Gdy zapytać o to mężczyzn o strefy erogenne kobiet, najczęstsze odpowiedzi to: piersi, narządy płciowe i może jeszcze usta i szyja. A jak się okazuje – to nie jest nawet połowa stref erogennych kobiet!

Bardzo wrażliwymi miejscami na ciele kobiety są:

 • także owłosiona skóra głowy
 • kark
 • płatki uszu
 • plecy między łopatkami
 • brzuch
 • szczególnie w okolicy pępka
 • pośladki
 • wewnętrzna strona dłoni i okolice kostek stóp

Znajomość stref erogennych to jedno. Zupełnie inną sprawą jest ich pobudzenie. - Doświadczenie ekspertów oraz badania w seksuologii wskazują na ważną rzecz. Wrażliwość i “umiejscowienie” stref erogennych kobiet może się zmieniać – zauważa Anna Moderska, konsultantka erotyczna Toyparty, ekspertka współpracująca z marką gadżetów erotycznych Fun Factory.

Co bardzo istotne, odbiór wrażeń płynących ze stref erogennych to bardzo indywidualna kwestia. Dla jednej kobiety lizanie ucha to największa rozkosz i perwersja, a dla innej straszliwa tortura. Dlatego tak ważne jest, by nie kochać się z partnerką “tak jak lubimy”, a raczej postawić na otwartą komunikację, żeby stale dowiadywać się, co jej sprawia przyjemność. Bo przecież to się może zmieniać w czasie  – dodaje ekspertka Fun Factory.

Jak odkrywać kobiece strefy erogenne:

 1. Za pomocą… wibratora, który jest doskonały nie tylko do stymulowania strefy waginalnej, ale też do masowania piersi, uszu, karku czy pleców.
 2. Rozmawiając, obserwując i słuchając. Strefy erogenne kobiet mogą zmieniać się, w zależności od tego z jakim partnerem aktualnie jest, a nawet w jakim nastroju jest w danej chwili. Czy to się mężczyznom podoba czy nie, kobiety trzeba obserwować i słuchać w łóżku. Tylko tak w pełni się je zaspokoi – podpowiada ekspertka Fun Factory.
 3. Poprzez niestandardowe zabawy (masaż świecą, piórkiem). To, o czym mężczyźni zapominają, to fakt, że kobiety mogą osiągać orgazm nie tylko przez penetrację, ale także przez odpowiednie pobudzenie stref erogennych. W pobudzeniu mogą pomóc niestandardowe zabawy z wykorzystaniem gadżetów czy kosmetyków erotycznych, które pozwalają odkrywać zupełnie nowe seksualne doznania i lepiej rozumieć kobiece ciało.
 4. Za pomocą dotyku. Nie ma nic bardziej zmysłowego niż czuły dotyk – od delikatnego muskania, po masowanie, drapanie czy nawet szczypanie, kąsanie zębami, używanie ust i języka – a dla niektórych i klapsy! Dłonie i usta uważnego partnera to jeden z ważniejszych „narzędzi” poznawania ciała kobiety!