olejowania włosów wykazuje zdolność balansowania produkcji sebum oraz poprawia podskórne krążenie krwi, może też pomóc w walce z łupieżem i przesuszeniem naskórka. Dodatkowy masaż podczas zabiegu może wzmocnić mieszki włosowe, a co za tym idzie – pobudzić do wzrostu nowe kosmyki i zmniejszyć tendencję do wypadania pasm.

Czy olejowanie włosów jest dla wszystkich? W zasadzie tak. Najważniejsze jest dobranie sposobu zabiegu oraz rodzaju oleju do porowatości włosów. Niskoporowate, czyli zwykle proste i szybko przetłuszczające się pasma wolą oleje o małych cząsteczkach, jak kokosowy, arganowy czy babassu, z kolei średnio- i wysokoporowate – preferują oleje o średniej wielkości oraz dużych cząsteczkach, jak migdałowy, z pestek winogron, jojoba, lniany czy wiesiołkowy. Najlepsze efekty będą widoczne na włosach wymagających regeneracji, zniszczonych, matowych, łamliwych, suchych, kręconych i farbowanych. Olejowanie może się z kolei nie sprawdzić u posiadaczek włosów typowo niskoporowatych, skłonnych do przetłuszczania się i szybko obciążających się. Wszystko jest jednak kwestią indywidualną (największy odsetek ludzi ma włosy średnioporowate).

Jakie olejki do włosów wybrać?

Do zabiegu olejowania włosów możemy sięgać po 100% naturalne oleje roślinne, ich mieszanki bądź specjalne olejki kosmetyczne bazujące na nich. Ten ostatni wybór będzie najbezpieczniejszy dla początkujących osób, które jeszcze niekoniecznie wiedzą, co sprawdzi się w pielęgnacji ich pasm. Gotowe olejki do włosów mają niezbędne informacje na etykietach i często wskazują do jakiego rodzaju włosów są polecane. Coraz więcej producentów umieszcza na swoich wyrobach wskazówki dotyczące dopasowania do porowatości włosów. Z drugiej strony takie gotowe olejki mają formuły złożone z kilku lub kilkunastu składników, które nie zawsze mogą w pełni współgrać z kosmykami – oleje roślinne zawierają za to jedynie czysty olej, czyli produkt otrzymany z nasion lub owoców drogą ekstrakcji lub tłoczenia. Tak jak pisaliśmy wyżej – oleje najlepiej dobrać pod kątem porowatości pasm i wielkości cząsteczek.

Olejki do włosów zniszczonych, suchych, puszących się i matowych - infografika

Olejki do włosów jako gotowe produkty możemy podzielić także pod względem kierunku działania. I tak mogą być one: 
•    uniwersalne – nadadzą się do każdego rodzaju włosów, różnych potrzeb, wszystkich typów porowatości. To na przykład olejki bazujące w dużej części na olejach arganowym czy lnianym. Wypróbuj między innymi olej arganowy 100% z Maroka tłoczony na zimno marki THE ORDINARY lub kurację MOROCCANOIL.
•    zmiękczające – działają jak emolienty. Są niezbędne w przypadku włosów matowych, sztywnych, trudnych w stylizacji i szorstkich. Takie olejki bazują najczęściej na olejach kokosowym, migdałowym czy maśle shea, np. GISOU Honey Infused Hair Oil.
•    wzmacniające – pogrubiają pasma, otaczają je warstwą okluzyjną, wzmacniają korę. To produkty, których najczęściej głównymi składnikami są oleje konopny, rycynowy, sezamowy czy oliwa, np. FABLE & MANE HoliRoots™ Hair Oil.
•    wygładzające – działają lekko zakwaszająco na pasma, dzięki czemu domykają ich łuski i wygładzają powierzchnię, przywracając naturalny blask. Są to najczęściej olejki oparte o oleje z pestek malin, z pestek granatu, z pestek arbuza bądź z dzikiej róży, np. OLAPLEX N° 7 Bonding Oil.

Zobacz także:

Wszystkie wyżej wymienione olejki znajdziesz w perfumeriach Sephora.

Olejowanie włosów – różne metody

Olejowanie włosów, choć może wydawać się skomplikowane, jest dość prostym zabiegiem. Istotne jest odnalezienie odpowiedniego produktu oraz dopasowanie metody do swoich potrzeb. Olejować możemy bowiem na sucho, na mokro czy na podkład, na odżywkę lub maskę. Co będzie dla ciebie najlepsze? Przeczytaj poniższe wskazówki i znajdź idealny sposób na pielęgnację swoich włosów. 

