Najnowsze badania pokazują, że aż 43% zabiegów nie jest wykonywane przez lekarzy, a tylko 42% z nas poszukuje informacji o preparatach wykorzystywanych podczas zabiegu*. A przecież odpowiednio wykwalifikowany specjalista i wysokiej jakości produkt to podstawa dobrze wykonanego zabiegu.

Na co zwrócić uwagę przed zabiegiem?

Jaki gabinet wybrać? To pierwsze pytanie, jakie powinniśmy sobie zadać. Nie warto tak ważnej decyzji podejmować pochopnie. Przede wszystkim należy udać się do lekarza, ponieważ jedynie on może wykonywać zabiegi przy użyciu produktów opartych na kwasie hialuronowym. Jest to zabieg iniekcyjny, gdzie ingerencja wymaga znajomości struktur anatomicznych twarzy.

Po drugie – produkt. Pytajmy, czy ma on badania kliniczne i odpowiednie certyfikaty. Nie bójmy się tych pytań zadawać, mamy do tego prawo jako pacjentki.

W swojej codziennej pracy korzystam z produktów Restylane. Wybieram je m.in. ze względu na świetną jakość, same dobre doświadczenia, zadowolenie pacjentów, ale także unikatowe technologie i badania kliniczne. Produkty Restylane dopasowane są do indywidualnych potrzeb pacjenta. Świetnie sprawdzają się podczas zabiegów wypełniania zmarszczek, łagodniego przywracania objętości ust, brody czy policzków oraz modelowania twarzy. Zawierają przebadany kwas hialuronowy pochodzenia niezwierzęcego, który występuje w stężeniu 20 mg/ml. Minimalizuje to ryzyko powstania obrzęku po zabiegu, a jednocześnie daje długotrwałe, naturalne efekty zabiegów. Wybierając Restylane, wybieram jakość i bezpieczeństwo – mówi lek.med. Michał Kaniowski, specjalista dermatolog z kliniki DERMAPULS we Wrocławiu.

lek.med. Michał Kaniowski, specjalista dermatolog z kliniki DERMAPULS we Wrocławiu

Kto powinien przeprowadzać zabieg? 

Osoby, które mogą wykonywać zabiegi medyczne i jakie wymagania powinny spełniać preparaty dopuszczone do obiegu, regulują m.in.: Ustawa o zawodzie lekarza, Ustawa o działalności leczniczej oraz Ustawa o wyrobach medycznych. Jesteśmy w stanie zweryfikować umiejętności i doświadczenie zawodowe takiej osoby – kosmetologa czy lekarza. Nie sugerujmy się tylko dyplomami i certyfikatami wiszącymi na ścianach gabinetu. Sprawdźmy listę osób certyfikowanych przez cieszącą się estymą organizację lekarzy. Może to być np. Polskie Towarzystwo Dermatologiczne (Dermatologia Estetyczna) czy Stowarzyszenie Lekarzy Dermatologów Estetycznych.

Do czego masz prawo przed, w trakcie i po zabiegu medycyny estetycznej?

Możesz zdecydowanie sprawdzić uprawnienia jw., masz prawo wiedzieć, jakiego produktu będzie używać lekarz przy zabiegu, jaki jest jego profil bezpieczeństwa, pozycja rynkowa, źródło pochodzenia. Twoje podejrzenia powinna wzbudzić cena. Uważaj na różnego rodzaju promocje – zabiegi medycyny estetycznej to nie zakupy modowe w sieciówce. Masz też zdecydowanie prawo na czas do namysłu, zanim podejmiesz ostateczną decyzję, poczytaj, porozmawiaj, umów się na konsultacje (oferuje je większość klinik). W niektórych przypadkach (w zależności od polityki kliniki) przysługuje również prawo do reklamacji usługi.

Co powinno wzbudzić twój niepokój?

Tutaj wiele zależy od rodzaju zabiegu wykonywanego w gabinecie medycyny estetycznej. Przy wypełniaczach twój niepokój powinny wzbudzić przede wszystkim ból, uczucie rozgrzania skóry, a także stwardnienie w miejscu, gdzie wykonany był zabieg. Niepokojącym objawem jest również swędzenie czy nadwrażliwość na dotyk – przy tego typu oznakach, należy udać się do lekarza. Przy mezoterapii wszelkie utrzymujące się dłużej zmiany na skórze, powinny skłonić nas do wizyty u lekarza. Niekiedy mogą one świadczyć o reakcji alergicznej na produkt. Warto więc przede wszystkim zadbać o swój komfort.

*Według badań BCMM, przeprowadzonych techniką ankiety internetowej CAWI, na grupie 1600 osób (kobiet i mężczyzn w wieku 18-65 lat.) w czerwcu 2018r na zlecenie Galderma Polska Sp. z o.o.

PL/RES/0055/2019