Rak piersi – choroba znanych osób buduje większą świadomość

Na badania zgłaszają się już młode dziewczyny, u których, podobnie jak u Angeliny Jolie, stwierdzono obecność genu BRCA1 lub BRCA2.. To gen, który powoduje, że ryzyko zachorowania na raka piersi wzrasta w ciągu życia o około 60 proc. Szansą na uniknięcie choroby jest profilaktyczna mastektomia i jednoczasowa rekonstrukcja piersi. W Polsce podobne operacje są wykonywane od niedawna. Wciąż są odpłatne, mimo że ich koszt jest nieporównywalnie niższy niż potencjalne leczenie raka w przyszłości.

Rak piersi a mastektomia i rekonstrukcja (to nie zachcianka)

Takiej operacji nie należy postrzegać jako kosztownej zachcianki czy chęci poprawienia biustu. To operacja, która daje realną możliwość zminimalizowania ryzyka choroby. Jest obarczona pewnym ryzykiem powikłań, np. zwłóknienia, przez co efekt kosmetyczny może nie być taki, jakiego oczekujemy. Kobiety, które decydują się na operację, są jednak zdeterminowane, by podjąć pewne ryzyko i móc w przyszłości normalnie żyć.

Rak piersi - czym jest rekonstrukcja jednoczasowa przy nowotowrze?

Coraz częściej zamiast rekonstrukcji piersi, przeprowadzanej jakiś czas po mastektomii, wykonuje się jednoczasowe odbudowy piersi. Odchodzi się od rekonstrukcji rozumianej jako oddzielna operacja. Takie operacje są trudniejsze, bo po mastektomii następuje deformacja klatki piersiowej i do dyspozycji pozostaje mniejszy płat skóry, pod który można wszczepić implant. Nie bez znaczenia jest też ogromne obciążenie psychiczne, jakie dla każdej pacjentki wiąże się z każdym kolejnym zabiegiem.

Rekonstrukcja jednoczasowa to odtworzenie kształtu piersi na stałe lub przygotowanie piersi do końcowej pełnej odbudowy. Zabieg polega na wszczepieniu na stałe implantu lub tzw. ekspanderoprotezy, wypełnionej silikonem i solą fizjologiczną. Możliwe jest również wszczepienie tzw. ekspanderów, czyli wszczepów, które stopniowo wypełniane są solą fizjologiczną. Ostatecznie wszczepy są wymieniane na implanty stałe.

Przy wykonaniu rekonstrukcji jednoczasowej lekarze mają do dyspozycji płaty skórno-podskórno-mięśniowe, które przenoszą na pierś, albo płat z mięśnia najszerszego grzbietu, płat z mięśni brzucha czy płat z brzucha z zespoleniem mikrochirurgicznym. W zależności od oczekiwań pacjentki i możliwości technicznych można wykonywać tzw. rekonstrukcje hybrydowe, czyli łączenie tych technik celem uzyskania odpowiedniego efektu estetycznego. W wielu przypadkach, żeby poprawić efekt pooperacyjny, wykorzystuje się dodatkowo tzw. lipofilling, polegający na ostrzyknięciu odpowiednich regionów własnym tłuszczem.

Rak piersi - nowe techniki operacyjne

Jak w przypadku każdej medycznej procedury, także metoda rekonstrukcji jednoczasowej wiąże się z pewnymi ograniczeniami. Nie można jej stosować m.in. u pacjentek z tzw. rakiem zapalnym. Możliwe są też powikłania, skutkujące pogorszeniem efektu estetycznego. Ważne jest jednak, że dzięki nowym procedurom operacyjnym lekarzom udaje się coraz bardziej ograniczyć negatywne skutki raka piersi – zarówno jeśli chodzi o zdrowie fizyczne pacjentek, jak i ich psychiczną zdolność do budowania relacji i prowadzenia normalnego życia intymnego.

Rak piersi i profilaktyka

Profilaktyka raka piersi polega przede wszystkim na wykonywaniu badań przesiewowych mających na celu wykrycie nowotworu, gdy nie ma jeszcze objawów choroby. Tzw. profilaktyka wtórna polega na prowadzeniu aktywnych działań celem jak najwcześniejszego wykrycia nowotworu. Każda kobieta powinna poddawać się regularnym badaniom profilaktycznym, a jeśli pacjentka wie, że jest obciążona genetycznie powinna badać się tak często jak zaleci jej to specjalista. W celu wczesnego wykrycia zmian w piersi stosuje się między innymi: samobadanie piersi (wykonywane raz w miesiącu), USG, mammografię, czy udział w Programie Wczesnego Wykrywania Raka Piersi. Badajmy się regularnie! Albowiem wcześnie wykryty rak piersi może być skutecznie leczony a statystyki wskazują, że wczesne rozpoczęcie diagnostyki i leczenia raka piersi może obniżyć umieralność nawet o 20-30%.