Skóra szyi i dekoltu – dlaczego starzeje się szybciej?

Skóra szyi i dekoltu jest jednym z najczęściej zaniedbywanych obszarów na naszym ciele. Czy są ku temu jakieś powody oprócz lenistwa? Zdecydowanie nie. Powinno być wręcz odwrotnie. Ta część ciała jest bowiem szczególnie narażona na przyspieszone starzenie się. Dlaczego? Po pierwsze skóra na szyi i dekolcie jest cieńsza niż na nogach, rękach, a nawet policzkach. Spokojnie można ją porównać do skóry pod oczami. Dodatkowo jest na niej mniej gruczołów łojowych, a tym samym mniej łoju. W rezultacie jest ona słabiej chroniona przed czynnikami zewnętrznymi i szybciej się przesusza.

Po drugie skóra na szyi i dekolcie jest stale pod wpływem grawitacji, która dosłownie ciągnie ją w dół, powodując rozciąganie. Dodatkowo same każdego dnia nasilamy ten proces. Kilka miesięcy temu pisałyśmy o popularnym zjawisku zwanym SMS-ową szyją. Nazywamy tak skórę na szyi i dekolcie, na której pojawiły się już wyraźne poziome zmarszczki. Ich bezpośrednią przyczyną jest nieprawidłowa postawa ciała podczas np. pisania sms-ów. Trzeba to powiedzieć otwarcie: pochylanie się na nad ekranem smartfonów przyspiesza starzenie się skóry i powoduje powstawanie drugiego podbródka.

Po trzecie niekorzystnie na skórę szyi wpływa spryskiwanie się perfumami. W ich składzie znajduje się alkohol i substancje zapachowe o wysuszających i odbarwiających właściwościach. Bezpieczniej jest więc aplikować zapach na ubrania, za uszy lub na nadgarstki. Dekolt lepiej zostawmy w spokoju.

Skóra szyi i dekoltu – jak o nią dbać?

Zdaniem kosmetologów i dermatologów – twarz oraz szyja i dekolt powinny być traktowane jako jedność. Na amerykańskich portalach urodowych możemy często przeczytać zalecenie, aby tak samo dbać o skórę od linii włosów aż po sutki. Tak samo, czyli stosować te same etapy pielęgnacji: oczyszczanie, złuszczanie, nawilżanie, dostarczanie substancji aktywnych oraz ochronę UV. Czy możemy używać tych samych produktów?

W przypadku oczyszczania – zdecydowanie tak. Wielokrotnie pisałyśmy, że produkty do mycia twarzy powinny być łagodne. Jeśli przestrzegamy tej zasady, spokojnie możemy myć nimi także szyję i dekolt. To szczególnie ważne jeśli zmagamy się z trądzikiem na dekolcie. W przypadku złuszczania warto jednak zachować większą ostrożność. Ze względu na delikatność skóry szyi lepiej nie stosować na nią mocno działających kwasów AHA (ewentualnie w niskich stężeniach). Zamiast tego lepiej wybrać łagodniejsze kwasy, na przykład mlekowy, kojowy czy salicylowy, lub peelingi enzymatyczne. Złuszczanie warto robić regularnie. W ten sposób pobudzamy skórę do regeneracji, wygładzamy, redukujemy przebarwienia oraz poprawiamy wchłanialność innych produktów.

W przypadku nawilżania na szyję i dekolt możemy stosować ten sam odmładzający krem co na twarz. Wyjątek stanowi sytuacja, gdy mamy bardzo tłustą lub trądzikową cerę. Wtedy poniżej linii żuchwy nakładamy bardziej treściwy produkt z masłem shea czy olejkami. Na twarzy w dalszym ciągu używamy lekkiego kosmetyku o żelowej formule. Jeśli chodzi o cenne składniki aktywne (zarówno w kremach, jak i serach), szukajmy tych samych co w przypadku twarzy. Polecamy przede wszystkim kwas hialuronowy, niacynamid i witaminę C. Trzecią z tych substancji powinny wybierać szczególnie panie zmagające się z przebarwieniami.

Ostatnią – ale nie mniej ważną kwestią w pielęgnacji skóry szyi i dekoltu – są filtry przeciwsłoneczne. Powszechnym problemem na tym obszarze oprócz zmarszczek są bowiem przebarwienia. Trzeba to podkreślić: piegi, plamki i nierówny koloryt wynikają z niestosowania ochrony UV. Dlatego przed wystawieniem skóry na słońce koniecznie nakładajmy filtr przynajmniej SPF 15.

Jak odmłodzić szyję i zlikwidować drugi podbródek ? – zabiegi na szyję

Jeśli na naszej szyi pojawiły się już głębokie zmarszczki, a na dekolcie ciemne przebarwienia, warto sięgnąć po zabiegi medycyny estetycznej. Do najskuteczniejszych procedur odmładzających zaliczamy laseroterapię. Przy pomocy lasera frakcyjnego możemy zarówno zredukować linie, jak i brązowe plamy. Mniej inwazyjnym, ale również bardzo skutecznym zabiegiem jest mezoterapia, czyli mikronakłuwanie. Zabieg ten polega na wprowadzeniu w głębokie warstwy skóry bogatego w składniki aktywne preparatu, tak zwanego mezokoktajlu. Powstałe w trakcie procedury mikrouszkodzenia dodatkowo pobudzają skórę do produkcji kolagenu i elastyny. W usuwaniu przebarwień i wygładzaniu świetnie sprawdzają się także mocne peelingi kwasowe, na przykład Dermamelan.

Jak usunąć drugi podbródek? W tym przypadku dobrym rozwiązaniem jest lipoliza iniekcyjna. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w artykule: Lipoliza podbródka – bezbolesny sposób na szczupłą i jędrną szyję.