Olej Pracaxi – skąd pochodzi i co to za składnik?

Ten dobroczynny olej o nieco egzotycznej nazwie jest pozyskiwany z drzewa baldachimowego (pentaclethra macroloba) rosnącego w Ameryce Środkowej i Południowej. W kosmetyce zasłynął głównie z tego, że jest najbogatszym znanym źródłem kwasu behenowego – kwasu tłuszczowego, który ma wspaniałe właściwości nawilżające i skutecznie wzmacnia naturalną warstwę ochronną skóry oraz włosów. Nic dziwnego, że jest uznawany za superodżywkę. Olej Pracaxi często jest składnikiem szamponów, masek do włosów czy produktów do stylizacji – ale równie dobrze można go stosować w surowym stanie, bezpośrednio na włosy.

Olej Pracaxi – właściwości

  • Olej Pracaxi głęboko odżywia i nawilża włosy – dzięki wysokiej zawartości kwasów tłuszczowych, jest szczególnie polecany kręconym, suchym i szorstkim włosom.
  • Naturalna ochrona – olej Pracaxi wzmacnia włókna włosów i sprawia, że są bardziej elastyczne, a tym samym mniej podatne na łamanie i inne uszkodzenia. Wzmacnia ich naturalną ochronę przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych, takich jak prmieniowanie UV czy smog – i zapobiega utracie wody.
  • Zapewnia włosom blask i gładkość – stosowanie oleju Pracaxi sprawia, że włosy stają się mniej porowate – dzięki temu są gładsze i bardziej miękkie w dotyku. Zdecydowanie łatwiej je też rozczesać i stylizować. Oprócz tego, olej Pracaxi delikatnie je prostuje.
  • Pomaga w walce z łupieżem – olej Pracaxi nie tylko wpływa na wygląd włosów, ale może być też pomocny w walce z łupieżem. Zawiera kwas lignocerowy, który przyspiesza regenerację skóry i wzmacnia jej naturalną barierę ochronną.
  • Przyspiesza porost włosów – stosowany w połączeniu z delikatnym masażem skóry głowy, olej Pracaxi usprawnia krążenie i pozytywnie wpływa na porost włosów.

Jak stosować olej Pracaxi?

Jeśli używasz czystego oleju, przed nałożeniem dokładnie umyj włosy. Olejowanie można wykonać zarówno na mokrych, jak i na suchych pasmach. Nałóż niewielką ilość oleju Pracaxi na całej długości włosów (ze szczególnym uwzględnieniem końcówek). Zawiń włosy w ręcznik i przytrzymaj tak przez przynajmniej 2 godziny (możesz też nałożyć olej na noc). Następnie dokładnie umyj włosy szamponem, a potem odżywką, która pomoże pozbyć się resztek oleju. Powtórz zabieg za tydzień. Olej Pracaxi możesz też stosować na same końcówki po umyciu włosów. Wystarczy nałożyć odrobinę oleju i wmasować go w pasma, pozostawiając na cały dzień bez spłukiwania. Jeśli nie przepadasz za olejowaniem włosów, spróbuj połączyć niewielką ilość Pracaxi z odżywką - a następnie spłucz tę mieszankę wodą.