Olejowanie na sucho krok po kroku

Polega na naniesieniu oleju lub olejku bezpośrednio na suche włosy. Jest to najszybsza metoda i pozornie prosta – wyraźnie widać, gdzie zaaplikowało się produkt. Wiąże się jednak z większą trudnością zmycia oleju z pasm, a przy braku wprawy można przesadzić z ilością specyfiku oraz otrzymać odwrotny efekt do zamierzonego – „przesuszyć” kosmyki. Olejowanie włosów na sucho może więc sprawiać czasem problemy początkującym miłośnikom pielęgnacji. Chcesz jednak tego spróbować? Jak wykonać ten zabieg krok po kroku?
•    Niewielką ilość oleju lub olejku nalej na dłoń. Delikatnie rozetrzyj.
•    Nakładaj produkt stopniowo na włosy – małymi partiami.
•    Zaczynaj od końcówek i kieruj się ku górze – możesz skończyć aplikację w połowie długości włosów lub nanieść aż po skórę głowy. Pamiętaj jednak, że źle dopasowany olej może przyczynić się do obciążenia pasm.
•    Pozostaw kosmetyk na minimum godzinę. Możesz też zaaplikować go przed snem – wówczas połóż na poduszkę delikatny ręcznik.
•    Po zabiegu dokładnie umyj pasma. W tym celu przed użyciem użyj odżywki lub maski, którą zemulgujesz olejek. Spłucz włosy (nawet po 15 minutach) i dopiero potem użyj szamponu. Emulgacja pozwoli na delikatniejsze i dokładniejsze zmycie olejku.
•    Uwaga – przed zabiegiem olejowania włosy muszą być suche i nieobciążone żadnymi kosmetykami stylizacyjnymi. Nie olejuj także brudnych włosów.

Olejowanie na mokro – jak to zrobić?

Olejowanie włosów na mokro polega na naniesieniu oleju lub olejku na umyte wilgotne pasma, odsączone ręcznikiem. Mokre kosmyki mają bardziej rozchylone łuski, dzięki czemu produkt lepiej wniknie w ich głąb. Jak prawidłowo wykonać takie olejowanie?
•    Umyj włosy jak zwykle. Najlepiej używaj delikatnego szamponu.
•    Przesusz pasma ręcznikiem lub bawełnianą koszulką.
•    Na wilgotne kosmyki zaaplikuj niewielką ilość oleju lub olejku, wybierając mniejsze partie. Postępuj podobnie jak w przypadku olejowania na sucho.
•    Po zabiegu owiń włosy turbanem na ok. 30 minut (możesz pod niego nałożyć foliowy czepek). Następnie, po zdjęciu turbanu, potrzymaj olejek na pasmach jeszcze przez ok. 2 godziny i umyj dokładnie głowę (oczywiście olej możesz zmyć także po 30 minutach, od razu po zdjęciu turbanu). Pamiętaj o początkowym zemulgowaniu olejku.

Olejowanie na podkład – co to takiego?

Na czym polega olejowanie włosów na podkład? To nic innego, jak aplikowanie olejku na przygotowane wcześniej pasma – pokryte półproduktem, np.:
•    żelem aloesowym, 
•    miodem, 
•    odżywką bez spłukiwania, 
•    kremem do twarzy (kremowanie włosów to popularna metoda wśród Francuzek) 
•    hydrolatem. 

W metodzie tej postępujemy podobnie jak podczas olejowania na sucho, ale zanim naniesiemy olej na kosmyki, otulamy je jednym z powyższych preparatów. Przy tym sposobie zalecamy jednak aplikowanie produktów do połowy długości włosów, omijając skórę głowy. Mieszankę pozostawiamy na pasmach na ok. 30 minut, a następnie myjemy delikatnym szamponem (teoretycznie nie musimy emulgować). Olejowanie na podkład sprawdzi się szczególnie w przypadku pielęgnacji włosów zniszczonych, suchych i matowych.

Olejowanie na odżywkę krok po kroku

Olejowanie włosów na odżywkę może być przeprowadzone w kilku wariantach. Najpopularniejszym sposobem jest ten zbliżony do olejowania na podkład. Olej lub olejek aplikujemy na pasma pokryte odżywką (do spłukiwania). Pozostawiamy na minimum 30 minut i myjemy dokładnie łagodnym szamponem. Jaką wybrać odżywkę? Najlepiej emolientową lub humektantową, nie zapominając o równowadze PEH włosów (Proteiny-Emolienty-Humektanty).

Możemy także wypróbować inny wariant. Najpierw nakładamy na włosy – suche lub wilgotne – wybrany olej lub olejek, a dopiero potem nanosimy na nie odżywkę. Po minimum 30 minutach dokładnie myjemy głowę.

Trzeci sposób to przygotowanie mieszanki – łączymy w dłoniach odżywkę z kilkoma kroplami oleju i aplikujemy miks na pasma. Zmywamy go po upłynięciu minimum 30 minut.

Nie polecamy olejowania włosów na odżywkę w przypadku włosów niskoporowatych i skłonnych do przetłuszczania się.

Olejki do włosów osłabionych i pozbawionych blasku - infografika

Jaki sposób olejowania jest najlepszy?

Nie da się jednoznacznie określić jaki sposób olejowania włosów jest najlepszy – to kwestia indywidualna Dobierzesz go metodą prób i błędów. Włosy u różnych osób mogą inaczej reagować na dany zabieg. Najważniejsze jest dopasowanie oleju do rodzaju pasm – o tym pamiętaj! 

A jak często wykonywać olejowanie włosów? To także pozostaje do indywidualnej decyzji – zależy od indywidualnych potrzeb. Zalecamy jednak, by w przypadku włosów zniszczonych, wysokoporowatych czy łamliwych sięgać po tę metodę raz w tygodniu. Zasada jest taka, że im bardziej porowate włosy, tym częściej można i warto je olejować.

Sprawdź też inne porady dotyczące sposobów dbania o włosy na blogu Sephora