"Oficer i szpieg" - nowy film Romana Polańskiego

Roman Polański powraca ze swoim najnowszym filmem - "Oficer i szpieg". Epicki thriller powstał na podstawie  bestsellerowej powieści Roberta Harrisa i już zdobył uznanie krytyków.

"Powrót mistrza" - takie słowa padały pod adresem Romana Polańskiego po prezentacji filmu na Festiwalu w Wenecji. "Oficer i szpieg" zdobył Wielką Nagrodę Jury oraz nagrodę FIPRESCI i świetne recenzje.

O czym zatem jest najnowszy film Polańskiego, reżysera między innymi "Pianisty", "Dziecka Rosemary" czy "Chinatown"?

"Oficer i szpieg" - o czym jest nowy film Polańskiego?

„Oficer i szpieg” opowiada opartą na faktach historię Alfreda Dreyfusa - francuskiego oficera skazanego na dożywocie za zdradę swojej ojczyzny i zesłanego na wygnanie. Nowy szef wywiadu - Georges Picquart, wkrótce po uwięzieniu Dreyfusa odkrywa, że dowody przeciwko skazanemu zostały spreparowane. Picquart postanawia za wszelką cenę ujawnić prawdę, nawet kosztem sprzeciwu wobec przełożonych. Stawka w tej grze jest ogromna: ujawnienie prawdy wywoła wielki międzynarodowy skandal, który zmieni bieg historii.

"Oficer i szpieg" - kogo zobaczymy na ekranie?

W nowym filmie Romana Polańskiego "Oficer i szpieg" w rolach głównych zobaczymy: nagrodzonego Oscarem Jean Dujardin (aktora znanego z filmów: „Artysta”, „Wilk z Wall Street”), Louis Garrel („Marzyciele”) i Emmanuelle Seigner („Wenus w futrze”).

Autorem zdjęć jest wybitny polski operator Paweł Edelman, od filmu „Pianista” na stałe współpracujący z Polańskim.

Roman Polański o swoim nowym filmie

Jak przyznaje Polański pomysł nakręcenia filmu o sprawie Dreyfusa już od dawna zrodził się w głowie reżysera.

Już od dawna chciałem nakręcić film o sprawie Dreyfusa, nie jako dramat kostiumowy, lecz jako historię szpiegowską. W ten sposób można pokazać podobieństwo historycznej afery do tego, co dzieje się w dzisiejszym świecie: prześladowania mniejszości, absurd środków bezpieczeństwa, tajne trybunały wojskowe, wymykające się spod kontroli agencje wywiadowcze, ukrywanie faktów przez rządy, tworzenie fake newsów i wściekłą prasę - mówi Roman Polański.

„Oficer i szpieg” to film o tym, jak historia się powtarza, a jeden człowiek, na przekór wszystkim walczący o sprawiedliwość, może zmienić bieg wydarzeń. Perfekcyjne poprowadzona intryga pokazuje system, w którym samonakręcająca się spirala nienawiści niebezpiecznie zaczyna przypominać współczesność.

"Oficer i szpieg" - oficjalny zwiastun najnowszego filmu Polańskiego

Nowy film Romana Polańskiego "Oficer i szpieg" w kinach pojawi się 27 grudnia, ale już teraz możemy zobaczyć oficjalny zwiastun.

Wybierzecie się na nowy film Romana Polańskiego - "Oficer i szpieg"?