Zalśnij biała perełko!

Pewnie chciałabyś, aby ząbkowanie odbywało się w konkretnym terminie i skończyło po określonym czasie. A tu psikus natury. Wyrzynanie pierwszych ząbków trwa i trwa... Pojawienie się białych kreseczek na dziąsłach poprzedzone jest nawet wielotygodniowymi bolesnymi i nieprzyjemnymi objawami.

Co zwiastuje wyrzynanie się ząbka? Dziecko: 

- ma zaczerwienione i rozpulchnione dziąsła; 
- niespokojnie śpi, tzn. często się budzi w nocy bez innej wyraźnej przyczyny (tj. głód albo ból brzuszka); 
-  jest wciąż rozdrażnione, marudzi bez przyczyny; 
-  wkłada do buzi piąstkę i różne inne przedmioty, które znajdą się w zasięgu jego rączek; 
-  obficie się ślini; 
-  ma kiepski apetyt; 
-  odmawia zwłaszcza ciepłych pokarmów i picia; 
-  niektóre maluchy gorączkują i miewają rzadszą kupkę.

Jak przynieść ulgę?

1. Podawaj dziecku gryzaczek – schłodzony w lodówce (ale nie w zamrażalniku, by smyk nie odmroził sobie rączki ani nie uszkodził śluzówki). Możesz też dać mu zimną marchewkę, ale bądź wtedy przy dziecku, by szybko zareagować, gdyby się zakrztusiło.
2. Delikatnie masuj dziąsła np. palcem lub specjalną silikonową szczoteczką zakładaną na palec (wcześniej starannie umyj dłonie, by nie narazić malucha na pleśniawki.)
3. Smaruj obolałe dziąsła preparatami przeciwbólowymi dla niemowląt, tj. Calgel, Dentinox, Bobodent. To dobry pomysł, zwłaszcza, jeśli ból dziąseł nie pozwala dziecku ssać piersi. Użyj wtedy żelu chwilę przed przystawieniem smyka do piersi.
4. Aby zmniejszyć obrzęk dziąseł i załagodzić ból, możesz zrobić dziecku chłodny okład z naparu z rumianku. Jeśli dziecko ma już ponad rok, świetnym sposobem może okazać się pocieranie dziąseł zmrożonymi kostkami z naparu z rumianku.
5. Dobrym pomysłem może być podanie malcowi przed snem herbatki o działaniu kojącym, np. z melisy.
6. Można też podać dziecku środek homeopatyczny (np. Chamomilla, Dagomed) łagodzący ból.
7. Kiedy malec bardzo płacze i ból dziąseł nie pozwala mu spać, podaj mu środek przeciwbólowy w syropie lub czopku (np. Paracetamol lub Nurofen).

Pierwszy ząbek wyrasta zwykle między 5. a 8. miesiącem życia. Ale są i 10-miesięczne bezzębne maluchy.