Obsydian – charakterystyka

Obsydian (izofir) to kamień szlachetny, który jest tak naprawdę kwaśną skałą, powstałą ze szkliwa wulkanicznego. Formuje się niemal natychmiastowo po zastygnięciu magmy, która jest gorącą masą krzemianów i glinokrzemianów z różnymi domieszkami. Jest on jednym z naturalnie występujących w przyrodzie szkieł, co stanowi o jego wyjątkowości. To właśnie wspominane wyżej domieszki sprawiają, że obsydian występuje w wielu różnych barwach. Najczęściej spotykany kolor tego minerału to czarny, ale występuje on również w kolorze: brązowo-zielonym, ciemnoczerwonym lub nawet śnieżnobiałym. Izofir dość powszechnie występuje w naturze, w tym m.in. we Włoszech, na Węgrzech, w Japonii, USA, Kenii, Meksyku, a nawet w Polsce – na Górnym Śląsku.

Cenne rodzaje obsydianów

W naturze występuje kilka odmian obsydianów, które różnią się od siebie przede wszystkim wyglądem i składem chemicznym. Wpływa na to miejsce, z którego są one pozyskiwane. Wśród najpopularniejszych odmian izofiru, można wymienić:

  • obsydian falisty, który charakteryzuje się występowaniem pofałdowanych wstęg. Powszechnie występuje on w Meksyku;
  • obsydian tęczowy, nazywany również iryzującym, charakteryzuje się tęczowymi barwami (jak nazwa wskazuje). Występuje on w Meksyku, USA i Islandii. Jest on bardzo cenionym minerałem kolekcjonerskim;
  • obsydian śnieżny, nazywany również kwiatowym, charakteryzuje się występowaniem białych smug, które układają się w kwiaty. Pozyskuje się go m.in. w USA;
  • obsydian onyksowy, który jak sama nazwa wskazuje, swoim wyglądem przypomina inny kamień szlachetny – onyks;
  • obsydian połyskliwy, który cechuje się intensywnym odblaskiem o metalicznym charakterze. Powstaje on w wyniku pęcherzyków powietrza.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:

Skąd się wzięła popularność obsydianu?

Historia obsydianu sięga ostatniej epoki kamienia łupanego – wówczas wykorzystywano go do produkcji broni i narzędzi, które pozwalały na upolowanie niezbędnej do przeżycia zwierzyny. Było to możliwe, ponieważ odłamki obsydianu, bez odpowiedniej obróbki, mają ostre krawędzie. Do podobnych celów wykorzystywali je również Majowie, którzy tworzyli z nich miecze, które – wedle legend i podań – miały stanowić o przewadze przeciwnika. Rzekomo miały one zadawać najstraszniejsze rany. Obsydiany cenili również starożytni Grecy, którzy zaczęli upatrywać w nich dekoracyjnych walorów – odpowiednio wypolerowane stanowiły świetny materiał na lustra. Natomiast w Japonii kultywowano sztukę wytwarzania broni z obsydianu, a w Ameryce Południowej i Północnej nadawano mu sakralny wymiar.

Obsydian – właściwości magiczne

Obsydian jako kamień wulkaniczny cechuje się wyjątkowym połączeniem z matką ziemią i to od niej czerpie pozytywną energię, której zawdzięcza swoje magiczne właściwości. Jest on uznawany za kamień ochronny – chroni on nas przed negatywnymi emocjami, pochodzącymi zarówno z wewnątrz, jak i zewnątrz. Ma on pomagać również w ich przezwyciężeniu. Oprócz tego sprzyja w osiąganiu harmonii zewnętrznej osiąganiu porozumienia pomiędzy skłóconymi osobami – nie tylko łagodzi konflikty, ale również pozwala ich uniknąć, dlatego też powinien znajdować się w każdym domu.

Właściwości ochronne obsydianu polegają również na ochronie naszej duszy przed jej zbytnim wykorzystywaniem przez energię zewnętrzną, którą reprezentują osoby zawistne i apodyktyczne. Dlatego też kamień ten uważa się za talizman osób wrażliwych, podatnych na wpływy z zewnątrz oraz mających problem z asertywnością.

Obsydian nie tylko pomaga zwalczyć negatywną energię płynącą z nas samych lub z zewnątrz, ale również sprzyja nagromadzeniu energii pozytywnej. Wierzy się, że dzięki niemu można osiągnąć harmonię i szczęście oraz patrzyć na świat życzliwym okiem.

Zobacz także:

Omawiany kamień wulkaniczny to również świetny talizman dla osób, które chcą rozwijać się duchowo. Sprzyja on samopoznaniu i akceptacji swoich mankamentów. Dzięki niemu możemy zwalczyć negatywne myśli na swój temat oraz zwiększyć swoją samoocenę.

Obsydian jest również szeroko wykorzystywany w medytacji ze względu na swoje właściwości kojące i przywracające utracony ład. Pomaga on w skupieniu swoich myśli i byciu „tu i teraz”. Warto mieć go pod ręką nie tylko podczas medytacji, ale również podczas uprawiania jogi czy innych zajęć, które mają na celu przywrócenie utraconego ładu.

Wyróżnia się kilka podstawowych wersji obsydianu – najczęściej spotykanym wariantem kolorystycznym tego kamienia szlachetnego jest czarny. Ma on największą moc, pomaga w rozwoju duchowym, pozwala zajrzeć wewnątrz siebie oraz wznieść się nad własne ego. Świetnie sprawdza się również przy chęci życia w teraźniejszości – nieprzejmowaniu się przeszłością i niemyśleniu o przyszłości. Z powodzeniem można używać go do pracy ze samym sobą. Z kolei obsydian złoty jest pomocny w dostrzeżeniu swojego piękna wewnętrznego i nieprzejmowania się opinią innych. Zielony wariant kolorystyczny sprzyja uwolnieniu się od wpływu destrukcyjnych osób z naszego otoczenia, a tęczowy – wypełnia nasze życie szczęściem, harmonią i równowagą. Nieco inne właściwości ma niebieski obsydian – wzmacnia on nasze zdolności twórcze i komunikacyjne, natomiast śnieżny otwiera nasz umysł i emocje, pomagając przy tym przeżyć je we właściwy sposób.

Wiarę we właściwości magiczne obsydianu i innych kamieni szlachetnych pokładają ezoterycy. Warto jednak pamiętać, że ezoteryka nie jest dziedziną nauki i nie ma żadnego w niej potwierdzenia. Dlatego też chcąc pracować nad sobą i swoim charakterem (w tym samoakceptacją), lepiej poszukać pomocy u specjalisty.

ZOBACZ TAKŻE:

Gdzie wykorzystuje się obsydian?

Obsydian za sprawą swoich walorów estetycznych wykorzystuje się powszechnie w jubilerstwie i rękodzielnictwie. Wytwarza się z niego różną biżuterię, co determinowane jest przede wszystkim jego kształtem, strukturą i kolorem. Stosunkowo popularna jest forma nazywana kaboszonem. Jest ona z jednej strony płaska, dzięki czemu możemy ją obudować innym materiałem. Nadaje się ona zarówno na naszyjniki, jak i pierścionki. Z kolei koraliki lepiej sprawdzają się w bransoletkach i w tym celu najczęściej są wykorzystywane. Z obsydianu wykonuje się również różnego rodzaju ozdoby, w tym m.in. drzewka szczęścia, które można podarować zodiakalnym Strzelcom. Warto jednak pamiętać, że biżuteria z obsydianu może być nietrwała i łatwo ulegać zniszczeniu– dlatego też, zamiast bransoletki i pierścionka lepiej wybrać naszyjnik lub kolczyki z tego minerału.

Początkowo obsydiany były wykorzystywane głównie do wytwarzania broni i narzędzi. Do dzisiaj znajdują zastosowanie w produkcji broni, zwłaszcza noży – cieszą się one sporym uznaniem, gdyż sprawiają, że ostrze jest wyjątkowo precyzyjne ze względu na swoją gładką strukturę. Co ciekawe, niekiedy kamień ten wykorzystywany jest do produkcji pomników nagrobnych (jako domieszka).

Jak rozpoznać autentyczność obsydianu?

Obsydian ze względu na swoje niewątpliwe walory estetyczne jest dość często podrabianym kamieniem szlachetnym. Dlatego też jeśli chcemy mieć pewność, że mamy do czynienia z autentycznym egzemplarzem, a nie z jego syntetycznym odpowiednikiem, to powinniśmy zwrócić uwagę na kilka kwestii. Przede wszystkim jest to połysk – naturalne obsydiany charakteryzują się intensywnym metalicznym połyskiem, natomiast te podrabiane często są matowe lub lekko błyszczące. Po drugie zabarwienie – na obsydianach występują plamy, które przypominają benzynę. Niekiedy jednak możemy spotkać się z naturalnym izofirem o czarnym, jak smoła, zabarwieniu. Dlatego też jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości, to najlepiej udać się do jubilera lub ewentualnie wypróbować jeszcze jeden sposób. Należy przyłożyć do obsydianu magnes – naturalne kamienie charakteryzują się średnim bądź dużym przyciąganiem.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: