Nowotwór -  objawy. Jak uniknąć raka?

W mediach panuje spory chaos. Informacje o tym, że „coś powoduje raka” mnożą się jak grzyby po deszczu, ale autorytetów wcale nie przybywa. Owszem, jest grono specjalistów w temacie rozwiewających wątpliwości w kwestiach szkodliwości konkretnych produktów czy nawyków, ale publicznie głos zabiera dużo większe grono. Sporo tych informacji jest niesprawdzonych, nie podaje źródeł swoich informacji wskutek czego opinia publiczna bombardowana jest sprzecznymi wiadomościami, które trudno traktować poważnie, bo trudno je zweryfikować. A szkoda, bo zagrożeń dla zdrowia faktycznie przybywa.

Jak wykryć raka

Lekarze zwracają uwagę, że spośród czynników, które faktycznie mogą być zagrożeniem dla zdrowia i narażać nas nie tylko na choroby cywilizacyjne czy nawet nowotwory jest coraz więcej, ale wbrew pozorom całkiem sporo pozostaje w naszych rękach. Nie jest tajemnicą, że wysoko przetworzona żywność, nieumiarkowane sięganie po używki czy brak aktywności fizycznej mogą przyczyniać się do wystąpienia raka - ale to dopiero początek dłuższej listy.

Objawy raka

Dobra wiadomość jest za to taka, że dzięki zaawansowanej medycynie całkiem sporo nawet najcięższych chorób jest dziś uleczalnych. Nie zwalnia nas to jednak z odpowiedzialności za swoje zdrowie na poziomie, który sami możemy kontrolować i z bacznego obserwowania sygnałów wysyłanych przez organizm. Ten daje znać na różne sposoby – tylko czy potrafimy te sygnały dobrze interpretować? Statystyki pokazują, że nie do końca. A szkoda: profilaktyka plus wiedza (i stosowanie jej w praktyce) dają duże pole do walki z chorobą nowotworową, zanim będzie za późno.

Jak wygląda rak

Prof. Krzysztof Bielecki, chirurg i proktolog oaz nauczyciel akademicki wymienia co najmniej kilka objawów, które mogą świadczyć o rozwijającej się chorobie nowotworowej. Wspomnianych symptomów nie wolno ignorować – nie wszystkie są wyrokiem, ale wizyta kontrolna u lekarza jest absolutnie niezbędna.

Jane Fonda o swojej walce z rakiem piersi: "pod suknią musiałam ukrywać bandaże"

Sprawdźcie, jakie są najczęstsze objawy raka.