Oszczędność energii

Prąd zużywany przez AGD to 40 proc. całej energii elektrycznej konsumowanej przez gospodarstwa domowe. W ujęciu globalnym to ok. 8 proc. konsumpcji energii w całej gospodarce. Przy relatywnie niskich cenach energii wielu Polaków nie zwracało uwagi na to jak wiele energii pochłania przestarzały sprzęt. Po drastycznych podwyżkach na początku roku i planowanych w najbliższym czasie, podejście Polaków może się gruntownie zmienić. Według analiz APPLiA, organizacji producentów AGD, wymiana urządzeń na najbardziej efektywne energetyczne pozwoliłaby zaoszczędzić rocznie nawet 1TWh energii elektrycznej. W przypadku zmywarek, których mamy ok. 7 mln w polskich gospodarstwach domowych wymiana urządzeń na nowe, może przyczynić się do oszczędności energii na poziomie 20-40 proc.

Podstawowe informacje na temat zużycia energii elektrycznej znajdują się na etykiecie energetycznej, wprowadzonej przez Unię Europejską 25 lat temu. W zeszłym roku UE podjęła decyzję o przeskalowaniu etykiet, aby zrobić miejsce na nowe, innowacyjne technologie. Jeśli poszukujemy zatem najbardziej energooszczędnej zmywarki kierujemy się skalą od A do G, przy czym najbardziej zaawansowane technologicznie urządzenia trafią do klasy C lub D. - Wszystkie modele zmywarek marki Hisense mają najwyższą klasę energooszczędności: C, D lub E. Co oznacza, że wybierając te produkty mamy zagwarantowane znaczne oszczędności w budżecie domowym i korzyści dla środowiska - mówi Tomasz Korczyński, Product Manager Cooling&Laundry w Hisense. - Zużycie energii elektrycznej zależy od konkretnego modelu zmywarki. Najniższe zużycie energii na 100 cykli zmywań gwarantuje model HV651C60 - 72 kWh. Nieco więcej energii - 76 kWh na 100 cykli zmywań zużywają modele: HV661C60, HS661C60X, HS661C60W - dodaje Tomasz Korczyński. 

Oszczędność wody

Oprócz klasy energii elektrycznej na etykiecie znajdziemy również informację, ile litrów wody zużywa zmywarka na cykl. Oszczędność wody jest bowiem ważnym kryterium przy wyborze nowego urządzenia. Nowoczesne zmywarki zużywają od 8,9 do 11 litrów wody na cykl. Urządzenia są wyposażone w specjalne czujniki, które automatycznie dostosowują program do ilości załadowanych naczyń i stopnia ich zabrudzenia. Jak to działa? Po uruchomieniu automatycznego programu zużycie i temperatura wody oraz czas płukania są dokładnie dostosowane do poziomu zabrudzenia, co w efekcie zapewnia oszczędność wody i energii. Bardzo ciekawym rozwiązaniem jest krótki 15 min program, dzięki któremu można szybko umyć lekko zabrudzone naczynia. Każda nowoczesna zmywarka powinna posiadać program Eco. Mimo, że trwa on znacznie dłużej aniżeli program automatyczny, to zużywa dużo mniej wody i prądu. Kolejną ważną kwestią dla osób rozważających wymianę zmywarki na nową jest jej pojemność, która jest wyrażona w liczbie standardowych kompletów naczyń, jakie zmywarka może pomieścić. Producent zmywarek Hisense oferuje największą na rynku komorę, która jest w stanie pomieścić w niektórych modelach nawet 16 kompletów naczyń przy jednym załadunku, co jest bardzo ekonomicznym rozwiązaniem. Dodatkowo, trzypoziomowy system regulacji kosza, specjalna taca na sztućce oraz nowatorskie rozwiązanie składania wsporników zwiększają możliwości wykorzystana zmywarki i zapewniają miejsce nawet dla naczyń o dużych gabarytach.

Wygoda i bezpieczeństwo

Przy wyborze nowej zmywarki warto również sprawdzić klasę emisji hałasu danego urządzenia. Najbardziej nowoczesne zmywarki mają emisję hałasu na poziomie B i C. Dzięki specjalnej izolacji akustycznej, wysokiej jakości materiałów i innowacyjnym rozwiązaniom najcichsze zmywarki mają deklarowany poziom hałasu zaledwie 41dB, jest to poziom porównywalny do ludzkiego szeptu. 

Bardzo ciekawą funkcją nowoczesnych zmywarek jest system Anti Flood, który automatycznie odcina dopływ wody w przypadku wycieku i wypompowuje wodę. Dzięki takim rozwiązaniom możemy bezpiecznie planować czas startu zmywania w nocy lub kiedy jesteśmy poza domem, bez obawy przed zalaniem. 
- Z roku na rok zainteresowanie konsumentów takimi ekologicznymi rozwiązaniami rośnie - mówi Paulina Świątek, Junior Marketing Manager, Hisense Polska. Myślę, że w związku z podwyżkami cen prądu, konsumenci będą coraz rozsądniej wybierać sprzęt AGD do domu. Wybór najtańszych modeli i najniższych klas energetycznych sprzętu z całą pewnością nie przyniesie oszczędności 

w budżecie domowym. Pamiętajmy również o częstszej wymianie sprzętu, co kilka lat, bo postęp technologiczny w branży jest tak wysoki, że kilka lat różnicy to przepaść i zdecydowanie wyższy koszt dla naszych portfeli - dodaje Paulina Świątek. 

Zobacz także: