Obsydian śnieżny - właściwości najbardziej klasycznej odmiany obsydianu

Obsydian śnieżny i jego właściwości wynikają ze szczególnej struktury kryształu. To oryginalna skała wylewna zbudowana z wulkanicznego szkliwa. Domyślamy się, że już nie możecie doczekać się tego, aby poznać właściwości obsydianu, ale oto kilka faktów, które warto wiedzieć o nim na początku:

 1. Obsydian śnieżny to jeden z gatunków obsydianu, cechujący się jasnymi albo szarymi, nieregularnymi cętkami.
 2. Klasyczny, czysty obsydian ma zazwyczaj kolor czarny, ale w związku z tym, że składa się z wielu minerałów, może też przybrać kolor ciemnoczerwony, brązowo – zielony lub (jako obsydian śnieżny) barwę śnieżną z jasnymi plamkami w kształcie śniegowych płatków lub pięknych kwiatów.
 3. Powstaje po zastygnięciu lawy, czyli gorącej magmy.
 4. To jedyne naturalne szkło występujące w naturze!
 5. Oprócz odmiany śnieżnej natura wytworzyła inne rodzaje obsydianów: onyksowy (ma jasne i ciemne, naprzemiennie rozłożone, kolory), tęczowy (zwany irytującym, z plamami przypominającymi mydlane bańki, mieniące się metalicznie w słońcu), falisty (jednolity kolorystycznie, bogaty w smugi i wstęgi). W przyrodzie występuje także obsydian połyskliwy zwracający na siebie uwagę metalicznym odblaskiem generowanym przez pęcherzyki powietrza. 

Obsydian śnieżny - czym się wyróżnia?

Obsydian śnieżny właściwością swoją przypomina płatek śniegu. Zwykle bycie przysłowiowym płatkiem śniegu kojarzy się negatywnie, ale obsydian śnieżny wprowadza naprawdę delikatną aurę. Łagodzi niepokój. Symbolizuje łagodność i niezmienność. Jest jak kot zbierający energię z otoczenia i oczyszczający ją. Według tradycyjnych wierzeń obsydian śnieżny wypędza nawet demony. Z kolei w średniowieczu używano go do magicznych rytuałów. Majowie tworzyli obsydianowe zwierciadła przepowiadające przyszłość. Indianie tworzyli z obsydianu śnieżnego amulety chroniące przez złymi mocami. O ile czarny obsydian dodaje odwagi, śnieżna odmiana podobno pokazuje rzeczy, których do tej pory nie dostrzegaliśmy, a które były ważne. Wyciąga z podświadomości problemy, konflikty i strach. W połączeniu z kryształem górskim obsydian pomaga odkryć źródło cierpienia i przeciwstawić się mu w sposób świadomy - obsydian i kryształ górski właściwościami łączą się ze sobą, by wybuchnąć z co najmniej zdwojoną siłą. Śnieżna odmiana obsydianu pozwala również otworzyć się na znaki, które daje nam Wszechświat. Na duchowość. 

Fot. Obsydian śnieżny, iStock

TO CIĘ MOŻE ZAINTERESOWAĆ:

Obsydian śnieżny – właściwości magiczne, zdrowotne i lecznicze

Od dawien dawna wierzono, że obsydian śnieżny powinny nosić przy sobie osoby wrażliwe, delikatne i uduchowione. Jest niezwykle pomocny w magii ochronnej. Jego magia bierze się z promieniowania, bo - jak zauważa Maria Florkowa w książce "Tajemnice szlachetnych kamieni": "Lecznicze działanie kamieni szlachetnych opiera się na sile promieniowania danego klejnotu:.

Oto, jak działają promienie obsydianu:

