Jak działa zmywarka?      
        
        Na początku dobrze jest zapoznać się z mechanizmami działania naszej zmywarki. Większość modeli działa właściwie na tej samej zasadzie, proces mycia naczyń może się różnić tylko w nieznacznym stopniu. Po uruchomieniu urządzenia najpierw następuje faza mycia wstępnego, podczas którego usuwane są z naczyń wszystkie większe zabrudzenia, takie jak np. resztki jedzenia. Brudna woda zostaje potem wypompowana i zastąpiona świeżą, a następnie mamy do czynienia z tak zwanym myciem głównym, kiedy z pomocą detergentu oraz stopniowo podgrzewanej wody i obracających się spryskiwaczy naczynia zostają wyczyszczone. Na koniec następuje płukanie pośrednie oraz końcowe, w trakcie którego naczynia są nabłyszczane, a wreszcie – suszenie. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat, możesz na przykład  sprawdzić, jak działa zmywarka na zmywajwzmywarce.pl.      
        
 Jak załadować zmywarkę?                    

  Strategicznym momentem w przypadku mycia naczyń w zmywarce jest jej odpowiednie załadowanie. Warto przedtem dokładnie dowiedzieć się, które naczynia możemy w niej czyścić oraz zapoznać się z dodatkowymi zaleceniami producenta, które znajdziemy w instrukcji obsługi. W większości przypadków kierujemy się jednak podobnymi zasadami  – w dolnym koszu układamy cięższe i bardziej zabrudzone naczynia, w górnym filiżanki czy lżejsze rzeczy. Sztućce układamy w specjalnym koszu, sprawdzając, czy nic nie blokuje spryskiwaczy (nie mogłyby się one wówczas obracać i równomiernie rozprowadzać wody). Bardzo mocno zabrudzone (np. przypalone) naczynia warto przed załadowaniem do zmywarki namoczyć, możemy też użyć specjalnego programu do ciężko zabrudzonych naczyń.

 Jakich detergentów używać?      

  Podstawowym detergentem jest proszek, żel czy płyn do zmywarek, jednak by urządzenie funkcjonowało we właściwy sposób, powinniśmy sięgnąć też po zmiękczającą wodę sól do zmywarek oraz nabłyszczacz, który pozwoli utrzymać naczynia w doskonałej formie. Dziś na rynku znajdziemy wiele nowoczesnych i bardzo praktycznych tabletek wielofunkcyjnych, które łączą w sobie cechy wszystkich bądź kilku z tych produktów.