Nowe restrykcje rządu: przełożony termin matur i zamknięte szkoły

Na dzisiejszej konferencji rządu minister edukacji Piątkowski oraz premier Morawiecki przedstawili plan kolejnych zaleceń i restrykcji dotyczących edukacji. Przełożone zostały matury (dokładny czas nie jest podany, trzy tygodnie wcześniej zostaną informacje), zmiana terminu egzaminu ósmoklasisty również wchodzi w życie. Szkoły i przedszkola będą zamknięte przez kolejne dwa tygodnie tj. do 26 kwietnia. Cały czas obowiązują także wszystkie inne zalecenia - zamknięte galerie handlowe, kina, teatry, punkty usługowe, salony kosmetyczne i fryzjerskie, zakaz korzystania z parków, plaż, bulwarów, promenad i rowerów miejskich. Zakaz wchodzenia do lasu zostanie umocniony prawnie.

Przedłużono także możliwość zasiłku opiekuńczego na dziecko do 26 kwietnia, w związku z zamknięciem szkół i placówek edukacyjnych. Rząd nie przewiduje przedłużenia roku szkolnego, świadectwa mogą być wysyłane drogą elektroniczną.

Nowe restrykcje rządu: nakaz noszenia maseczek w przestrzeni publicznej

Minister zdrowia Łukasz Szumowski ogłosił też oficjalnie nakaz noszenia maseczek, zakrywania ust i nosa w przestrzeni publicznej. Nakaz noszenia maseczek (bądź chustek czy szalików) będzie obowiązywał od kolejnego czwartku, czyli od 16.kwietnia. Możemy sami przygotować takie maski w domu, mają też być dystrybuowane przez polskie szwalnie i zakłady pracy. Obowiązek dotyczy wszystkich, którzy znajdują się na ulicach, w urzędach, sklepach czy miejscach świadczenia usług oraz zakładach pracy.

Rząd zapowiedział też plan powrotu do nowej rzeczywistości gospodarczej po świętach, nie podano jednak szczegółów powrotu do pracy. Wciąż dodatkowe wymogi będą obowiązywać w zakładach pracy. Stanowiska pracy poszczególnych osób muszą być oddalone od siebie o co najmniej 1,5 metra, a pracownicy mają obowiązek używania rękawiczek, a także mieć dostęp do płynów dezynfekujących.

Zalecenia rządu Wielkanoc 2020: czy można spędzić Wielkanoc z rodziną?

Zarówno premier jak i minister zdrowia apelują o spędzanie świąt w gronie najbliższej rodziny, z którą spędzamy samoizolację. Nie rekomenduje się wyjeżdżania do rodziny na święta, spędzania Wielkanocy z dziadkami, rodzicami i w większym gronie rodzinnym. Premier zaleca życzenia świąteczne i rozmowy rodzinne na wideo czatach. W Wielkanoc 2020 obowiązują również ograniczenia w przemieszczaniu się, czy limity wiernych w kościołach (do 5 osób).

Obowiązujące zalecenia rządu: co nam grozi za niestosowanie się do zaleceń?

W przypadku, jeśli nie dostosujemy się do zaleceń, grozi nam grzywna w wysokości od 5 tys. do 30 tysięcy złotych, a w szczególnych przypadkach kara pozbawienia wolności.

 

Zobacz także: