Odżywka humektantowa, czyli jaka?

H jak humektanty, to ostatnia składowa PEH, czyli zbalansowanej pielęgnacji włosów. Poprzedzają je emolienty (o których pisałyśmy TU) i proteiny, a całość sprawia, że kosmykom dostarczane są wszystkie składniki, niezbędne dla ich prawidłowego funkcjonowania i wyglądu. Tak naprawdę PEH, czyli Proteiny, Emolienty i Humektanty, znajdziemy w większości odżywek i masek do włosów, jednak niewielu producentów podaje taką informację na opakowaniu. Tym razem przygotowałyśmy dla was zestawienie kosmetyków z humektantami, czyli substancjami, które bezpośrednio nawilżają włosy (mają zdolność wiązania dużych ilości cząsteczek wody, a także transportowania ich wgłąb kosmyka).

Jak rozpoznać, że Twoje włosy potrzebują humektantów? To najczęściej kosmyki oklapnięte, matowe, szorstkie. Nadmiar emolientów może natomiast puszyć i plątać kosmyki. Jak rozpoznać odżywkę humektantową? W składzie takiego produktu znajdziemy na przykład: kwas hialuronowy, glicerynę, mocznik, aloes, miód, czy cukry. 

Only Bio odżywka humektantowa Hair of the Day

98% składników pochodzenia naturalnego i moc humektantów, między innymi: gliceryna, aloes i mocznik, który znany jest z bardzo silnych właściwości nawilżających. Poradzi sobie nawet z kosmykami po rozjaśnianiu czy trwałej ondulacji.

Anwen Nawilżający Bez

Odżywka stworzona przez włosomaniaczkę musi być dobra. Z resztą, większość kosmetyków Anwen ma świetne, dobrze skomponowane składy, nie zawiera parabenów, silikonów, SLS, SLES, PEG, czy olejów mineralnych i możesz je bardzo precyzyjnie dobrać do potrzeb swoich kosmyków.  Nawilżający Bez to prawdziwa bomba humektantów, w INCI znajdziemy między innymi:

  • Pentavitin (długotrwale nawilżający składnik pochodzenia naturalnego) 
  • Hyaloveil-P®
  • sok z aloesu
  • gliceryna
  • mocznik

Kallos maseczka Aloe

Czymże byłoby to zestawienie bez słynnego Kallosa? Tak, te tanie perełki mają też swoje wersje humektantowe, a najlepszą z nich jest maska aloesowa (drugim humektantem jest tu glikol propylenowy). Jest lekka, dobrze nawilża i stanowi dobrą bazę dla wszelakich mieszanek - aby zintensyfikować jej działanie, możesz dodać odrobinę miodu, albo żelu aloesowego. 

Isana odżywka Miód i Wanilia

                                

Zobacz także:

Kolejny przykład na to, że porządna odżywka nie musi być droga. Ta z Isany kosztuje kilka złotych, a zawiera całkiem sporo substancji nawilżających, są to między innymi: miód, glikol propylenowy i gliceryna. Sprawdza się u posiadaczek włosów nisko- i średnioporowatych, może być też stosowana jako podkład przy olejowaniu kosmyków. 

YOPE Hydrate my Hair

Yope wypuściło na rynek nową linię kosmetyków do włosów BOUNCE i już od pierwszej informacji zacierałyśmy ręce żeby je przetestować. Seria jest skomponowana w zgodzie z równowagą PEH, znajdziemy tu między innymi świetną odżywkę z humektantami i adaptogenem: tajemniczą bazylią Tulsi. Odżywka Hydrate, oprócz błyskawicznego nawilżania kosmyków, ułatwia ich rozczesywanie (to dzięki zawartości składnika lamelarnego), a także zabezpiecza przed przesuszeniem (tu pierwsze skrzypce gra odżywcze masło muru-muru).