Nowe rekomendacje dla kobiet w ciąży

Ciąża zagrożona przedwczesnym porodem dla wielu kobiet wiąże się z leżeniem "plackiem" przez kilka a nawet kilkanaście tygodni. Najnowsze rekomendacje amerykańskiego Towarzystwa Medycyny Matczyno-Płodowej (SMFM) rewolucjonizują dotychczasowe zalecenia. Eksperci powołując się na najnowsze badania podkreślają, że powszechnie panująca praktyka w postaci ograniczenia aktywności oraz tak zwany reżim łóżkowy wcale nie są dobre dla dziecka oraz matki. O nowych rekomendacjach w przypadku przedwczesnego porodu pisze na Facebooku Szpitala Św. Zofii w Warszawie, ginekolog dr Jan Modzelewski, który na co dzień specjalizuje się w ciążach zagrożonych.

Stanowisko to jest przeciwne stosowaniu reżimu łóżkowego lub znacznemu ograniczeniu aktywności w przypadku nadciśnienia, hipotrofii płodu, łożyska przodującego, czy zagrażającego poronienia. Bardzo mocno wypowiada się też przeciw ograniczeniu aktywności w przypadkach, które zagrażają przedwczesnym porodem, takich jak skrócenie szyjki macicy, przedwczesne odpływanie płynu owodniowego czy przedwczesne skurcze.

Zdaniem ekspertów z SMFM brak aktywności powoduje utratę masy mięśniowej, masy kostnej, objętości osocza i wydolności sercowo-naczyniowej. 

Wiadomo, że kobiety w ciąży są narażone na zwiększone ryzyko wystąpienia zakrzepicy żył głębokich i innych chorób zakrzepowych, takich jak zatorowość płucna (PE). Dane wskazują na zwiększone ryzyko przypadków zakrzepowo-zatorowych u pacjentek poddanych ograniczeniu aktywności.

Zgodnie z powyższym lekarze odradzają rutynowe ograniczenie aktywności oraz leżenie w łóżku kobietom w ciąży narażonym na przedwczesny poród. 

Na naszym oddziale zrezygnowaliśmy z reżimu łóżkowego już kilka lat temu i też zauważyliśmy poprawę efektów leczenia! - dodaje dr Jan Modzelewski.

Najnowsze rekomendacje z pewnością ucieszą przyszłe mamy, dla których przymus leżenia jest męczarnią. Oczywiście rekomendacje rekomendacjami, ale i tak ostateczna decyzja należy do lekarza prowadzącego ciążę, ponieważ każdy przypadek jest inny i wymaga innych zaleceń.

Zobacz także: Naukowcy ostrzegają: Covid-19 będzie miał dewastujący wpływ na kobiety w ciąży

Miłe Panie, wstańcie z łóżek! Zagrażający poród przedwczesny  nowe rekomendacje Jednym z dość częstych problemów w...

Opublikowany przez Przychodnia św. Zofii Czwartek, 4 lutego 2021