 • uwalniają od ograniczających emocji
 • chronią dom, gospodarstwo, biuro, rodzinę, zwierzęta i dobytek materialny
 • otulają łagodną energią
 • dodają stałości
 • chronią przed złą energią, taką jak brak wiary w siebie czy negatywne myślenie, a nawet przed depresją
 • usprawniają układ trawienny, szczególnie kolki jelitowe – możecie popijać wodę, w której 6 godzin moczył się obsydian 
 • chronią przed infekcjami wirusowymi i bakteryjnymi, szczególnie chronią uszy – dlatego kładźcie kamienie obsydianu pod poduszkę
 • podobno obsydian pomaga leczyć dzieci opóźnione umysłowo 
 • poprawi też krążenie
 • a także niweluje odczucie zimna w kończynach
 • wspiera też leczenie skurczy
 • wzmacnia skórę, włosy i paznokcie 
 • noszony w butach uziemi marzycieli i wprowadzi harmonię do ich życia - podobnie jak kwarc dymny, właściwości obu kryształów są podobne, kwarc również koi ciało i umysł
 • wzmocni przepływ energii w organizmie
 • zlikwiduje blokady energetyczne 
 • jest nazywany kamieniem egzorcystów, bo - jak zauważa polska ezoteryczka Alla Alicja Chrzanowska w książce "Tajemnice energii kamieni" usprawnia wykonywanie tego typu pracy i chroni podczas jej wykonywania. Strzeże od „złych przygód”. Pobudza wewnętrzne wizje."

Obsydian śnieżny, podobnie jak chalcedon czy opalit właściwości ma bardzo uniwersalne, dlatego jubilerzy kochają wytwarzać z niego biżuterię oraz inne rękodzieła. Szczególnie pięknie robi się z obsydianu bransoletki na przykład haftem koralikowym. Urocze są też zawieszki. 

Zobacz także:

PRZECZYTAJ TAKŻE:

Dla kogo właściwości obsydianu śnieżnego? 

Właściwości obsydianu śnieżnego predysponują go tego, aby nosili go:

 • uzdrowiciele
 • ezoterycy – obsydian śnieżny pomaga w czasie wróżenia, wzmacnia zdolności spirytualne
 • parapsycholodzy
 • uzdolnione osoby, ale z wysokim ego – wibracje obsydianu śnieżnego pomagają realizować talenty bez popadania w zarozumiałość. To wspaniała wiadomość, że przecież ego potrafi działać jak "odgradzająca od życia trucizna" - czytamy w książce hinduskiego nauczyciele duchowego Osho "Księga ego. Wolność od iluizji"
 • marzyciele nie mogący zrealizować swoich projektów – obsydian pomaga przekuć myśli w działania
 • pesymiści – obsydian pomaga odnaleźć pozytywną stronę nawet w sytuacjach kryzysowych
 • łagodne osoby – noszenie naszyjnika w kamieniem obsydianu chroni przed wykorzystywaniem
 • osoby nieasertywne - bo - jak pisze Anna Maria Scarfo w książce "Napiętnowana": "Mówienie "nie" nigdy nie męczy. Poczucie, że jest się wolnym, nigdy nie męczy." Choć z drugiej strony polski psycholog i psychoterapeuta dr Tomasz Witkowski dodaje w swojej książce "Psychologia kłamstwa", że: "Asertywność zbyt często jest pospolitym brakiem taktu".
 • osoby mające problem z interpretacją własnych uczuć
 • przechodzący przez zmiany życiowe
 • intelektualiści, studenci, uczniowie – kamień ten regeneruje mózg po wysiłku

Ładowanie i pielęgnacja śnieżnego obsydianu

Właściwości obsydianu śnieżnego najlepiej realizują się, kiedy kamień nosimy przy ciele, podczas medytacji. Noście go zatem na ciele, na szyi, w kieszeni. Jako biżuterię albo talizman. Szczególnie pięknie prezentuje się jednak w formie wisiorka. Obsydian śnieżny wpływa na czakrę podstawy. Najlepiej go rozładować za pomocą hematytów, a ładować wieczorem kryształami górskimi i promieniami słonecznymi, korzystając z energii księżycowych i energii kosmosu. Oczyszczamy go raz na kilka tygodni pod bieżącą wodą. 

Obsydian śnieżny - znak zodiaku i inne ciekawostki

Obsydian śnieżny właściwością swoją jest skoligacony ze słowiańską Marzanną - podobno owa słowiańska bogini zimy jest patronem obsydianu śnieżnego. A oto inne ciekawostki o tym śnieżnym minerale:

 1. Znakiem zodiaku spowinowaconym z obsydianem śnieżnym jest skorpion, baran i koziorożec.
 2. W Islandii obsydian jest amuletem chroniącym przed atakiem dzikich zwierząt - czytamy w książce "Tajemnice szlachetnych kamieni". 
 3. Nazwa obsydian pochodzi od łacińskiego słowa „obsidian”, czyli łupek.
 4. W internecie szczególną popularnością cieszą się bransoletki z obsydianu śnieżnego, można je nawet kupić w formie różańca.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: