Odsypianie w weekend: czy jest dobre dla zdrowia?

Kto z nas nie zarywa w tygodniu nocy tłumacząc sobie, że odeśpi w weekend? Jeśli i wy to praktykujecie, lepiej uważajcie: to może mieć poważne konsekwencje dla waszego zdrowia. Jak donoszą naukowcy, odsypianie w weekend jest szkodliwe dla naszego zdrowia.

Podobnie jak niewyspanie źle wpływa na nasze zdrowie, bo powoduje spadek energii i brak koncentracji, również zbyt duża ilość snu źle na nas działa.

Badania naukowe zespołu naukowców z Seoul National University College of Medicine pokazały, że osoby, które spały mniej niż 6 godzin na dobę, były narażone na zwiększenie poziomu cukru we krwi i ciśnienia. Podobne objawy zaobserwowano u osób, które spały więcej niż 10 godzin na dobę. W badaniu, które prowadzono przez dziewięć lat, wzięły udział zarówno kobiety, jak i mężczyźni w wieku od 40 do 69 lat.

Jaka jest odpowiednia ilość snu?

Jaka jest zatem dla nas najlepsza ilość snu? To trochę indywidualna sprawa, ale organizm najlepiej funkcjonuje, jeśli przesypiamy 7, 8 godzin dziennie i co najważniejsze starać się to robić regularnie. Jeśli oczywiście zdarzy ci się zarwać noc i twój organizm domaga się snu, nie walcz z nim i wyśpij się tyle, ile potrzebujesz.

via GIPHY