Czym jest olejek złodziei?

Olejek złodziei, znany też pod nazwą olej czterech złodziei, to mieszanka olejków eterycznych, której historia nadaje się na prawdziwą baśń. Właściwie to jest tych historii kilka! Jedna z nich mówi o czterech złodziejach, którzy w 1413 roku, podczas wielkiej epidemii dżumy, okradali ofiary choroby. Pewnych kupców zaciekawił fakt, że żaden z nich nie zakaził się chorobą mimo bezpośredniego kontaktu z wirusem. Złapani złodzieje przyznali, że nacierają dłonie i skórę twarzy specjalną mieszanką olejków eterycznych. Mówi się, że później lekarze walczący z dżumą właśnie tą mieszanką nasączali materiał, który następnie umieszczali w masce z charakterystycznym dziobem, co chroniło ich przed zarazą. 

Czytaj też: Czy i jak możemy się pozbyć toksyn z organizmu?

Tradycyjny olejek złodziei to mieszanka pięciu olejków eterycznych: goździkowego, cynamonowego, eukaliptusowego, cytrynowego i rozmarynowego. Przypisuje się mu właściwości antybakteryjne, przeciwwirusowe i rozgrzewające, co czyni go idealnym produktem na nadchodzący (a właściwie już obecny) sezon jesienno-zimowy.

Jak stosować olejek złodziei?

Olejek złodziei najlepiej stosować w formie inhalacji. Można dodać kilka kropel do specjalnego dyfuzora pary wodnej, albo do tzw. kominka do aromaterapii. Podczas przeziębienia, uporczywego kataru, albo bólu gardła, inhalacje takie można zintensyfikować: wystarczy dodać kilka kropel olejku do miski z gorącą wodą, nachylić nad nią twarz a na głowę zarzucić ręcznik, bądź czystą ścierkę. Wdychana para wraz z olejkiem oczyści i ukoi drogi oddechowe. Olejek złodziei możemy wykorzystać również do masażu, ale najlepiej rozcieńczyć go w innym oleju, np. kokosowym, czy maśle shea, albo po prosu w swoim ulubionym balsamie do ciała. 

Czytaj też: Syrop z cebuli – lek idealny na kaszel i nie tylko

Olejek złodziei: przeciwwskazania

Tak jak z każdym innym olejkiem eterycznym, tak samo z tym złodziei należy uważać. Są to silnie skoncentrowane substancje, które mimo tego, że naturalne, mogą uczulać i podrażniać skórę! Przed użyciem olejku do masażu warto wykonać test na przedramieniu: wmasować w skórę odrobinę olejku i sprawdzić jej reakcję po upływie 24 godzin.