Olejowanie włosów: na czym polega i co daje?

Olejowanie włosów wzbudza kontrowersje, bo na pierwszy rzut oka nakładanie oleju na kosmyki zdaje się być dość dziwnym pomysłem. Nic bardziej mylnego. Oleje roślinne, zawierają mnóstwo cennych dla włosów substancji. Aplikowanie oleju odżywia kosmyki, dzięki zawartości nienasyconych kwasów tłuszczowych, a także witamin (w tym antyoksydantów). Olej tworzy na kosmykach warstwę ochronną, która zapobiega uszkodzeniom mechanicznym, a także chroni przed wysuszającymi skutkami wiatru, mrozu, czy ogrzewania. Spokojnie, nie oznacza to że musimy chodzić z tłustymi włosami - olej zmywamy, a efekty zauważymy po regularnym wykonywaniu rytuału. 

Jakim włosom pomoże olejowanie?

Praktycznie każdy olej nadaje się do nakładania na włosy ale... to od Twoich kosmyków zależy, czy przyniesie pozytywne rezultaty. Jeśli Twoje włosy się puszą, są suche i często się plączą, prawdopodobnie ich typ to wysokoporowate. Oznacza to, że łuski włosa nie są do końca domknięte. Takim włosom nie spodoba się traktowanie na przykład popularnym olejem kokosowym. Zamiast pomóc w ich nawilżeniu - jeszcze bardziej wysuszy i sprawi, że ciężko będzie je ujarzmić. Jaki olej wybrać? Konopny, lniany, a nawet słonecznikowy, ważne aby celować w oleje wielonasycone. Złotym standardem w olejowaniu i pielęgnacji włosów jest też olej arganowy, który świetnie je odżywia i dodaje pasmom zdrowego blasku.

Kupuj olej arganowy do włosów - i inne naturalne kosmetyki z rabatem 20%! Tylko w ten weekend (27-29.03.2020) w sklepie Argan Concept Store trwa Szaleństwo Zakupów! Sprawdź szczegóły:

Jeśli Twoje włosy są gładkie, grube i nie masz problemów z odstającymi przy wilgotnym powietrzu kosmykami, śmiało sięgaj po olej kokosowy, masło kakaowe, czy masło shea. Uwaga! Czasem dopasowanie odpowiedniego oleju do swojego typu włosów nie jest tak proste, więc musisz liczyć się z zastosowaniem metody prób i błędów. Obserwuj jak zachowują się Twoje kosmyki po kilku "zabiegach" z danym olejem, jeśli zauważyłaś pogorszenie kondycji włosów - poszukaj innego. 

Olejowanie włosów krok po kroku

Pierwszym krokiem w olejowaniu włosów, powinno zawsze być dokładne oczyszczenie kosmyków. Oczyszczający szampon pomoże pozbyć się nadbudowanych warstw kosmetyków pielęgnacyjnych, jak i tych do stylizacji. Od momentu dokładnego oczyszczenia włosów, używaj produktów, które nie obciążają i nie wysuszają włosów, jak silikony, SLS, mocne mieszanki zapachowe. Olejować możesz na sucho i na mokro. Najprostszym sposobem jest nałożenie na włosy niewielkiej ilości oleju (na długie kosmyki spokojnie wystarczy jedna łyżka), omijając skórę głowy, za to skupiając się na końcówkach. Olej powinien zostać na włosach przynajmniej 2-3 godziny, a najlepiej całą noc. Będziesz zdziwiona, ale olej łatwo zmyje się z włosów następnego ranka. Użyj swojego ulubionego szamponu i koniecznie zastosuj odżywkę, która zemulguje resztki tłuszczu, z którymi nie dał sobie rady szampon. Olejować włosy możesz nawet przed każdym myciem, niektórzy ograniczają się do 1 - 2 "zabiegów" w tygodniu.